Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μια θερμική κάμερα ή ενα υγρασιόμετρο.

-----------------------------------------------------------------------

 

Απεικόνιση δοκαριού στο ΠΑΡΚΙΝΓΚ μέσω γεωρανταρ. Τις περιοχές με απώλεια συνάφειας στην φωτό.

post-25492-131887246174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Το ρωτάω γιατί υπάρχει πρόβλημα σε υποστυλώματα οικοδομής στην βάση των οποίων εμφανίζεται σκασμένος σοβάς από υγρασία. Εγώ πιστεύω ότι ανεβαίνει υγρασία στα μπετά από τα θεμέλια γιατί μάλλον μαζεύονται νερά. Η οικοδομή βρίσκεται σε σημείο με κλίση (είναι στο κάτω μέρος έντονης κατηφόρας) και μάλλον μαζεύεται υγρασία με κάποιον τρόπο στη θεμελίωση.

 

Επομένως φέρνω κάποιον με υγρασιόμετρο ή με υπέρυθρες και αυτός θα μπορεί να εντοπίσει από που βγαίνει η υγρασία? Εσείς στις δουλειές σας δεν εντοπίζετε την πηγή της οξείδωσης η οποία εκτός του ατμοσφαιρικού αέρα μπορεί να είναι και κάποια υγρασία?

Link to comment
Share on other sites

nik

 

στο προβλημά σου χρειάζεται επιθεώρηση. Η υγρασία είναι ενας αξονας του προβλήματος. Εμεις θα πρέπει να βρούμε το πρόβλημα, τους ρυθμούς διάβρωσης, να δούμε πως αντιμετωπίζεται, να δούμε την σημερινή κατάσταση του ΦΟ, να δούμε εαν εχουμε περιβαλλοντικές επιδράσεις και να προτείνουμε συντήρηση. Απο τα λεγομενά σου υπάρχει πρόβλημα διάβρωσης. Το θεμά ειναι να δούμε πόσο σημαντικό είναι. Η υγρασία λύνεται εύκολα. Ενα Wenner Probe μπορει να μας δείξει την ουσία του προβλήματος. Ακόμα και η επιλογή του υδροφοβισμού θα πρέπει να γινεται με κάποιες αρχες προστασίας. Πχ. Εαν το πεχα εχει πέσει και εσυ απλά σταματήσεις την υγρασία τότε μειώνεις τον ρυθμό διάβρωσης κατα 10%. Εαν ειναι ήδη υψηλός τότε δεν φτάνει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμένα ο πελάτης με ρώτησε από που έρχεται η υγρασία του σπιτιού του. Εάν μπορώ να την εντοπίσω και να την σταματήσω με κάποιον τρόπο θα είναι το πρώτο βήμα. Στην συνέχεια ολόκληρη η πολυκατοικία ίσως συνεννοηθεί και να οργανώσει μία επιθεώρηση δομικών στοιχείων για οξείδωση , αντοχή υλικών κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ενα υγρασιόμετρο

 

http://www.e-ergaleio.gr/product_info.php?products_id=2905

 

και προσπάθησε να βρεις την πορεία της υγρασίας. Προσπαθείς να βρεις τους δρόμους αύξησης. Κάντο το απόγευμα για να μην έχεις την επίδραση της ζέστης. Ειναι αρκετά εύκολο. Δεν κοιτάμε ακρίβεια αλλά εύρος τιμών.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι. Τώρα εγώ δεν νομίζω ότι θα αγοράσω τέτοιο εργαλείο γιατί αν και φαίνεται βολικό και χρήσιμο πιστεύω ότι δεν θα αποσβέσω το κόστος του.

 

Πάντως στο ίδιο σαιτ που μου βάλατε υπάρχει υγρασιόμετρο με 30Ε , υπάρχει και με 420Ε !

Link to comment
Share on other sites

έβαλα αυτο που ξέρω και έχω. Ειναι γενικά χρήσιμο και μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για ξεκαλούπωμα. Ιδανικό βέβαια είναι το τσιμεντομετρο αλλα ειναι πιο ακριβό.

 

--------------------------------------------------------------------

 

Παιδιά κάπως ετσι ξεκινάμε το μεταπτυχιακό

post-25492-131887246188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Ο μηχανικός ήτανε ο xτίστης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.