Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με μέγιστο ύψος και στέγη


Recommended Posts

H στέγη είναι ενσωματωμένη στον τελευταίο όροφο.

Από ότι κατάλαβα και από ότι ξέρω είναι λίγο φλου αυτό το θέμα....

Link to comment
Share on other sites

Στην δεύτερη περίπτωση το υψηλότερο σημείο της στέγης, προσωπικά το θεωρώ μετρούμενο από το κεραμίδι, .....

συμφωνώ!!!

βέβαια συζητάμε για τα 15 εκ διαφορά (και πολλά λέω) καβαλάρη-κεραμίδι

 

δε νομίζω πως χάθηκε και ο κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι θα πει κανείς τίποτα στην πράξη myri. Απλώς το θέμα είναι ότι με αυτή την θεώρηση είμαστε 100% νόμιμοι το οποίο σημαίνει ότι η άδειά μας δεν θα έχει κανένα πρόβλημα whatsoever.

Link to comment
Share on other sites

το πραγμα δεν πρεπει να σας μπερδευει...

γοκ, αρθ2 ορισμοι:

47. Στέγη είναι η κατασκευή κάλυψης του κτιρίου, η οποία περιλαμβάνει τη φέρουσα κατασκευή και την επικάλυψή της και μπορεί να αποτελείται από επιφάνειες διαφόρων μορφών, κλίσεων και υλικών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επανέρχομαι για να ρωτήσω: τελικά καταλήξαμε τι ισχύει? Σε περίπτωση εξάντλησης του Σ.Δ. αλλά ΟΧΙ του μέγιστου επιτρεπτού ύψους, μπορεί η στέγη να έχει ύψος άνω των 2μ?

Πχ. έστω μέγιστο επιτρεπτό ύψος 9μ, μαζί με στέγη (περιοχή Διονύσου).Ο Σ.Δ. έχει εξαντληθεί και το κτίριο έχει ύψος 6μ (διώροφο). Μπορεί ο ιδιοκτήτης να κατασκευάσει στέγη 3μ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι έχει λογική αυτό γιατί θα είχαμε πήξει σε "στεγάρες" Σκέψου πόσες περιπτώσεις μη εξάντλησης ύψους έχουμε και τι μορφολογία στεγών θα μπορούσαν να υπάρχουν.Θα χωρούσαν και 2 όροφοι από κάτω από τη στέγη (αλλά με δόλο κατασκευασμένη γι αυτο το λόγο και μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη ερώτηση που είχα κάνει στην Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής, μου είχανε πει μέγιστο ύψος στέγης 2μ (ή 1,5μ, δεν θυμάμαι καλά), όμως με κάποιες προυποθέσεις (δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος και να ισχύει καθολικά, έχουνε περάσει χρόνια), γι' αυτό ξαναρωτάω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας και από μένα , τελικά τι ισχύει σε περίπτωση που έχει εξαντληθεί ο σ.δ. στους 2 ορόφους, μπορεί να κατασκευαστεί στέγη. Έχω την περίπτωση όπου ο πελάτης μου πήγε να βγαλει άδεια για σκεπή δεν του επιτρέψανε από την πολεοδομια (αναφέρομαι σε περιοχη εντός σχεδίου) οπότε και εκείνος με τη σειρά του ύψωσε περισσότερο τη στέγη και έκανε και σοφιτα.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω τώρα είναι κατα την τακτοποίηση με τον Ν4014 ως υπερβαση ύψους θα βάλω τα 3μ (ύψος της σκεπής). ή 3-1,5μ=1,5μ. (όπου 1,5μ. υποχρεωτικό υψος στέγης)?

Στέγη (ύψος 1,5-2μ.) δηλαδή μπορείς να κατασκευάσεις σε οποιαδήποτε περίπτωση?- Αναφέρομαι σε περιπτώσεις που δεν είναι υποχρεωτική η κατασκευή της από τους όρους δόμησης της περιοχής.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.