Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

Παιδια τα μαθατε τα νεα:

απο το ΒΗΜΑ

"Στην τελική πολύωρη σύσκεψη που πραγματοποιήθηκε χθες υπό τον υπουργό παρουσία όλων των γενικών και ειδικών γραμματέων του υπουργείου αποφασίστηκαν τα εξής:

 

1. Ολοι οι επαγγελματίες που φορολογούνται σήμερα τεκμαρτά θα φορολογηθούν από το δεύτερο εξάμηνο του 2010 με βιβλία και θα εγκαταστήσουν παράλληλα ταμειακές μηχανές.

 

..

Κατά τη χθεσινή σύσκεψη αποφασίστηκε να φορολογηθούν με λογιστικό προσδιορισμό (με βιβλία εσόδων- εξόδων) όλοι οι επαγγελματίες και οι επιχειρήσεις που ως σήμερα φορολογούνται τεκμαρτά. Αυτό σημαίνει ότι ιδιοκτήτες ταξί, περιπτερούχοι, ιδιοκτήτες φορτηγών δημόσιας χρήσης, λεωφορείων ΚΤΕΛ, ενοικιαζόμενων δωματίων, κάμπινγκ, λιανοπωλητές λαϊκών αγορών, πρακτορεία ΠΡΟ-ΠΟ, μηχανικοί και αρχιτέκτονες θα φορολογούνται με βάση τα πραγματικά τους έσοδα και τις πραγματικές δαπάνες τους. "

 

Αρα απο το για τα εσοδα του Β εξαμηνου λεμε αντιο στον τεκμαρτο συντελεστη...

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει από το Β εξάμηνο τυ 2010?

Ότι κόψεις από Ιούλιο σε Δεκεμβριο?

Κ πως θα γίνει η μοιρασιά ?

Δηλ λέω εγώ τώρα κόβω 15000 στο Α Εξ. και 5000 στο Β.

Πως θα είναι ο τρόπος φορολόγησης?

Link to comment
Share on other sites

Τις δαπάνες που θα πραγματοποιήσουμε με παραστατικά φέτος, πως θα τις επιμερίσουμε σε "Α και Β εξάμηνο"; Παραμένουν ως έχουν αυτές (δηλαδή πρακτικά δεν αναγνωρίζεται τίποτα πέρα από ...συνδετήρες και χαρτί Α4);

Είναι για τα πανηγύρια τελικά οι άνθρωποι... Και να υποθέσω ότι όλα αυτά γίνονται για να υπάρξει "κοινωνική συναίνεση" και να μη νιώσουν "αδικημένοι" οι συνταξιούχοι που συνεχίζουν να δουλεύουν "μαύροι" και οι "πολύπαθοι" μισθωτοί που στον ελεύθερό τους χρόνο κάνουν και δεύτερη δουλειά συμπληρώνοντας το εισόδημα τους με "μαύρο" αφορολόγητο χρήμα;

Ρε θα το αρπάξω το στυλιάρι δε γλυτώνουν!

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύσει το σενάριο Α και Β εξάμηνο, τότε θα υπολογίσεις 2 καθαρά εισοδήματα.

Το Α (με τη λογική συντελεστών) και το Β με τα έσοδα έξοδα. Το άθροισμα αυτών θα είναι το τελικό καθαρό εισόδημα για το 2010. Γίνεται εύκολα. Σε ποιητική αδεία, το αντιμετωπίζεις σαν 2 διαφορετικές χρήσεις.

 

Εγώ βλέπω πάντως εμείς (και τα βενζινάδικα) που είμαστε ήδη στο καθεστώς ΚΒΣ να την τρώμε από 01/01/2010...

 

Συλλογή εξόδων λοιπόν. Μία καλή πηγή εξόδων είναι η βενζίνη. Τιμολογιάκι στα στοιχεία μας και μαζεύουμε ένα καλό ποσό όλο το χρόνο. Εννοείται χωρίς έκπτωση από το ΦΠΑ για να μη μας καμπανιάσουν κιόλας. Αρκεί να υπάρχει αυτοκίνητο στο όνομα μας.

