Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να προσφύγουμε ή όχι στο ΔΝΤ;


parist43

Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?

    • Ναί.εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη καλύτερη επιλογή
      1
    • Οχι.Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζοντε.
      8
    • Δεν ξέρω και είμαι προβληματισμένος
      7


Recommended Posts

Απλώς ας καταλάβουμε ότι η ζωή σύνηθως δεν είναι άσπρο - μαύρο.

Δυστηχώς κινέιται στα όρια του γκρίζου.

 

Εγώ ξέρω ανθρώπους που δουλεύουν 16 ώρες την ημέρα Κυριακές-γιορτές-αργίες και δεν έχουν κότερο. Πως γίνεται αυτό ?

 

Ας προσπαθήσουμε να κατανοήσουμέ και την αντίθετη άποψη.

 

Αποψη μου ότι ούτε το 100% κράτος είναι καλό , ούτε το 100% "ελέυθερη" οικονομία και ιδιωτικός τομές δίνει λύσεις. Η λύση είναι "γκρίζα". Δεν ξέρω αν έιναι στο 50%-50% ή στο 70%-30% αλλά πάντως "άσπρη" ή "μαύρη" δεν είναι.

 

Σάφως και υπάρχουν δίκαια και στις δύο "αντίθετες" απόψεις. Νομίζω ότι η σύνθεση των δύο δίνει μία δίκαια κοινωνικά λύση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 452
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Κοιτάξτε να δείτε πως έχουν τα πράματα.

Αποφασίζω να ανοίξω μια επιχείρηση. Παίρνω δάνειο και με risko ξεκινάω την επιχείρηση.

Στην πορεία θα αναγκαστώ να κάνω περικοπές επειδή δεν υπάρχει εξαγωγή.

Όπως είναι φυσικό θα πρέπει να απολύσω υπαλλήλους.

Τι να κάνω δηλαδή? Να μπω μέσα εγώ επειδή πρέπει να κρατήσω υπαλλήλους ?

Δεν γίνονται αυτά ρε παίδες. Δεν είμαι κρατική επιχείρηση.

 

Τώρα αυτά περί

πίσης κανείς από αυτούς τους επιχειρηματίες δεν νοείται να προφασίζεται την οικονομική κρίση ακριβώς την στιγμή που διαπραγματεύεται τα επιδόματα ή τους μισθούς των εργαζομένων του. Το να αποκτά κανείς κότερο δεν είναι αυτό που μας απασχολεί . Ο τρόπος απόκτησης είναι σε πολλές περιπτώσεις προκλητικός όπως προκλητικές είναι και οι μέθοδοι που εφευρίσκουν για να φοροδιαφεύγουν με την συγκάλυψη επίορκων κρατικών λειτουργών.

 

Οι πολιτικοί οδήγησαν την χώρα εδώ με τις επιλογές τους (βάλτε στο δημόσιο τους ψηφοφόρους μας, φάτε ότι μπορείτε, βλέπε Ολυμπιακή, ΟΣΕ και γενικά όλες τις δημόσιες επιχειρήσεις) και περνάτε καλά. Οι εργατοπατέρες και οι συνδικαλιστές ρήμαξαν με τις μίζες και τις προμήθειες ακόμη περισσότερο την χώρα.

 

Τι δουλεία έχουν οι επιχειρηματίες με την καταστροφή της χώρας?

Εγώ υπέγραψα τα δις των εξοπλισμών για τον στρατό ή ο υπουργός?

Εγώ έβαλα τον κόσμο στο δημόσιο ή ο πολιτικός?

Εγώ μοίρασα τις συντάξεις ή ο πολιτικός?

 

Το μόνο που μπορεί να κάνω σαν επιχειρηματίας, αν υπάρχουν βάσεις και προϋποθέσεις, να έχω μια σταθερή εργασία και να απασχολώ κάποιους υπαλλήλους.

 

Αν το κράτος ξεκινήσει επίθεση εναντίον μου, την κλείνω την επιχείρηση και πάω αλλού.

Το κράτος δεν τον ενδιαφέρει αν έχω εγώ δουλειά ή ο υπάλληλος.

Αυτό φάνηκε από την φούσκα του χρηματιστηρίου μέχρι Siemens και Βατοπαίδι.

