Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εναλλακτικοί τρόποι επιβίωσης και ...εναλλακτικό επάγγελμα


parist43

Recommended Posts

@el04xx

Σερβιτόρος ή μπάρμαν γενικά βρίσκεις δουλειά,αλλά τα λεφτά στα δίνουν μαύρα φυσικά και με το σταγονόμετρο.

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις ιδιαίτερα ή εργασίες για φοιτητές.

Αυτά κάνουμε όλοι όσοι έχουμε τελειώσει από το 2006 και μετά και δεν είχαμε την "τιμή" να έχουμε μπαμπά ή μαμά μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπαρχει τετοια δυνατοτητα οντας γραμμενος στο ΤΣΜΕΔΕ? Αν με προσλαβουν ως μισθωτο, τον εργοδοτη τον συμφερει να πληρωνει εισφορες ΤΣΜΕΔΕ ή θα προτιμησει να παρει καποιον απο ΙΚΑ? Η λυση με το μπλοκακι υφισταται? Αλλα ως μηχανικος τι υπηρεσιες γραφεις οτι παρεχεις (σε εστιατοριο πχ)?

 

Σαν σερβιτόρος το πυθανότερο είναι ο εργοδότης να μην σε ασφαλίσει καν. Οπότε κ έχεις την ασφάλεια τη δικιά σου(ΤΣΜΕΔΕ) που την πληρώνεις εσύ από το μισθό σου. Αν σε βάλει στο ΙΚΑ (αν κ δεν το φαντάζομαι) τότε έχεις διπλή ασφάλεια. Δε σε χαλάει καθόλου. Θα έχεις κ κάποια ένσημα στο τέλος για την σύνταξη. Πάλι βέβαια θα πρέπει να πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ εσύ από το μισθό σου.

Η λύση με το μπλοκάκι δε νομίζω να υφίσταται.

Link to comment
Share on other sites

Μα το να εισαι διπλοασφαλισμενος (ΤΣΜΕΔΕ και ΙΚΑ) νομιζω απαγορευεται! Θα πρεπει να διαγραφω απο ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ και δεν υπαρχει δυνατοτητα επανεγγραφης...

 

Ως φοιτητης δουλευα τα ΣΚ ως σερβιτορος σε 3 αλυσιδες καταστηματων και οι 3 με ασφαλιζανε στο ΙΚΑ...Το θεμα ειναι τους συμφερει τωρα να με ασφαλισουν στο ΤΣΜΕΔΕ?

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά, μην αγχώνεσαι. Εγώ ήμουν κανονικά γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. Όταν πήγα να δουλέψω σε κάποια εταιρία πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και δήλωασα ότι εργάζομαι σαν μισθωτός. Όταν έφυγα από την εταιρία έκανα μια δήλωση ότι δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας.

 

Δεν διαγράφεσαι από το ΤΣΜΕΔΕ, απλά οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης, πληρώνονται στο ΙΚΑ, όσο είσαι μισθωτός. Εσύ πληρώνεις κάτι πολύ λίγα στο ΤΣΜΕΔΕ (ας πούμε 300 € τον χρόνο, δεν θυμάμαι καλά). Στείλε κανά pm αν έχεις απορία.

Link to comment
Share on other sites

...απλά οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης, πληρώνονται στο ΙΚΑ, όσο είσαι μισθωτός. Εσύ πληρώνεις κάτι πολύ λίγα στο ΤΣΜΕΔΕ (ας πούμε 300 € τον χρόνο, δεν θυμάμαι καλά). Στείλε κανά pm αν έχεις απορία.

 

εάν είσαι μισθωτός, ο εργοδότης σου πληρώνει ΤΣΕΜΕΔΕ και ΟΧΙ ΙΚΑ, αφού είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΕΜΕΔΕ!!! Στο ΙΚΑ πληρώνεις ένα 4.08% που ονομάζεται "παροχή σε χρήμα" και αποσκοπεί σε αναπλήρωση ημερομισθίου σε περίπτωση ασθενείας

 

;)

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικό επάγγελμα

 

 

τυροπιτάδικο με καφε...ότι πάρεις 1 € ,και ο καφές και η τυρόπιτα/κασερόπιτα/μπουγατσα...αποκλειστικά όλα στο χέρι

νεράκι εμφιαλωμένο 0,30

 

ούτως ή άλλως ΟΛΟΙ πλέον τα φαγώσιμα τα παίρνουν κατεψυγμένα...

