Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Λύση η Τροχοβίλα; Πώς παίρνει ρεύμα;


Xronis

Recommended Posts

Χαιρετω το forum. Δεν ειμαι μηχανικος αλλα απλος επισκεπτης που ζητα την βοηθεια σας για να μην μπλεξει.

Παρακαλω αν γνωριζει καποιος να με ενημερωσει, τι ακριβως συμβαινει με τις τροχοβιλλες. Χρειαζονται αδεια ή οχι? (Νομιζω πως οχι). Αν τοποθετηθει σε οικοπεδο εκτος σχεδιου ΜΗ ΑΡΤΙΟ:

1. Παιρνει ρευμα? Αν οχι, πως μπορει να παρει? με το κτισιμο μικρης αποθηκης ισως? (πριν μπει η τροχοβιλλα :) ).

2. Μπορει να εδραστει πανω σε πλατφορμα η εστω μπετο καθαριοτητας? αν ναι χρειαζεται αδεια για την πλατφορμα?

επαναλαμβανω οτι το οικοπεδο ειναι εκτος σχεδιου.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Για να χτίσεις τη μικρή αποθήκη που αναφέρεις θα πρέπει να υπάρχει η δυνατότητα να εκδοθεί οικοδομική άδεια

για το αγροτεμάχιο που αναφέρεις (να είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κλπ).

Επίσης για να εδραστεί επάνω σε πλατφόρμα ή σκυρόδεμα καθαριότητας η τροχοβίλα θα πρέπει να προχωρήσεις

ομοίως σε έκδοση αδείας για διαμόρφωση περιβάλλοντος χώρου, αν πληρούνται πάλι οι απαραίτητες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καλο μηνα και ευχαριστω.

Το ειχα δει το topic ομως δεν με ικανοποιησηε καθως ηταν γενικες πληροφοριες.

Το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να βρω ενα τροπο να:

1. Παρω ρευμα σε οικοπεδο εκτος σχεδιου μη αρτιο

2. Να βαλω τροχοβιλα και να της δωσω ρευμα

3.Να κατασκευασω βοθρο για τα λυματα (παλι αδεια?)

Δεν μπορει, καποιος τροπος θα υπαρχει.

Απαντησεις - εναλακτικες καλοδεχουμενες....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε Xronis, σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο γηπεδο:

 

1.Δεν υπαρχει νομιμος τροπος για να κανεις αυτα που θελεις

 

2. Δεν υπαρχει νομιμος τροπος για συνδεση με ΔΕΗ,ΟΤΕ,Υδρευση κλπ.(Αν και για το νερο ορισμενοι μικροι επαρχιακοι Δημο και Κοινοτητες δινουν , παρανομα φυσικα, ειτε απο αγνοια ειτε για αγρα ψηφων)

 

3. Οι κατασκευες του στυλ βαση απο μπετον , μανδροτοιχος, υποστεγα , βοθρος κλπ εμπιπτουν στις διαταξεις περι αυθαιρετων.

 

4. Επειδη αυτοι που πουλανε τροχοβιλες τα παρουσιαζουν ολα ροδινα , πες τους αυτα που σου ταζουν να στα βεβαιωσουν και εγγραφως και ...θα δεις.

Η δε τροχοβιλα , απαξ και αποκτησει σταθερη συνδεση με το εδαφος (πχ τη χτισεις απο κατω) παυει να θεωρειται τροχοβιλα.

 

5. Υπηρχαν παλιοτερα κατι παραθυρακια με αγροτικα ρευματα σε γεωτρησεις, ρευματοδοτησεις φωτεινων επιγραφων και κατι τετοια , αλλα νομιζω οτι κι αυτα εχουν κλεισει. Παντως ειδικα για το ρευμα , που σε καιει, κοιτα μηπως βολευτεις με φωτοβολταικα .(Παλι παρανομος θα εισαι ομως)

 

6. ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ : Εισαι ενημερος για τα προστιμα των αυθαιρετων μετα το 2003 ? Αν δεν εισαι , ενημερωσου γιατι ειναι ε-ξ-ο-ν-τ-ω-τ-ι-κ-α . Επισης υψηλα ειναι και τα προστιμα που βαζει το ΙΚΑ για ενσημα που δεν πληρωσες για τις εργασιες που εκανες.

 

7. Αν παρ'ολα αυτα το ....διαπραξεις παρε οπωσδηποτε τιμολογιο για την τροχοβιλα (για το ΙΚΑ) και να εχεις υποψη σου οτι αν φας ( που θα φας κατα 90%) καταγγελια , η αστυνομια στελνει σημα και στην Πολεοδομια και στο ΙΚΑ , οποτε να τους περιμενεις και αυτους μετα . Ειδικα για το ΙΚΑ να ξερεις οτι δεν ισχυει το "το εφτιαξα μονος μου".

 

8. Και σου θυμιζω οτι αυθαιρετη κατασκευη σημαινει και ποινικη διωξη.

 

Λυπαμαι αν σε στενοχωρησα αλλα ετσι ειναι τα πραγματα.

Αυτα και καλη τυχη ....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη εχω τροχοβιλλα, στην πολεοδομια μου ειπαν οτι μπορω να τη δηλωσω αρκει να εχω εγκριση τυπου και ας ειναι εκτος σχεδιου. πρεπει βεβαια να πληρει τις προυποθεσεις που αναφερει ο avgoust. αν παρεις τη βεβαιωση απο την πολεοδομια οτι εισαι νομιμος η δεη σου δινει ρευμα... αλλα μαλλον οχι μονιμη συνδεση

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου ζητησαν κανονικη αδεια. μαλιστα εμενα μου την εφεραν χωρις τους τροχους και μου ειπαν οτι και ετσι μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι δεν εχω θεμελιωση στο εδαφος...

Link to comment
Share on other sites

....και μου ειπαν οτι και ετσι μπορω να το χρησιμοποιησω γιατι δεν εχω θεμελιωση στο εδαφος...

 

Η Πολεοδομια ή ο εμπορος ?

 

Αυτο που λες για την ρευματοδοτηση ,ειναι πολυ ενδιαφερον, μπορεις να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες ? Πχ εγκυκλιο η κατι αλλο ?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.