Φάγανε τα λεφτά οι πολιτικοί, ρημάξανε τον τόπο οι πολιτικοί και εσείς τα έχετε με τους επιχειρηματίες?

 

Και αυτοί οι λίγοι (οι συνδικαλιστές και οι εργατοπατέρες είναι περισσότεροι) επιχειρηματίες που κάνανε δουλειές με τους πολιτικούς κομματόσκυλα δικά τους είναι.

 

Ο μεγάλος και σωστός επιχειρηματίας δεν συγκινείται από πολιτικούς.

Είναι η γνωστή ιστορία του Krupp που παντρεύτηκε μια πλούσια και ήθελε να ανακατευτεί με την πολιτική. Και εκείνο τον καιρό θα τους έκανε επίσκεψη ο Hitler στην οικία τους.

Έ το άκουσε η γυναίκα του και του είπε τι δουλειά έχει αυτός ο ανθρωπάκος εδώ?

Δεν θα παρουσιαστώ πες ότι έχω πονοκέφαλο. Δηλαδή πλήρη απαξίωση έδειξε η γυναίκα του στο καρναβάλι τον πολιτικό.

Και τότε η Krupp είχε κάνει σπίτια σε όλους τους υπαλλήλους της που δούλευαν στα εργοστάσια της !!!

Οι σοβαροί επιχειρηματίες δεν ανακατεύονται με την πολιτική. Δεν έχουν τίποτα να κερδίζουν. Και ο Ωνάσης αν ήθελε να κάνει δουλειές με την Ελλάδα θα έκανε αλλά τον κυνηγούσαν οι Έλληνες σαν τρελοί γιατί δεν τους έδινε μίζα και είχανε αφηνιάσει τα ανθρωπάκια !!!

Αυτοί που ανακατεύονται με την πολιτική είναι τυχοδιώκτες και ανήμποροι για κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχουν οι επιχειρηματίες με την καταστροφή της χώρας?

Εγώ υπέγραψα τα δις των εξοπλισμών για τον στρατό ή ο υπουργός?

Εγώ έβαλα τον κόσμο στο δημόσιο ή ο πολιτικός?

Εγώ μοίρασα τις συντάξεις ή ο πολιτικός?

 

Τα λαδώματα και τις μίζες μήπως ;

Τις διαφανείς επιδοτήσεις ;

 

Οι σοβαροί επιχειρηματίες δεν ανακατεύονται με την πολιτική. Δεν έχουν τίποτα να κερδίζουν. Και ο Ωνάσης να ήθελε να κάνει δουλειές με την Ελλάδα θα έκανε αλλά τον κυνηγούσαν οι Έλληνες σαν τρελοί.

Αυτοί που ανακατεύονται με την πολιτική είναι τυχοδιώκτες και ανήμποροι για κάτι άλλο.

 

Επαναλαμβάνω ότι συζητάμε για την Ελλάδα όπου διατυπώσεις σαν αυτή που τόνισα μπορεί να είναι και ανεδαφικές. Η διαπλοκή υπάρχει και διαιωνίζεται και σπάνια τιμωρείται.

 

Το μόνο που μπορεί να κάνω σαν επιχειρηματίας, αν υπάρχουν βάσεις και προϋποθέσεις, να έχω μια σταθερή εργασία και να απασχολώ κάποιους υπαλλήλους.

 

Σωστά το θέτεις . Και οι προϋποθέσεις ανάλογα με το κυβερνών κόμμα , αλλάζουν θεαματικά ...

 

Αν το κράτος ξεκινήσει επίθεση εναντίον μου, την κλείνω την επιχείρηση και πάω αλλού.

Το κράτος δεν τον ενδιαφέρει αν έχω εγώ δουλειά ή ο υπάλληλος.

Αυτό φάνηκε από την φούσκα του χρηματιστηρίου μέχρι Siemens και Βατοπαίδι.

Φάγανε τα λεφτά οι πολιτικοί. ρημάξανε τον τόπο οι πολιτικοί και εσείς τα έχετε με τους επιχειρηματίες?

 

Αν σαν επίθεση εκλαμβάνεις την επιβολή φορολογίας μπλέκουν τα πράγματα. Πάντως όταν κάποιοι επιχειρηματίες τις επιδοτήσεις τις έκαναν παράκτιες εταιρείες , φοροδιέφευγαν , έκαναν εσπερίδες για τη διάσωση της μεσογειακής φώκιας και έρεε μπόλικο το χρήμα , κάποιοι πέρναγαν καλά.