κόστος 0,15€ + 0,07 το ψήσιμο = 0,22 το βαζουμε 0,30 με διάφορες ανατιμήσεις

κοστος καφέ....0,25€ το πολύ λόγω του πλαστικού ποτηριού....

κάνεις μια καλή έρευνα προιόντων να δίνεις ποιοτικό πράγμα και φτιάχνεις όνομα

 

θέλουμε απλά ένα πρόγραμμα επιδότησης για το εξοπλισμό ....φούρνους,καφετιέρες,πάγκους κλπ κλπ γιατι κακα τα ψέματα δεν υπάρχουν αλλιώς τα χρήματα να το "στήσεις"

 

δουλειά αποκλειστικά πρωινή...θα πηγαίνεις 5 το πρωί να πιάνεις τους εργαζόμενους των 6:30~7:00

15:00~16:00 έχεις κλείσει....

 

δεν γνωίζω για Αθηνα τι έξοδα φτάνεις με τα ενοίκια αλλά για επαρχία όπως το έχω υπολογίσει βγαίνεις άνετα....

με υπολογισμο 60 τυροπιτοκαφέδες την ημερα....

και χτυπάς τον ανταγωνισμό με τιμή ΟΛΑ 1€

Link to comment
Share on other sites

Ψαγμένο σε βρίσκω.

 

Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία με τους συλλογισμούς σου.

 

Αν ένα τέτοιο μαγαζί δουλευτεί με κύριο γνώμονα το σεβασμό στον πελάτη, και πριν τις 4 θα έχεις πάει σπίτι σου , και ζεστό χρήμα θα έχεις στις τσέπες σου.

 

Το θέμα (γενικώς) είναι να βρεθεί το κατάλληλο πόστο .

Link to comment
Share on other sites

με υπολογισμο 60 τυροπιτοκαφέδες την ημερα....

και χτυπάς τον ανταγωνισμό με τιμή ΟΛΑ 1

 

60 x 2 =120 την μέρα, με 6 εργάσιμεςτην εβδομάδα βγαίνουν περίπου 3000 το μήνα.

Το 21% πάει στο κράτος, μένουν κάτω από 2500. Ούτε για το ενοίκιο και τα κοινόχρηστα δεν θα φτάνουν.

 

Ότι μείνει πρέπει να το πολλαπλασιάσεις με το 11/12 για να βγάλεις το μηνιάτικο που θα παίρνεις (11 μήνες εργασίας για νά ζήσεις 12 μήνες).

 

Στην πράξη βέβαια δεν θα έχεις 60 αλλά πάνω από 260 παραγγελίες, οπότε θα βγάζεις κέρδος.

 

Εχετε σκεφτει ποτε να ξεκινησετε καποιο project με αλλα παιδια επενδυοντας τον χρονο σας για καποιο καιρο με τελικο σκοπο να βγει καποιο προιον?

 

Είχα ξεκινήσει μια εφαρμογή για υπολογισμό ελάχιστου κόστους άδειας για μηχανικούς. Όσο ήμουν στην αρχή ακόμα ανακοινώθηκε ότι θα καταργηθούν οι ελάχιστες αμοιβές ή θα αλλάξει το σύστημα, το άφησα.

 

Αργότερα είπα να φτιάξω μια εφαρμογή για Η/Μ, στατικά και αρχιτεκτονικά, όλα σε ένα. Δεν μπόρεσα να βρω έναν Π/Μ να συνεργαστώ για το τμήμα της στατικής ανάλυσης και του αντισεισμικού. Δεν έψαχνα για προγραμματιστή, απλά έψαχνα για κάποιον που να μου πει πως καταστρώνει τα μητρώα και ποιες παραμέτρους υπολογίζει. Όσοι ξέρανε δεν προλαβαίνανε λόγω δουλειάς και όσοι είχαν χρόνο δεν ξέρανε. Οπότε πήγε και αυτό στο συρτάρι.

 

Κάποια στιγμή ανάπτυξα μια εφαρμογή για παραγγελιοληψία. Βγήκαν τα vista και τα στην αρχή δεν υπήρχαν modem με αναγνώριση κλήσης. Τώρα που βγήκανε δεν υπάρχει API για .NET. Στο μεταξύ βγάλανε άλλοι 100 τέτοιες εφαρμογές, το άφησα.

