Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

Ο tpanag λέει κάτι πολύ πολύ λογικό:

Πλέον πρέπει να σταθμίζουμε και το θέμα φορολογία.

 

Μέχρι τώρα λειτουργούσαμε με τη λογική εκπτώσεων, επιστροφών κτλ. Από φέτος όμως αυτό τελείωσε.

 

Εγώ το έχω πει πολλές φορές και εδώ, ότι είμαστε οι μόνοι Ελεύθεροι Επαγγελματίες που δηλώνουμε περισσότερα από ότι κερδίζουμε στην πραγματικότητα. Ε, αυτό όποιος συνεχίσει να το κάνει στο βαθμό που το έκανε, απλά θα βρεθεί προ εκπλήξεων του χρόνου.

 

Όσο για τα μπλοκάκια, είναι πολύ πολύ δύσκολο να ζητήσεις αναπροσαρμογή όταν βλέπεις τους συναδέλφους σου να φεύγουν ένας ένας (να τους φεύγουν).

Link to comment
Share on other sites

Αν θεωρείς λοιπόν με βάση τα παραπάνω αποδεκτό το "κόψιμο", 2 έως 3 μισθών όπως λες, πράξε έτσι.

 

Φυσικά και δεν το θεωρώ αποδεκτό για τον απλό λόγο ότι βγαίνει στο μείον το ταμείο. Συμφωνώ με τις απόψεις σου περί υπολογισμού της φορολογίας μέσα στις αμοιβές μας από εδώ και πέρα. Αλλά λόγω και τις γενικότερης κατάστασης πολύ δύσκολο το βλέπω να το εφαρμόζουν ακόμα και οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Διότι μπορεί μερικοί να έχουν περιθώρια να "πετάξουν" 2-3 δουλειές όπου η αμοιβή θα είναι αστεία άλλοι όμως δεν έχουν και θα εργαστούν και για αστείες αμοιβές αντί πχ να αλλάξουν επαγγελματικό προσανατολισμό ή να βρουν δεύτερη δουλειά.

Θεωρώ ότι το σύστημα θα ισορροπήσει όπως λες άλλωστε και εσύ αλλά φοβάμαι ότι κάτι τέτοιο θα γίνει σε 5 με 10 χρόνια καθώς είναι πολλοί που δεν έχουν περιθώρια.

 

ΥΓ

Δεν έχω σκοπό να κάνω αντίλογο απλά παραθέτω τις σκέψεις μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μιλούσα με κάποιον συνάδελφο μηχανικό του οποίου η λογίστρια του ανέφερε πως πλέον θα μπορούμε να

περάσουμε σαν έξοδα γραφείου και την βενζίνη σε ποσοστό 70% αν έχεις όχημα μέχρι 1600 κ.εκ. και σε ποσοστό

35% για οχήματα πάνω από 1600 κ.εκ. και το 50% από το λογαριασμό του κινητού (όπως γράφει και σε ένα άλλο

σημείο του φόρουμ). Η φορολόγηση μας θα γίνεται με τον λογιστικό τρόπο από 1/7/2010.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι επί του θέματος και γενικότερα τί άλλο θα μπορούσαμε να περάσουμε σαν έξοδα?

Επίσης με τα έξοδα για ξενοδοχεία, εστιατόρια, εισητήρια μεταφορών κλπ έχει αλλάξει κάτι επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις το μήνυμα μου καλύτερα αγαπητέ θα δεις πως απλώς μεταφέρω τα λόγια από λογίστρια συναδέλφου...

Επίσης και το 70% στη βενζίνη δεν προκύπτει από κάπου αγαπητέ, γιαυτό και ρωτάω αν κάποιος συνάδελφος έχει άποψη επ αυτού.

Με την ρευστότητα που υπάρχει στα της φορολόγησης μας, σε λίγο θα φορολογούμαστε αναδρομικά και για τη χρήση των γνώσεων που πήραμε απτα πανεπιστήμια....

Link to comment
Share on other sites

Πες του να πει στη λογίστριά του, να πάει να διαβάσει, γιατί είναι αδιάβαστη όπως οι περισσότεροι λογιστές άλλωστε. Για όσους ήδη τηρούν βιβλία εσ-εξ ισχύει ο λογιστικός τρόπος αναδρομικά από 1/1/2010. 1/7/2010 πάνε μόνο όσοι δεν είχαν βιβλίο εσόδων-εξόδων. Το 70% επίσης είναι αμφίβολο. Μέχρι σήμερα όσοι είχαμε "πνευματικό πτυχίο" δεν μας έπιανε το 60% ούτε για <1400 κ.εκ. Μόνο 25% μας δικαιολογούσαν. Δεν έχω καμία ενημέρωση ότι άλλαξε αυτό τώρα, συνεπώς μάλλον στο χαμηλό συντελεστή (που απλά αναπροσαρμόστηκε σε 35%) παραμένουμε ανεξαρτήτως κυβικών.

Link to comment
Share on other sites

'''''''''''''''''''''αν διαβάσεις το μήνυμα μου καλύτερα αγαπητέ θα δεις πως απλώς μεταφέρω τα λόγια από λογίστρια συναδέλφου...''''''''''''''''''''''''

 

τα λόγια συνοδεύονται από κάποια υπουργική απόφαση, κάποια εγκύκλιο της εφορίας, ή απλά είναι λόγια?αυτό είναι το θέμα που μας καίει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι banskoboy δεν υπάρχει κάποια εγκύκλιος κλπ στην οποία να αναφέρθηκε ο συνάδελφος.

Υπεθεσα πως σαν λογίστρια του θα είχαν κάποια βάση τα λεγόμενα της γιαυτό το ανέφερα, μήπως είχε και κάποιος άλλος ακούσει κάτι παρόμοιο.

Πιθανότατα να ισχύει αυτό που γράφει ο tpanag.

Σε κάποια εφημερίδα είχα διαβάσει και γω πριν πολύ καιρό πως η αλλαγή στην φορολόγηση μας θα ίσχυε από 1/7/10 αλλά μετά τις αλλεπάληλες εβδομαδιαίες αλλαγές επί του θέματος δεν ασχολήθηκα παραπάνω. Περιμένω και γω να δω κάτι ποιο επίσημο.

Link to comment
Share on other sites

Το επίσημο είναι το φορολογικό νομοσχέδιο κεφάλαιο Α, άρθρο 7, παράγραφος 4.

 

4. Οι διατάξεις των παραγράφων 1, 2 και 3 του άρθρου

αυτού έχουν εφαρμογή για εισοδήματα που αποκτώνται

από 1.1.2010 και μετά.

 

Όπως πολύ ωραία είχε ξεκαθαρίσει σε άλλη ανάρτηση ως προς τον τρόπο εγγραφής του εξόδου του κινητού, ξέρεις κάποιος πως θα περάσουμε τη βενζίνη; Γράφουμε όλο το ποσό στο βιβλίο και μετά ως έξοδα θα περάσουμε το Χ ποσοστό;

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αν θέλετε στα post #31 και #35 του θέματος "Αναγνωρίζεται ως έξοδο η αγορά αυτοκινήτου?"

Έχω δώσει αναλυτικά link και επισημάνσεις για τις ΝΕΕΣ διατάξεις που αφορούν την έκπτωση δαπανών αυτοκινήτου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.