Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πείτε τη γνώμη σας για τον απολογισμό δράσης του ΤΕΕ


mechcon

Recommended Posts

αν δεν γνωρίζεις μην υποθέτεις, θελω να πω καύτερα ας μας απαντήσει κάποιος που γνωρίζει το θέμα

για να μη βγάλουμε λέθος συμπεράσματα

 

εν συνεχεία, αν ανακατεύτηκε επί του θέματος της επιτροπής του ανταγωνισμού σχετικά με τις ελάχιστες αμοιβές

μπορώ πλέον να καταλάβω γιατί η διαβουλευση μετεράπηκε σε ΑΕΙ vs ΤΕΙ

 

τέλος, θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει τι κάνει (τον συμπαθείς - δεν τον συμπαθείς) διότι είμαστε σε μια κρίσιμη φάση

και αντί να αντιδράσουμε μας χορευουν σαν μαριονέτες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν διαφωνώ,

αλλά να, τόσα χρόνια ο προστάτης δεν ήταν προστάτης, αλλά μπαμπούλας και λασπολόγος. Ακόμη και 1000 δίκια να'χει με αυτά που κάνει (οι αποδείξεις μιλάνε) χάνει κάθε δικαίωμα...

 

ζητάς να αντιδράσουμε... τί εννοείς ? να υποστηρίξω τις θέσεις του ΤΕΕ ?

Link to comment
Share on other sites

fraafr, που ξέρω εγώ ότι αυτό που εσύ αποκαλείς απόδειξη δεν είναι πλαστό, fake, φτιαχτό ώστε να μαλλιοτραβηχτούμε όλοι μαζί πάλι και αντί να σκεφτούμε πως θα φτιάξουμε τον τεχνικό μας κλάδο, καθόμαστε και βριζόμαστε μεταξύ μας?

 

Ποιός μου εγγυάται ότι αυτό δεν είναι προσπάθεια συκοφάντησης? Δεν είναι μόνο μια σπίθα ώστε αντί να είμαστε ενωμένοι, να είμαστε μια ζωή στα χαρακώματα?

 

Τέλος, παιδιά είμαι στο forum 2 χρόνια... Βαρέθηκα με αυτό που γίνεται μεταξύ μας... Αντί σαν ώριμοι επαγγελματίες να μιλήσουμε σοβαρά, βγάζουμε τα ματια μας...

 

Να τα χέσω τα σωματεία μας, ΤΕΕ και ΕΕΤΕΜ... Αυτοί από άτομα σαν και μας απαρτίζονται, όποτε καταλαβαίνω και τι μυαλά κουβαλάνε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά:

- Η ΕΕΤΕΜ κατέθεσε αγωγή ενώπιον της επιτροπής ανταγωνισμού για τον έλεγχο των αμοιβών των μελών της από το ΤΕΕ.

-Η Επιτροπή Ανταγωνισμού απορρίπτει την αγωγή της ΕΕΤΕΜ αναφορικά με το δικαίωμα ελέγχου αλλά την επεκτείνει στην διερεύνηση του δικαιώματος του ΤΕΕ να ορίζει ελάχιστο κόστος κατασκευής και κατά συνέπεια αμοιβές. Λόγω της κυβερνητικής πρόθεσης για "άνοιγμα" του επαγγέλματος επιβλήθηκε το γνωστό πρόστιμο.

 

@myri φαντάζομαι ότι συμφωνείς πως όσο το ΤΕΕ έχει έννομο συμφέρον να κάνει αγωγές εναντίον ΠΔ που αφορούν τους πτυχιούχους ΤΕΙ στο ΣτΕ άλλο τόσο έννομο συμφέρον έχει η ΕΕΤΕΜ να κάνει αγωγές στα όργανα του κράτους ώστε να προασπιστούν τα συμφέροντα των μελών της.

 

Γενικά πάντως συμφωνώ με την spgirl και επιπλέον θεωρώ ότι ακόμα και αν αληθεύει το έγγραφο ήταν εξαιρετικά βλακώδες εκ μέρους της ΕΕΤΕΜ να το καταγγείλει. Όσο δικαίωμα έχει ο πρόεδρος της ΕΕΤΕΜ να στείλει mail στα μέλη με το οποίο να τους ζητά να κινητοποιηθούν με τον Α ή Β τρόπο άλλο τόσο δικαίωμα έχει και ο πρόεδρος του ΤΕΕ να πράττει το ίδιο με τα μέλη του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

πάλι δεν διαφωνώ spgirl

δεν είμαι υπέρ της διαμάχης, ούτε ήμουν.

Αν η απόδειξη είναι πλαστή, στο επίσημο site της ΕΕΤΕΜ, πρέπει σήμερα να κάνει μήνυση το ΤΕΕ, και θα έχει δίκιο.