 

Έφτιαξα ένα site για αρχείο και πελατολόγιο. Ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνω με αυτό. Αν το διέθετα δωρεάν ή ίσως με μια μικρή χρέωση για κάποιες λειτουργίες (π.χ. για πάρα πολλές εγγραφές) θα το χρησιμοποιούσατε; Αν ναι να το τελειώσω και να σας στείλω link.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Από το tsmede.eu: "Οι ωρομίσθιοι που απασχολούνται σε διάφορες υπηρεσίες και οι αποδοχές είναι μικρότερες από 634,56 euro ανεξάρτητα εάν υπάγονται στο παλαιό ασφαλιστικό ( ημερομηνία εγγραφής στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. μέχρι 31/12/1992 ) ή στο νέο ασφαλιστικό ( εγγραφέντες στο Ταμείο μετά την 01/01/1993 ) πληρώνουν οι ίδιοι τις προσωπικές τους εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθεροι επαγγελματίες για όλους τους κλάδους ασφάλισης. Εάν η αμοιβή τους είναι πάνω απο 634.60 € θεωρούνται μισθωτοί και γίνεται παρακράτηση και απόδοση προσωπικών και εργοδοτικών ασφαλιστικών εισφορών."

 

http://www.tsmede.eu/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%91%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B9%CF%83%CE%B7/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%AF%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CF%8E%CE%BD/tabid/301/language/el-GR/Default.aspx

 

Εαν καταλαβα καλα, μπορω να δουλεψω part-time (πχ σερβιτορος) ως ωρομισθιος και εφόσον οι αποδοχές μου είναι <634,56€/μηνα πληρώνω ο ίδιος τις προσωπικές μου εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ ως ελεύθερος επαγγελματίας, όπως και τώρα άλλωστε που είμαι άνεργος???

 

Δηλαδή ο εργοδότης δεν πληρώνει εισφορές πουθενά και είμαστε όλοι νόμιμοι???Εγω θα πρεπει να κανω εναρξη επαγγελματος στην εφορια και να κοβω ΑΠΥ και αν ναι τι υπηρεσιες θα βαλω οτι προσφερω?

 

Σας παρακαλώ, όποιος ξέρει κάτι ας απαντήσει γιατι εχω ηδη χασει 2 δουλειες καθως οι εργοδοτες θελαν ΙΚΑ και πρεπει να βγαλω οπωσδηποτε καποια χρηματα μεχρι το Σεπτεμβρη.Εχω παρει απειρα τηλ στο ΤΣΜΕΔΕ στο τμημα κυριας ασφαλισης κ δεν το σηκωνει κανενας!Στη χειροτερη θα πρεπει αυριο να χασω το πρωινο μου και να παω απο εκει να δω τι θα μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΣΜΕΔΕ το ενδιαφέρει να εισπράττει. Αδιαφορεί το ότι ένα μεγάλο ποσοστό νέων μηχανικών θα είναι για αρκετό καιρό άνεργοι. Με τα νέα μέτρα , και παλαιότεροι μηχανικοί ίσως δυσκολευτούν.

 

Αυτό λέγεται ληστρική επίθεση και αυτοί που το εμπνεύστηκαν δεν διαφέρουν και σε πολλά από αυτούς που μπαίνουν σε ένα κατάστημα και με απειλή όπλου αρπάζουν τις εισπράξεις.

 

Να' ναι καλά οι εγκάθετοι κηφήνες και οι λοιποί διαβρωμένοι έως τη σήψη , που εισηγήθηκαν και "εξασφάλισαν" τις εισφορές από την 1η μέρα λήψης της άδειας εξάσκησης επαγγέλματος. Άσχετα αν ο νέος/νέα έχει εργασία και εισόδημα.

 

 

Υ.Γ. Πριν λίγες μέρες διάβασα ότι πρώην διοικητής του πρωτοποριακού ταμείου μας έβαλε συγγενή του σε θέση κλειδί στην Τράπεζα Αττικής, την τράπεζα όλων των "ημέτερων" μηχανικών. Σόϊ πάει το βασίλειο και η μάσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.