Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 06.6 Google Earth


iovo

Recommended Posts

Mια διαδηκασία για να να μεταφερεις μαι εικόνα google earth στο autocad ειναι:

1)Χρησιμοποιεις το προγραμμα stichmap για σκανάρισμα και καλιμπράρισμα της εικόνας.Με καλιμπράρισμα σου δίνει 9 σημεία στο wgs84. Αυτα τα σημέια τα μετασχηματίζεις σε εγσα87.

2)βάζεις την εικόνα σε autocad map σε αυθαίρετο σύστημα και χρησιμοποιόντας αυτά τα σημέια κάνεις rubber sheets(εντολή του autocad map)

3)Οι εικόνες του google earth εχουν ένα σφάλμα τοποθέτησης.Δηλαδή η εικόνα του δρόμου σε σχέση με τον δρόμο κανονικά έχει μια μετατόπιση.Άρα το τελευταιο βήμα για να έρθει το σχεδιό μας ακριβώς είναι να έχουμε δύο σημέια(χαρακτηριστικά) στην ύπαιθρο και στο google earth και να κάνουμε χρήση της εντολής transform του autocad map

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Κατέβασα το προγραμματάκι για να το δοκιμάσω. Πράγματι φαίνεται πολύ καλό και εύχρηστο και σίγουρα για μας τους χωροτάκτες θα είναι απαραίτητο.

 

Παρόλα αυτά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Έχω μια περιοχή της Λάρισας, που θέλω να εισάγω εικόνα από το Google Earth. Επιλέγω τα Ζοne και Grid, αλλά όταν πάω να βάλω την εικόνα μου βάζει όχι την περιοχή που θέλω, αλλά μία στην Αφρική.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο θέμα; Τι επιλογή να αλλάξω για να βάλω την εικόνα που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν πρέπει στο Zone να έχεις επιλέξει "Greece" και στο Grid "Greek Grid (GGRS87)".

 

Το πιο συχνό σφάλμα είναι οι συντεταγμένες του σχεδίου σου να μην είναι σε ΕΓΣΑ-87.

 

Επίσης, αν το Plex.Earth έχει ρυθμιστεί να διαβάζει τις μονάδες του AutoCAD και στο σχέδιό σου είναι π.χ. mm, θα υπάρχει πρόβλημα. Σου προτείνω να επιλέξεις μέσα από το Plex.Earth (Settings -> Καρτέλα General -> Units) να χρησιμοποιεί μόνο μέτρα ή να ρυθμίσεις σε μέτρα το σχέδιό σου (ddunits)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν μιλαμε για google earth αλλα ταιριαζει εδω...

 

Δεν μπορω να φορτωσω το kml tools

 

Eχω αυτο το προβλημα...

Command: _-vbarun

Macro name: Kml2Egsa Execution error

 

Εχω φορτωσω τη vbarun, δουλευε μεχρι τωρα αλλα σταματησε..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,

Κατέβασα το προγραμματάκι για να το δοκιμάσω. Πράγματι φαίνεται πολύ καλό και εύχρηστο και σίγουρα για μας τους χωροτάκτες θα είναι απαραίτητο.

 

Παρόλα αυτά αντιμετωπίζω ένα προβληματάκι. Έχω μια περιοχή της Λάρισας, που θέλω να εισάγω εικόνα από το Google Earth. Επιλέγω τα Ζοne και Grid, αλλά όταν πάω να βάλω την εικόνα μου βάζει όχι την περιοχή που θέλω, αλλά μία στην Αφρική.

 

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με το συγκεκριμένο θέμα; Τι επιλογή να αλλάξω για να βάλω την εικόνα που θέλω;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

 

Αυτό το Κονγκό παίζει πολύ. το σχέδιό σου είναι σε gws84 φίλε για συγκεκριμένο φύλλο χάρτη. Αν δεν είναι σε ΕΓΣΑ87 θα βγαίνεις συνέχεια στο Κονγκό με το μηδενικό φ. Αλλιώς πάνε στην περιοχή που θέλεις και κάνε εισαγωγή current photo και μετά απλά μετακίνησε το σχέδιο σου για λεπτομέρειες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Θα με ενδιέφερε μια τυποποίηση διαδικασίας μετατροπής πολυγώνων από το Acad (πχ περιγράμματα Pline) σε KLM για το Google earth.

Παράδειγμα

1 φάση, την εντολή list του πολυγώνου σε μορφή, αριθμός (000000,111111) ώστε να μπορεί εύκολα να περάσει σε σύστημα μετατροπών για συντεταγμένες ΕΓΣΑ και μετά σε KLM

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά ψάχνω τρόπο να μεταφέρω σχέδια (dxf) τα οποία είναι σε UTM σε google earth, όχι για Ελλάδα όμως...

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.