 

Τα λεφτά ΔΕΝ τα έφαγαν ΜΟΝΟ οι πολιτικοί ή τουλάχιστον ΔΕΝ τα έφαγαν μόνοι τους.

 

Ο μεγάλος και σωστός επιχειρηματίας δεν συγκινείται από πολιτικούς.

 

Τους εξαγοράζει και προχωρά.

 

Όπως διαπιστώνεις , καμμία σχέση η σκληρή δουλειά , οι ίσες ευκαιρίες και η μετουσίωση του ονείρου σε κόττερο. Τουλάχιστον στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε πως έχουν τα πράματα.

Αποφασίζω να ανοίξω μια επιχείρηση. Παίρνω δάνειο και με risko ξεκινάω την επιχείρηση.

Στην πορεία θα αναγκαστώ να κάνω περικοπές επειδή δεν υπάρχει εξαγωγή.

Όπως είναι φυσικό θα πρέπει να απολύσω υπαλλήλους.

Τι να κάνω δηλαδή? Να μπω μέσα εγώ επειδή πρέπει να κρατήσω υπαλλήλους ?

Δεν γίνονται αυτά ρε παίδες. Δεν είμαι κρατική επιχείρηση.

 

Εδώ έχεις δίκιο, όπως και σε αρκετά άλλα που γράφεις.

 

Ομώς πιστεύω να κατανόεις και την θέση των "απολυμένων", που πιθανότατα θα είναι σε χείροτερη θέση από τον επιχειρηματία ο οποίος σαφώς και θα μπει μέσα.

 

Μιλάμε για εγαζομένους οι οποίοι είναι Ανθρώποι. Ως αριθμοί και ποσοστά είναι εύκολοτερο να μιλάμε. Για να συλλογίστουμε ότι πίσω από όλα αυτά όμως κρύβονται Ανθρώποι.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για εγαζομένους οι οποίοι είναι Ανθρώποι. Ως αριθμοί και ποσοστά είναι εύκολοτερο να μιλάμε. Για να συλλογίστουμε ότι πίσω από όλα αυτά όμως κρύβονται Ανθρώποι.

 

Ακριβώς.

 

Και διαρκώς βλέπουμε αριθμούς και ποσοστά (αυτά προβάλλουν δηλαδή) , απομονώνοντας τον ανθρώπινο παράγοντα.

 

Άσε που κάτι "επιχειρηματίες" που απολύουν εγκύους και εργαζομένους σε άδεια (μερικές μόνο περιπτώσεις) , ούτε στην ανακύκλωση δεν θα τους έριχνα ...

Link to comment
Share on other sites

Τους εξαγοράζει και προχωρά.

 

Στο ξαναλέω. Οι μεγάλοι και σωστοί επιχειρηματίες αισθάνονται αηδία για τους πολιτικούς και τους βλέπουν σαν ανθρωπίδια. Δεν τους έχουν ανάγκη. Δεν τους χρειάζονται.

 

Ο μόνος που μπορεί να εξαγοραστεί είναι ένας και αυτός είναι ο πολιτικός.

 

Άσε που κάτι "επιχειρηματίες" που απολύουν εγκύους και εργαζομένους σε άδεια (μερικές μόνο περιπτώσεις) , ούτε στην ανακύκλωση δεν θα τους έριχνα ...

 

Είπαμε να μιλήσουμε σοβαρά, μην ρίχνεις το επίπεδο.

 

Τα λαδώματα και τις μίζες μήπως ;

Τις διαφανείς επιδοτήσεις ;

 

Αν υπήρχαν πολιτικοί σωστοί αυτά δεν θα γινόντουσαν. Μην ψάχνεις ευθύνες αλλού !

 

Αν σαν επίθεση εκλαμβάνεις την επιβολή φορολογίας μπλέκουν τα πράγματα. Πάντως όταν κάποιοι επιχειρηματίες τις επιδοτήσεις τις έκαναν παράκτιες εταιρείες , φοροδιέφευγαν , έκαναν εσπερίδες για τη διάσωση της μεσογειακής φώκιας και έρεε μπόλικο το χρήμα , κάποιοι πέρναγαν καλά.

