Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολισμοί σε τοπογραφικό (1/Κ, 2/Π)


Recommended Posts

σύμφωνοι, απλά επειδή σε προηγούμενο μήνυμα αναφέρθηκε ότι την πυλωτή την αναφέρουμε ξεχωριστά από τις υπόλοιπες στάθμες για λόγους ΓΟΚ, ρώτησα αν ισχύει το ίδιο και για το υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ την pilotis δεν την αναφέρω ξεχωριστά.Κάθομαι κ μετράω στάθμες.Περιλαμβάνεται η πλάκα οροφής υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Μην προβληματίζεσαι με τέτοια ανούσια πράγματα, έχουμε πιό σημαντικά θέματα να προβληματιζόμαστε στον κλάδο

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο συμβολισμο αυτο βαζω τους υπεργειους οροφους..

Αν εχει υπογειο το συμβολιζω διαφορετικα, ομοιως και την pilotis..

Σκεψου οτι υπαρχει περιπτωση να μην ειναι εμφανες το υπογειο και να μην μπορεις να κανει μια "γυρα" στο ακινητο (μιλαω για τα ομορα) για να δεις τι γινεται..

 

Ομοιως σε περιπτωσεις κτηματολογιου, πραξεων εφαρμογης κτλ νομιζω παλι οτι συμβολιζονται μονο οι υπεργειοι οροφοι..

 

Οπως και να εχει ΠΑΝΤΑ ενα υπομνημα συμβολων και εισαι οκ...

Αν θελει καποιος, ας ανατρεξει εκει να δει τους συμβολισμους..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω σε ένα τοπογραφικό σχέδιο τους συμβολισμούς ΚΧ(Σ) και ΚΧ(Π) τα οποία με μπερδεύουν.

 

Επίσης τυχαίνει να έχει ένα μόνο συμβολισμό 2/Κ για σπίτι το οποίο βρίσκεται μισο-μισο μέσα σε 2 διαφορετικά οικόπεδα, που όμως εγώ στην αρχή τα είχα θεωρήσει 2 διαφορετικά σπίτια.

 

Τέλος, στη συμπλήρωση δελτίων κτηρίων που κάνω για την εργασία, βλέπω στο χάρτη αλλού συμβολισμούς 2/Κ, 1/Κ και αλλού σκέτο Κ. Θα χρειαστεί να κάνω ξεχωριστό δελτίο καταγραφής και για τα σκέτα Κ, Π;

Link to comment
Share on other sites

Πώς και δεν έχει υπόμνημα συμβολισμών το Τοπογραφικό ;

Με τα ΚΧ(Σ) και ΚΧ(Π) δεν ξέρω τι θέλει να πει ο ποιητής.

Το 2/Κ που πατάει σε δυο οικόπεδα δεν είναι περίεργο γιατί μπορεί τα δυο τμήματα να προέρχονται από σύσταση καθέτου.

Στους συμβολισμούς των κτηρίων ο αριθμός σημαίνει το πλήθος των ορόφων συμπεριλαμβανομένου και του ισογείου, ενώ το γράμμα δηλώνει το υλικό κατασκευής του δώματος / στέγης (Κ=Κεραμοσκεπές, Π=Πλακοσκεπές, Ε=Ελλενίτ κλπ)

Για να υπάρχει σκέτο Κ ή Π ίσως ο συντάξας να εννοεί τα ισόγεια κτίσματα και να μην προσμετράει στα υπόλοιπα κτήρια το ισόγειο στον αριθμό των ορόφων.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το σπίτι που πατάει σε 2 οικόπεδα, χρειάζεται να κάνω 2 διαφορετικά δελτία καταγραφής για το κομμάτι στο ένα οικόπεδο και μετά για το άλλο;

 

Και για το σκέτο Κ ή Π αυτό που λες δεν είναι σίγουρα γιατί έχω μπροστά μου σπίτι με ισόγειο + 2 ορόφους και το σημειώνει 3/Κ. Απλά αποθηκούλες και μικρές κατασκευές τις έχει με σκέτο Κ ή Π και δε ξέρω αν χρειάζονται ξεχωριστό δελτίο καταγραφής ή τις αγνοώ όπως τις βλέπω σκέτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.