Οσο για τις αμφιβολίες σου τις δικαιολογώ, αλλά αλήθεια πόσες αμφιβολίες (όχι εσύ προσωπικά) είχες τόσα χρόνια σ' αυτά που αναφέρει συνέχεια η διοίκηση του ΤΕΕ ?? για διάφορα θέματα (όσο κι αν με ενοχλούν συγκεκριμένα).

Μακάρι να σκεφτόταν και οι Διοικήσεις έτσι, αλλά δυστυχώς

 

edit: να συμπληρώσω ότι στην αγορά η κατάσταση δεν είναι τόσο εχθρική, αντίθετα οι συνεργασίες είναι προς παραδειγματισμό. Τα προβλήματα όμως ξεκινούν πάντα από την κορυφή..

Link to comment
Share on other sites

fraafr, δε θα με εκπλήσσει αν αύριο ο Σπρίτζης κάνει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση... Είναι σοβαρός άνθρωπος και αυτά δε θα τα αφήσει έτσι... Αλλά αν το κάνει αυτό, το σωματείο σας θα εκτεθεί τόσο άσχημα... Το θέλετε?

 

Τέλος, έγω δεν υιοθετώ καμμιά γνώμη του ΤΕΕ τυφλά... Ι don't care τι ***** λέει το ΤΕΕ... Και φυσικά τους αμφισβητώ, όπως κάθε σώφρον μηχανικός... Δεν είναι θεοί...

Link to comment
Share on other sites

το σωματείο μας, για τους σοβαρούς ΤΕ, είναι ανέκδοτο.

Τα περισσότερα τα ρίχνουμε πάντα προς τα εκεί, επομένως μακάρι να το κυνηγήσει ο Σπίρτζης. Αν βέβαια μπορεί να το κάνει και δεν είναι εκτεθειμένος.

 

edit: έχετε καταλάβει ότι δεν υπερασπιζόμαστε την ΕΕΤΕΜ, και δεν πάμε τη συζήτηση όπως ανέφερε ο συνάδελφος σε κόντρα ΤΕΕ-ΕΕΤΕΜ ????

Link to comment
Share on other sites

fraafr... σοκ και δεος... ακουσα από ενα ΤΕΙτζη υπονοια καλης κουβεντας για κάποιον ΑΕΙτζη, πρόεδρο ΤΕΕ... Αναρωτιέμαι πως θα κοιμηθώ... Αλλάξε όλη η κοσμοθεωρία μου...

 

On topic:

 

Αν ο Σπρίτζης είναι ένοχος, θα έχει και την δικιά μας (των Διπλωματούχων) την περιφρόνηση, μην ανησύχεις... Το θέμα είναι να αποφευχθεί η διαμάχη... Αλλά δυστυχώς δε γίνεται... Και μόνο που κάποιος εδώ μέσα ανεβάζει τέτοιο μήνυμα, η θύελλα είναι κοντά...

Link to comment
Share on other sites

ζητάς να αντιδράσουμε... τί εννοείς ? να υποστηρίξω τις θέσεις του ΤΕΕ ?

στα γεγονότα δεν αντιδούμε με το on/off ανάλογα με το ποιος είναι τι AEI/TEI ή ΤΕΕ/ΕΕΤΕΜ κλπ

 

@myri φαντάζομαι ότι συμφωνείς πως όσο το ΤΕΕ έχει έννομο συμφέρον να κάνει αγωγές εναντίον ΠΔ που αφορούν τους πτυχιούχους ΤΕΙ στο ΣτΕ άλλο τόσο έννομο συμφέρον έχει η ΕΕΤΕΜ να κάνει αγωγές στα όργανα του κράτους ώστε να προασπιστούν τα συμφέροντα των μελών της.

αυτός ήταν ο στόχος ή μήπως ηταν τελικά κουκλοθέατρο

 

(και μη νομίζεις πως έχω λιγότερα για τη γουνα του ΤΕΕ)

Link to comment
Share on other sites

myri δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό που με ρωτάς. Έχει αναπτυχθεί τέτοιου είδους συνομωσιολογία (έως και συνωμοσιολαγνεία) τον τελευταίο καιρό που πραγματικά δεν μπορώ να είμαι απόλυτα σίγουρος για τίποτα. Πάντως η αγωγή της ΕΕΤΕΜ ανακοινώθηκε στα μέλη της ως μια προσπάθεια διασφάλισης των συμφερόντων μας δεδομένου ότι λόγω του ελέγχου των αμοιβών μας όντως συναντούσαμε προσκώμματα κατά την άσκηση του επαγγέλματος. Ξέρεις πόσες φορές μου έχουν αρνηθεί την αμοιβή ύδρευσης-αποχέτευσης ακόμα και για μια προσθήκη WC;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.