Μετάβαση στο περιεχόμενο

Με λογιστικό τρόπο ο υπολογισμός του φορολογητέου εισοδήματος για το 2010


Recommended Posts

Άρχισαν τα όργανα... Ήδη προχθές είχα την πρώτη κρούση από συνάδελφο για το αν με παίρνει να του "κόψω" μελέτη. Και ίσα που έκλεισε το 1ο 6μηνο! Φανταστείτε τι έχει να γίνει από Οκτώβρη και μετά...

Οι συντελεστές πρέπει να επανέλθουν ο κόσμος να χαλάσει. Δεν τίθεται θέμα να πορευθούμε έτσι.-

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη κρούση σήμερα ακριβώς στο ίδιο θέμα (την περίμενα αυτή να πω την αλήθεια από καιρό).

Και ο κόσμος θα χαλάσει και θα επανέλθουν κακήν κακώς και άρον άρον, θυμηθείτε το. Τώρα αρχίζουν να συνειδητοποιούν οι συνάδελφοι (καθυστερημένα όπως πάντα) το τι γίνεται. Και το γελοίο κράτος μας, θα το συνειδητοποιήσει ότι δεν έχει καμία άλλη επιλογή όταν θα δει τα έσοδα του από εμάς να συρρικνώνονται δ-ρ-α-μ-α-τ-ι-κ-ά (αν διανοηθεί και την ταυτόχρονη κατάργηση ελαχίστων αμοιβών).

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε μου!! Φρόντισαν και γι' αυτό οι λεβέντες που μας κυβερνούν!!! Τα βγάλεις δεν τα βγάλεις θα τα πληρώσεις μέσω τεκμηρίων!!!

Link to comment
Share on other sites

Έσοδα-Έξοδα παιδιά, ναι... Έσοδα-Έξοδα.

 

Μπορεί να μου πει όμως κανείς γιατί:

 

1. Αν και δηλώνω έσοδα, κόβω την απόδειξη, τα λεφτά τα παίρνω μετά από μήνες, αν τα πάρω τελικά;;;

 

2. Τα μεγαλύτερα έξοδά μου δεν μπορώ να τα περάσω σαν έξοδα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι φίλε μου!! Φρόντισαν και γι' αυτό οι λεβέντες που μας κυβερνούν!!! Τα βγάλεις δεν τα βγάλεις θα τα πληρώσεις μέσω τεκμηρίων!!!

 

Μπα δεν υπάρχει πρόβλημα. Τα περιουσιακά μου στοιχεία ως τώρα είναι ελαφρώς κάτω του αφορολόγητου από πλευράς τεκμηρίου. Σκάφος δεν σκοπεύω να πάρω (θα νοικιάζω όταν θέλω), το εξοχικό όταν το φτιάξω σε άλλο όνομα, τα υπόλοιπα θα τα κάνω γη, μασούρια κάτω από το στρώμα, σουβλάκια, μπύρες, ταξίδια. Και ας χτυπιούνται όσο θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έβαλα στα downloads τον οδηγό από το ενημερωτικό σεμινάριο του ΤΕΕ-ΤΚΜ, 23/06/2010.

Μπορεί να βρεθεί και εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/forologia_mixanikwn.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το διαβασα το τευχος. Μου αρεσε η τελευταια προταση, λιγο-πολυ λεει: Αγοράζω, αρα υπάρχω... 8-)

 

Ακομα δεν μπορω να καταλαβω γιατι αναφερονται οι ΣΚΚ. Αν καταλαβα καλα, κανεις ελεγχο μηπως εξολογιστικα εχει μεγαλυτερο φορολογητεο εισόδημα και εαν ειναι ετσι τοτε πας εξολογιστικα, οχι? Οποτε παλι ειναι μια μορφή αυτοπεραίωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.