 

Άμα το βάλεις με απλή απόδειξη στον οικογενειακό κορβανά για να χτίσεις το περιβόητο αφορολόγητο, "γλυτώνεις" 10% της αξίας της απόδειξης... Με τους νέους συντελεστές όμως, και με το ευνοϊκότερο συντελεστή που είναι 18% (από 12000 έως 16000 νομίζω) έχεις έκπτωση 8% παραπάνω. Και όσο ανεβαίνει το φορολογητέο μας, τόσο πιο πολύ συμφέρει.

 

Καμία άλλη ιδέα για συλλογή εξόδων; Άμα σκεφτούμε όλοι, κάτι θα βρούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το Β εξάμηνο μου ακούγεται και εμένα δύσκολο ως προς την εφαρμογή του.

 

Εγώ βλέπω πάντως εμείς (και τα βενζινάδικα) που είμαστε ήδη στο καθεστώς ΚΒΣ να την τρώμε από 01/01/2010...

 

Δεν έχεις άδικο , είναι πιθανό , αν και έστω και τελευταία στιγμή φάνηκε ότι κάποιος /οι σκέφτηκαν το αυτονόητο, ότι έχουμε φτάσει Μάρτιο και δε μας είχαν πει ακριβώς πως θα φορολογηθούμε.Αυτό κάτι είναι.

 

 

Μία καλή πηγή εξόδων είναι η βενζίνη. ..

 

3% του ακαθάριστου εισοδήματος για έξοδα αυτοκινήτου νομίζω είναι το μέγιστο ποσό που εκπίπτει με βάση τα εώς τώρα δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο συνάδελφος Mech είναι τα πράγματα. Στα έξοδα δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να μαζέψεις κάτι γιατί απλά δεν δικαιολογήται τπτ εκτός από γραφική ύλη και αγορές πάγιες τύπου software, hardware και λοιπού εξοπλισμού.

Αν τα χεις αγοράσει αυτά από π.χ. λέμε πέρσι ή πρόπερσι τελείωσες.. που λένε καθώς η αναναίωσή τους δεν γίνεται ανά έτος (σίγουρα) αλλά ανά περισσότερα έτη.

Και μη μου πει κανείς ότι θα αναθεωρήσουν το τι έξοδα θα δικαιολογούνται σε μια κατάσταση πανικού όπου βρίσκονται τώρα!

Ελπίζω ότι τα όσα ακούστηκαν εχθές είναι απλά σκέψεις που διέρευσαν και τραβήχτηκαν από τα μαλλιά...για ευνόητους λόγους από μερίδα του τύπου.

Δε μπορεί να καταθέτεις την Τρίτη σχέδιο νόμου και την Τετάρτη να το αλλάζεις άρδην χωρίς καμία υπευθυνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα με τα έξοδα: Να MH θεωρούμε ότι ως έξοδα μπορούμε να καταχωρήσουμε ΜΟΝΟ ότι εκπίπτει ο ΦΠΑ (γραφική ύλη, κινητό τηλέφωνο κτλ).

 

Μπορούμε να βάζουμε οτιδήποτε μπορεί να δικαιολογηθεί ως έξοδο της δουλειάς μας.

 

Δηλαδή:

 

1. Βενζίνη με τιμολόγιο (Έχουμε αμάξι στο όνομα μας)

2. Στις ταβέρνες ζητάμε τιμολόγιο για γεύμα εργασίας και όχι απλή απόδειξη.

3. Σε ξενοδοχεία ζητάμε τιμολόγιο στο όνομα μας (προσοχή, μόνο όταν είναι μαζί η γυναίκα μας ή το ξέρει.)

 

και κάποια άλλα που σιγά σιγά πρέπει να μας γίνουν συνήθεια.

 

Από αυτά δε θα πάρουμε πίσω το ΦΠΑ, αλλά τα δηλώνουμε ως έξοδα. Τόσα χρόνια δε μαζεύαμε τέτοιου είδους τιμολόγια λόγω του ότι μας ήταν εντελώς άχρηστα. Τώρα πρέπει να αλλάξουμε συνήθεια...

