Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενανθράκωση με διάβρωση


 

Recommended Posts

(ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ σε μηχανικούς με εμπειρία τουλάχιστον 5 χρόνια)...

 

5ετή εμπειρία ως μηχανικός ΤΕΙ λαμβάνεται υπόψη; Ή έχει περιορισμούς για μηχανικούς από Πολυτεχνικές σχολές κλπ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παίρνεις Msc και ACI Building Inspector Certificate. 5 χρόνια επικυρωμένης εργασίας που την υπογράφει μηχανικός με εμπειρία >15 χρόνια. Θέλεις να εχεις πτυχίο Πολυτεχνείου με βαθμό >6.5. Θα ανέβει σύντομα στην σελίδα. Θα βγει εδω

 

http://www.eng.monash.edu.au/civil/current/rts/

Link to comment
Share on other sites

Kαι παλι η 15ετη εμπειρια πως αποδεικνυεται???

 

Ξερουμε κοστος??

 

Αν θελετε πειτε μου τον τιτλο του μεταπτυχιακου για να ανοιξω νεο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Απο ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ. Το κόστος θα είναι στις 8000 Australian Dollars per course. Ακόμα δεν υπάρχει επίσημος τίτλος ή επίσημη σελίδα.

 

-----------------------------------------------------------------------------

 

Αφου μετρήσουμε κάθε στοιχείο και το κατηγοριοποιήσουμε με βάση το SCI τότε θα πρέπει να προβούμε σε συντήρηση. Διεθνώς τόσο από μεγάλες εταιρίες ελέγχου και ασφαλιστικές εταιρίες εχουμε την φωτό 1. Το νομόγραμμα αυτό μας λέει για τα ελάχιστα επίπεδα συντήρησης που πρέπει να ακολουθήσουμε. Κάθε επίπεδο χωρίζεται σε potential low, medium, main. Τωρα καθε επίπεδο αντιστοιχεί στην φωτο 2. Θα τα εξηγήσω και στην ημερίδα πιο σχολαστικά. το βάζω απλά για να έχετε ένα μπούσουλα όταν κάνετε επισκευή.

 

Eνα μαστερ λιγοτερο τεχνικό αλλα εξίσου καλο ειναι στο Μιλανο

 

http://www.english.polimi.it/academics/english_courses/master_building.php?id_nav=-277

post-25492-131887246489_thumb.jpg

post-25492-131887246503_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κε Καθηγητά , εκφράζω τις ευχαριστίες μου για τις γνώσεις που μας προσφέρετε

θέλω να ρωτήσω τα εξής

1) Ποιά η αποψή σας για την εξηλασμένη πολυστερίνη η οποία χρησιμοποιείται σαν μόνωση στην φάση σκυροδέτησης φερόντων στοιχείων ;

2) Ψεκασμός με αναστολέα διάβρωσης σε σκυρόδεμα χρόνου ζωής 30 - 90 ημέρες κατά πόσο βοηθάει τον χρόνο ζωής του σκυροδέματος ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε tsiberi34

 

1) θα πρεπει να γινεις πιο συγκεκριμένος

 

2) Σίγουρα βοηθάει. Το πόσο εχει να κάνει με πολλά άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Κε Ροδόπουλε

1)Σχετικά με την εξηλ. πολυστερίνη, εννοούσα την περίπτωση που τοποθετείται στα υποστυλώματα και δοκούς σαν θερμομονωτικό υλικό του κτιρίου.

Το (2) ενδεικτικά με ποιά άλλα μπορεί να κάνει ;

 

Συγνώμη, νομίζω δεν ήμουν τόσο σαφής στο (1).

Η ερώτηση αφορά κατά πόσο προστατεύει απο διάβρωση οπλισμού η εξηλ. πολυστερίνη και γενικά οποιοσδήποτε τύπος μόνωσης τοποθετείται στην εξωτερική πλευρά φερόντων στοιχείων σκυροδέματος

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ηδη ενα νήμα για τις μονώσεις. Δεν βοηθάει στην διάβρωση. Αντίθετα μπορεί να κρατήσει υγρασία και να αυξήσει τους ρυθμούς. Απο την αλλη κόβει θερμοκρασία και μειώνει τους ρυθμούς.

 

Για το 2. Εαν εισαι στην θάλασσα (<800μ) θα κρατήσει 5-8 χρόνια. Με υψηλή συγκέντρωση ρύπων 8-10 για ενα C20/25 με κλάση διαπερατότητας 3. Οι χρόνοι απο την στιγμή που οι συνθήκες θα ξεπεράσουν την επικάλυψη. Θεωρώ βασικό να κλείσω τους πόρους με κονια κατα 1504. Να ψεκάσω, να βαλω θερμομονωση, να σοβατισω με σοβά και μετά να ασταρωσω κατα 1504 και να βαψω με 1504.

 

------------------------------------------------------------------------

 

Επισκευή απόπλυσης. Συνάδελφοι μια ερώτηση. Εχω μια σημαντική απόπλυση σκυροδέματος σε οπλισμένο τοιχίο, φωτό. Ξεχνάμε γκρέμισμα διοτι ειναι 90 πάχος 8.9 μέτρα ύψος και καμιά 50 μέτρα μήκος. Η αντοχή είναι σχεδόν μηδέν. Απο πίσω έχω κανάλι άδρευσης. Να το κάνω by-pass δεν γίνεται με τίποτα.

post-25492-131887246617_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπέρρευστο τσιμεντένεμα... Και όποιον πάρει ο Χάρος, λογικά θα γεμίσει το μισό σύμπαν (ο,τι είναι πίσω από τον τοίχο)...

Link to comment
Share on other sites

Το αδρευτικο καναλι εχει βαθος 8.μ?? Δλδ εχει που εχει γινει η αποπλυση ειναι ο πυθμενας??

 

Εγω θα ελεγα προσθετο τοιχειο απο την εξω πλευρα μεχρι το υψος της ρωγμης και κανα μετρο παραπανω, στεγανωση απο μεσα και τσιμεντενεση να γεμισει αυτη τη ρωγμη...

 

ΥΓ. Με προλαβε ο Αλεξης..

 

Αλεξη γι'αυτο λεω πρωτα σφραγιση και γεμισμα με ενεση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.