Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Λύση η Τροχοβίλα; Πώς παίρνει ρεύμα;


Xronis

Recommended Posts

Hermis εσύ με το καθεστώς αυτό μπόρεσες να πάρεις ρεύμα από τι ΔΕΗ?

Η πολεοδομία τι έγκριση τύπου σου δίνει, αφού υποθέτω πως δεν είναι δικιά της αρμοδιότητα η τοποθέτηση μη μόνιμης κατασκευής σε κάποιο αγροτεμάχιο.

 

Αν υπήρχε κάποιο τέτοιο παραθυράκι τότε πολύς κόσμος θα έπερνε ρεύμα με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν εχω τρεξει τις διαδικασιες ακομα αλλα για τη ρευματοδοτηση

ρωτησα στη δεη και μου το ειπαν. την εγκριση τυπου την δινει το υπουργειο

συγκοινωνιων. αν δεν εχεις θεμελιωση με το εδαφος τοτε δεν θεωρειται κτισμα και επομενως δεν εχει αρμοδιοτητα η πολεοδομια να σου κοψει προστιμο, αυτο μου το ειπε και η δικηγορος... αρχικα μου το ειπε αυτος που μου το πουλησε , μου εδειξε και μια αποφαση αρειου παγου για την εκδικαση μιας υποθεσης αναλογης, την ειδε η δικηγορος καιμου ειπε και αυτη οτι ισχυει. βεβαια εγω εχω αλλο προβλημα γιατι δεν εχω εγκριση τυπου αλλα ειναι κοινο μυστικο στην περιοχη της ευβοιας οτι γινεται αυτο.

σας τα λεω ομως με καθε επιφυλαξη γιατι δεν εχω τρεξει ακομη την διαδικασια...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Την έγκριση τύπου τη ζητάνε για τα λυόμενα. Πάλι όμως χρειάζεται έκδοση οικ. άδειας μετά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, καλο μηνα και ευχαριστω.

Το ειχα δει το topic ομως δεν με ικανοποιησηε καθως ηταν γενικες πληροφοριες.

Το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να βρω ενα τροπο να:

1. Παρω ρευμα σε οικοπεδο εκτος σχεδιου μη αρτιο

2. Να βαλω τροχοβιλα και να της δωσω ρευμα

3.Να κατασκευασω βοθρο για τα λυματα (παλι αδεια?)

Δεν μπορει, καποιος τροπος θα υπαρχει.

Απαντησεις - εναλακτικες καλοδεχουμενες....

 

Αυτό κάνει ζημιά στη φύση, στον τόπο σου, στον τόπο μου και στα παιδιά σου αλλά και στα δικά μας. Μη μου πείς τώρα ότι οι άλλοι .... και μπλά-μπλά-μπλα....καληνύχτα σου.

Link to comment
Share on other sites

φιλαράκι αν βγάλεις άκρη θα βγάλεις λαγό.

Αν και ακόμα κρατάω τις επιφυλάξεις μου.

Περιμένουμε ενημέρωση.

 

Κάποτε που είχα ξεκινήσει να το ψάχνω για πελάτη μου κατέληξα στο Υπουργείο Μεταφορών για έγκριση προδιαγραφών του κτίσματος έτσι ώστε να θεωρηθεί τροχοβίλλα (ήθελα να το φτιάξω μόνος μου το κινούμενο με σιδεροδοκούς). Δεν το συνέχισα παρακάτω.

Σε επικοινωνία μου με τους έμπορους εγώ έστελνα γραπτά και αυτοί απαντούσαν να τους τηλεφωνήσω....γραπτώς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κρίμα ρε παιδιά κρίμα. Απαντήσεις είναι αυτές? Με αποκορύφωμα τον Θεό της οικολογίας στο τέλος. ΚΡΙΜΑ!

Τυγχάνω ένας από τους Έλληνες που πάω με τον σταυρό στο χέρι από τότε που γεννήθηκα και τέταρτη γενιά που πλήρωσα μεταβίβαση για κάποια χωραφάκια..χωρίς να συμπεριλάβω έξοδα,βενζίνες έλεγχο κάθε τρεις και λίγο μην μας τα φάνε οι διπλανοί κλπ.κλπ. και έρχεστε εσείς να πείσετε τον άνθρωπο ότι θα μεγαλώσει η τρύπα του όζοντος και τα παιδιά του θα ζουν σαν αρειανοί με μάσκες οξυγόνου αμα κάνει camping στο χωράφι του. ΝΤΡΟΠΗ ΡΕ!! Η μόνη πραγματική προστασία είναι οι κακόμοιροι (στην Ελλαδίτσα) ιδιοκτήτες κι όταν έρχετε ο καιρός να βάλουν κι αυτοί το κεφάλι τους κάτω από λίγο ήλιο-να τους δει κι αυτούς ο Θεός,..τους διαπομπέυετε..