 

Αυτό το δικαίωμα ποιος τους το έδωσε. Γιατί μαζί με τους πολιτικούς θα τα φάνε. Δεν γίνεται να σε καλύπτω και να μην μου δώσεις να φάω. Θα σε βοηθήσω και θα τα φάμε μαζί. Άρα πάλι τα καρναβάλια οι πολιτικοί μα τα κομματόσκυλα ρήμαξαν τον τόπο. Αφού τους καλύπτουν όλοι. Δικαστές δεν υπάρχουν αυτοί είναι σύλλογος πλέον με την Εκκλησία, η Εκκλησία πάλι δεν προλαβαίνει να μαζέψει τους ανώμαλους παπάδες και δικαστές...μιλάμε για ανέκδοτο όλη η κατάσταση. Το έχω πει πολλές φορές. Πυρηνική και ξεκινάμε από το μηδέν.

Και δηλώνω από εδώ, ότι σε περίπτωση ακραίων, δηλαδή κόκκινα στρουμφάκια με σφυροδρέπανα και καρναβάλια με σβάστικες θα τους πολεμώ.

Για τον απλό λόγο ότι αυτοί δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα και μόνο κακό και διχόνοια μπορούν να φέρουν.

Πιστεύω και πολεμώ για την δημοκρατία όπως την εμπνεύστηκε η Αρχαία Ελλάδα και αυτήν μόνο υπηρετώ.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα δεν έγραψα παραπάνω ;

Δεν διάβασες την παραπομπή που έκανα ;

 

Τελικά στο σημείο αυτό συμφωνούμε διαφωνώντας.

 

Όσον αφορά την εξαγορά αυτή καθ' αυτή , σε χώρες με νοσηρή οικονομία και έντονη διαπλοκή , ο επιχειρηματίας χρειάζεται τον πολιτικό γιατί λόγω των διαδικασιών που έχουν "θεσμοθετηθεί" κ.λ.π. , αν ακολουθηθεί το γράμμα του νόμου , ΔΕΝ θα υπάρξει ίδρυση επιχείρησης.

 

Μια και ανέφερες για μεγάλους και σωστούς επιχειρηματίες , ναι μπορεί σε άλλες χώρες να αισθάνονται αηδία για τους πολιτικούς. Εδώ , αρκετοί πλοιοκτήτες επιβατικών πλοίων τους παρακαλάνε (με δωράκια) να τους δώσουν μια ακτοπλοϊκή γραμμή με επιδότηση με πλοία που μόνο σε διαλυτήρια ναυπηγείων έχουν θέση . Κάνουν πάρτυ , καλούν υπουργούς και άλλα ενδιαφέροντα.Υπάρχουν "σχέσεις" στοργής και "ανταποδοτικότητα". Υπενθυμίζω ότι αναφέρομαι στην Ελληνική πραγματικότητα.

 

Αλήθεια , ποιός θα δικάσει τους διαπλεκόμενους ; Και ποιός έχει συμφέρον να εξωθήσει το θέμα στη δικαιοσύνη ; Ρητορικό το ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια , ποιός θα δικάσει τους διαπλεκόμενους ; Και ποιός έχει συμφέρον να εξωθήσει το θέμα στη δικαιοσύνη ; Ρητορικό το ερώτημα.

 

Δικαστές δεν υπάρχουν αυτοί είναι σύλλογος πλέον με την Εκκλησία, η Εκκλησία πάλι δεν προλαβαίνει να μαζέψει τους ανώμαλους παπάδες και δικαστές...μιλάμε για ανέκδοτο όλη η κατάσταση. Το έχω πει πολλές φορές. Πυρηνική και ξεκινάμε από το μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός σε πολλά σημεία. Υπάρχουν και γενικεύσεις

 

Τι ακριβώς εννοείς με το ξεκινάμε ;

 

Που και πως ακριβώς σκέφτεσαι να συμμετάσχεις στο κοινό εξ' αρχής ξεκίνημα ;

 

Με τη ... ρίψη της βόμβας ;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οχι οτι δεν γίνονται και σε άλλα κράτη και αρκετά σοβαρά μάλιστα. Απλα δεν βγαίνουν να πούνε για μίζες και τα πράγματα είναι πολύ πιο κρυφά. Μα πολύ κρυφά. Οι δημοσιογράφοι απλά δεν ξέρουν, δεν τους λένε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.