Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να προσφύγουμε ή όχι στο ΔΝΤ;


parist43

Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?

    • Ναί.εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη καλύτερη επιλογή
      1
    • Οχι.Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζοντε.
      8
    • Δεν ξέρω και είμαι προβληματισμένος
      7


Recommended Posts

Γουστάρω και έχω 40 μέτρα κότερο γιατί δούλευα 14ώρες την ημέρα και Σ/Κ και Χριστούγεννα και Πάσχα και το καλοκαίρι !!!

Με ποιο δικαίωμα κοιτάζεις το σκάφος μου???

 

 

Είσαι άνθρωπος που γνωρίζει την ελληνική πραγματικότητα και επιμένεις ότι ο οποιοσδήποτε που έχει κότερο , το έχει γιατί δούλευε 14 ώρες την ημέρα για Χριστούγεννα Πάσχα και καλοκαίρι ;

 

Κοίτα των πολιτικών, όχι το δικό μου.

 

Οι πολιτικοί τα σκάφη τα "απέκτησαν" όχι βέβαια με ΜΟΝΟ με τον ιδρώτα τους (για να μην τους κάνουν τσακωτούς) αλλά κυρίως με "συμφέρουσες" και εποικοδομητικές συνεργασίες με επιχειρηματίες. Στις περισσότερες από αυτές , το κράτος έχασε φόρους εισφορές κ.λ.π. Όλα έγιναν με "ομπρέλλα" νομιμότητας και καθωσπρεπισμού .

 

Το δικό μου δεν θέλω ούτε να το κοιτάς !!!

 

Βάλε σκόρδο να μην το ματιάξουμε :)

 

Πέρα από την όποια διάθεση για χιούμορ , πολλοί "επιχειρηματίες" έκαναν περιουσία σε βάρος της τσέπης των φορολογούμενων και των ασφαλισμένων. Κάποιοι "λειτουργοί" απέκτησαν οικονομική άνεση και "διευθέτησαν" ζητήματα των επιχειρηματιών με το αζημίωτο . ΟΧΙ λοιπόν , ΔΕΝ θέλω τέτοια αρπακτικά να το παίζουν επιχειρηματίες και να έχουν σκάφος ... :-x Ούτε βέβαια μπορεί οι "λειτουργοί" να βρίσκονται ξαφνικά με βίλλες και πολυτελή αυτοκίνητα. Είναι πρόκληση. Και φυσικά η δικαιοσύνη που δεν είναι πολύ τυφλή , δύσκολα θα βάλει τάξη στις ανομίες .

 

Αλλά τι κάθομαι και γράφω βραδιάτικα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 452
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Αυτά τα... δουλεύω σαν σκυλί και βγάζω σκάφος - ferrari κλπ τα ακούω και γελάω.

Αν μη τι άλλο μες την πιάτσα είμαστε, δεν είμαστε παιδάκια να μας κάνουν κατηχητικό!!!

Ας αναφέρονται σοβαρές κουβέντες...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...παρακαλώ τους συντονιστές να το κλειδώσουν...γιατί αν απαντήσω θα καούν όλα τα κόκκινα σφυροδρέπανα...

 

Πάλι προκαλείς συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,

 

Ξημέρωσε μια καινούργια μέρα. ;)

 

Ας κρατήσουμε ΟΛΟΙ τους τόνους χαμηλά . Δεν μοιράζουμε τις ... περιουσίες μας. Για των ... άλλων συζητάμε :rolleyes:

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να καταλάβω πως καταλήγουμε πάλι στο προπατορικό μας αμάρτημα. Την διχόνοια.

Link to comment
Share on other sites

Ενας λόγος είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε τους ίδιους ορισμούς. (π.χ. κάποιος θεωρεί πλούτο το μεγάλο ετήσιιο εισόδημα, ενώ κάποιος άλλος την μεγάλη περιουσία, κάποιος τρίτος τίποτα από αυτά, και κάποιος τέταρτος και τα δύο)

Ενας άλλος λόγος είναι ότι δεν χρησιμοποιούμε την ίδια λογική. (π.χ. κάποιος θεωρεί ότι αυτός που βγάζει λεφτά κατά πάσα πιθανότητα είναι άξιος, ενώ κάποιος άλλος ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι κλέφτης, και κάποιος τρίτος και τα δύο μαζί)

 

Αλλά ο βασικότερος λόγος είναι ότι δεν έχουμε τους ίδιους σκοπούς. (π.χ. κάποιος θέλει να σώσει τον κόσμο, κάποιος άλλος θέλει να βολευτεί και κάποιος τρίτος δεν έχει καταλάβει τίποτα ... )

 

ΥΓ. Ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά όπως έγινε το θέμα, ό,τι και να πει κανείς μέσα είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα... δουλεύω σαν σκυλί και βγάζω σκάφος - ferrari κλπ τα ακούω και γελάω.