ΚΡΙΜΑ Ξανά.

 

Και για τους πονηράκηδες δεν είμαι κανας χτεσινός..

Φυσικά και γίνετε φίλε μου λοιπόν. Πρέπει να απευθυνθείς στην κατα τόπο υπηρεσία έκδοσης αδειών να σου εξηγήσουν τα δικαιολογητικά. Ακόμη και νόμιμος οστόσο κανένας δεν είναι στην Ελλάδα πιο πάνω από τον καλοθελητή...και ο νοών νοείτω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός μίλησε για camping? :?:

 

Στο θέμα αυτό μιλάμε για νόμιμους τρόπους απόκτησης ρεύματος μιας τροχοβίλας, και δυστυχώς ή ευτυχώς, αυτοί έχουν αναφερθεί.

 

Αν τώρα εσύ αγαπητέ grdaemon γνωρίζεις κάτι περισσότερο από όλους εμάς, είναι φρονιμότερο να μας το αναφέρεις και να μας διαφωτίσεις με συγκεκριμένες αναφορές - για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά- .

 

Αν η ισχύουσα κατασκευαστική νομοθεσία είναι αυτή, η οποία προφανώς δεν σου αρέσει,

δεν φταίνε οι μηχανικοί, οι οποίοι έχουν υποχρέωση να την εφαρμόζουν,

αλλά αυτοί που τη συντάσσουν.

Όμως το παραπάνω είναι άλλο θέμα συζήτησης. Με σεβασμό στον συνομιλητή, θα μπορούσε να γίνει ένας εποικοδομητικός διάλογος :wink:

Link to comment
Share on other sites

...επειδή είναι η πολλοστή φορά που αναφέρονται παρόμοια ερωτήματα, προτείνω να δημιουργηθεί ειδικό τμήμα του φόρουμ με τίτλο "Παραθυράκια του Νόμου" όπου οι αναξιοπαθούντες ιδιοκτήτες θα μπορούν να ενημερώνονται για το πως να χτίσουν και να αποκτήσουν φως-νερό-τηλέφωνο σε αγτοτεμάχια μη άρτια, μέσα στον αιγιαλό, σε δασικές εκτάσεις κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

...επειδή είναι η πολλοστή φορά που αναφέρονται παρόμοια ερωτήματα, προτείνω να δημιουργηθεί ειδικό τμήμα του φόρουμ με τίτλο "Παραθυράκια του Νόμου" όπου οι αναξιοπαθούντες ιδιοκτήτες θα μπορούν να ενημερώνονται για το πως να χτίσουν και να αποκτήσουν φως-νερό-τηλέφωνο σε αγτοτεμάχια μη άρτια, μέσα στον αιγιαλό, σε δασικές εκτάσεις κλπ κλπ κλπ...

 

Υποκλίνομαι στην σωστή χρήση της ελληνικής.

Είμαι πράγματι αναξιοπαθής ιδιοκτήτης και με τιμά.

Ουδέποτε άφησα υπονοούμενο για παρανομία.

Δεν έχω την διάθεση να συζητώ για χρόνια χωρίς ουσιώδη λόγο-αποτέλεσμα.Έχοντας σπουδάσει ως Φυσικός και Μηχανικός Η/Υ υποκλίνομαι σε τόσους μηχανικούς , τα επιχειρήματα και το νομικό πλαίσιο που τόσο αναλυτικά μας παρουσιάσατε.Είναι βέβαιο λοιπόν ότι στην ερώτηση του ανθρώπου η απάντηση είναι ίσως,άμα,μάλλον,όχι,μπα,άστο καλύτερα κλπκλπ.

Ευχαριστούμε.(Εκ μέρους των αναξιοπαθούντων που λέγαμε)

 

 

Παρακαλώ να δείχνετε τον απαιτούμενο σεβασμό προς το forum που σας φιλοξενεί και τους συναδέλφους που ανιδιοτελώς απαντούν στα ερωτήματά σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.