 

(Επίσης ας μου πει κάποιος χριστιανός, πως βάζω ένα θέμα στα "υπό παρακολούθηση...")

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακούστε κάποια πράγματα .

Κανονικά αν είχαμε συνδικαλιστές και όχι .............. (ο καθένας βάζει ότι θέλει:rolleyes:) , θα λέγανε απλά .

Θελεις κύριε κράτος εσοδα - έξοδα ? Ωραία ως έξοδα περνάνε ΟΛΑ !!!!!

Αλλιώς θα προσφύγω με ομαδική αγωγή 150.000 μηχανικών εναντίον των ηλίθιων νόμων που βγάζεις .

 

Πρώτο θέμα , το αυτοκίνητο .

Γιά εμάς το αμάξι και τα έξοδα του , είναι καθαρά επαγγελματικά .

Οι χαμένες ώρες στις πολεοδομίες είναι έξοδα .

Οι καφέδες και οι δημόσιες σχέσεις γιά να βρούμε πελάτες είναι έξοδα .

Οι φθορές στα ρούχα και στα παπούτσια μας στις οικοδομές , είναι έξοδα .

Η ασφάλιση επαγγελματικής ευθύνης (που θα γίνει καθεστώς σιγά-σιγά) είναι έξοδα .

Τα εισιτήρια , πλοίων κλπ των συναδέλφων των νησιών και τις επαρχίας επίσης .

 

Αρα αν θέλουν έσοδα μείον έξοδα , αυτά πρέπει να κινούνται στην λογική των βιβλίων Γ' κατηγορίας που εκπίπτουν τα πάντα , μέχρι και οι συνοδοί πελατών 8-).

Link to comment
Share on other sites

1. Βενζίνη με τιμολόγιο (Έχουμε αμάξι στο όνομα μας)

2. Στις ταβέρνες ζητάμε τιμολόγιο για γεύμα εργασίας και όχι απλή απόδειξη.

3. Σε ξενοδοχεία ζητάμε τιμολόγιο στο όνομα μας (προσοχή, μόνο όταν είναι μαζί η γυναίκα μας ή το ξέρει.)

 

1) Το 25% μόνο της συνολικής αξίας τιμολογίων που έχουμε μαζέψει και μέχρι 3% του ετήσιου τζίρου μας. Κοινώς, ψίχουλα... Και ακόμα και αν το κάνουμε αυτό, πάει περίπατο μια "πηγή" διασφάλισης του αφορολόγητου.

2) Δεν περνάει αυτό συνάδελφε σε εμάς. Ανά πάσα στιγμή θέλει ο έφορος στο τινάζει στον αέρα και δεν σου το αναγνωρίζει. Και πάλι: "Ακόμα και αν το κάνουμε αυτό, πάει περίπατο μια "πηγή" διασφάλισης του αφορολόγητου."

3) Ούτε αυτό περνάει εύκολα. Δε μπορείς να το κάνεις σε μόνιμη βάση τουλάχιστον. Και ξανάμανάπάλι: "Ακόμα και αν το κάνουμε αυτό, πάει περίπατο μια "πηγή" διασφάλισης του αφορολόγητου." Ή αποδείξεις για το αφορολόγητο θα μαζεύουμε, ή τιμολόγια δαπανών! Και τα 2 ταυτόχρονα δε γίνεται!

 

 

Εμένα πλέον με τρομοκρατεί και άλλο θέμα και με φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στη μετανάστευση που έλεγα: Τι θα γίνει με τα τεκμήρια ακόμα και στην 1η κατοικία; Τι θα γίνεται τις χρονιές που απλά δε θα έχουμε εισόδημα για να τα καλύψουμε; Να πάω να δώσω την επικαρπία της 1ης κατοικίας μου ...στους συνταξιούχους γονείς μου;

Link to comment
Share on other sites

Η λογική όμως δε λέει (καλά ντε, μη γελάτε) ότι από τη στιγμή που μπαίνεις σε έσοδα έξοδα, θα έχεις και την ευκολία να χτίσεις τα έξοδα σου...

 

Όπως είπε και ο φίλος BAS σε λογική βιβλία Γ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.