Αν μη τι άλλο μες την πιάτσα είμαστε, δεν είμαστε παιδάκια να μας κάνουν κατηχητικό!!!

Ας αναφέρονται σοβαρές κουβέντες...

E βέβαια...ξεχάσαμε το κομμουνιστικό σύστημα...θα δουλεύετε για το κράτος, το κράτος θα σας δώσει ZASTAVA, σπίτι, (τηλεόραση και λοιπές πολυτέλειες δεν υπάρχουν στις κομμμουνιστικές θεωρίες, είναι απειλή του ιμπεριαλισμού και προπαγάνδα) και τα υπόλοιπα όλα θα πηγαίνουν στα κράτος. Μετά θα πηγαίνετε στα καφενεία θα μπεκριπίνετε και δεν θα έχετε άλλες απαιτήσεις.

 

Επειδή έμενα δεν μου αρέσει αυτό δουλεύω για μένα, αγοράζω 40μετρο και αν πάνε καλά οι δουλειές το αλλάζω και αγοράζω ποιο μεγάλο.

 

Αυτά τα... δουλεύω σαν σκυλί και βγάζω σκάφος - ferrari κλπ τα ακούω και γελάω.

Αν μη τι άλλο μες την πιάτσα είμαστε, δεν είμαστε παιδάκια να μας κάνουν κατηχητικό!!!

Ας αναφέρονται σοβαρές κουβέντες...

Μπααα...απαγορεύεται να δουλεύουμε? 5ώρα δηλαδή και μετά σπίτι? Και ποιος σου είπε ότι εγώ έχω όρεξη να κάνω εσένα κατηχητικό (αλήθεια τι είναι πάλι αυτό?).

Εσένα θα σου κάνω δώρο μια προτομή του Stalin.

Link to comment
Share on other sites

Τι έχουμε εδώ;

Την κλασσική περίπτωση δύο ανθρώπων που δεν μπορούν να συνεννοηθούν.

Αναλαμβάνω μεσάζων (την αμοιβή μου θα την συζητήσω κατ'ιδίαν με τον καθένα σας)

Πείτε μου: ποιό είναι το πρόβλημά σας :smile:

 

Εσύ παιδί μου Archyta λες ότι θέλεις να δουλεύεις. Ωραία.

Και συ παιδί μου alej λες ότι όσο και να δουλέψεις, χαϊρι δεν βλέπεις. Ωραία.

 

Εσύ παιδί μου Archyta, θέλεις να προσλάβεις στην δουλειά σου τον alej και να του δίνεις μία εύλογη αμοιβή;

Εσύ παιδί μου alej θέλεις να δουλέψεις στην δουλειά του Archyta και να παίρνεις αυτήν την εύλογη αμοιβή;

 

Τώρα για τον καθορισμό αυτής της εύλογης αμοιβής, θα τα πούμε άλλη φορά...

 

(Παρακαλώ, δείτε το με χιουμορίστικη διάθεση)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο CostasV !!!

Φοβάμαι να τον προσλάβω γιατί θα μου κατεβάσει τους υπαλλήλους σε απεργία...

Πάντα στο πνεύμα του CostasV !

Link to comment
Share on other sites

(Παρακαλώ, δείτε το με χιουμορίστικη διάθεση)

 

Ακριβώς .

 

Πρέπει να το δούν και οι δύο με κάποια ηρεμία .

 

Όπως και όλοι όσοι έχουν σκοπό να "τορπιλίσουν" την κουβέντα

 

 

Πάλι προκαλείς συνάδελφε;

 

Ας μην πολώνουμε την κουβέντα.

 

@Archytas.

Δεν σου λέει κανείς να μην δουλέψεις 20άωρα και να μην πάρεις το 60μετρο των ονείρων σου. Εδώ και αρκετά post προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι το μεμπτό δεν είναι το κόττερο αλλά οι μέθοδοι που αυτό αποκτάται (ρεμούλες , λαδώματα κ.λ.π.) .

Επίσης κανείς από αυτούς τους επιχειρηματίες δεν νοείται να προφασίζεται την οικονομική κρίση ακριβώς την στιγμή που διαπραγματεύεται τα επιδόματα ή τους μισθούς των εργαζομένων του. Το να αποκτά κανείς κότερο δεν είναι αυτό που μας απασχολεί . Ο τρόπος απόκτησης είναι σε πολλές περιπτώσεις προκλητικός όπως προκλητικές είναι και οι μέθοδοι που εφευρίσκουν για να φοροδιαφεύγουν με την συγκάλυψη επίορκων κρατικών λειτουργών.

 

Σε όλα τα παραπάνω , που υπεισέρχεται η σκληρή δουλειά ;

 

Μήπως ΔΕΝ αναφέρεσαι στην Ελλάδα ;

 

Όσον αφορά τον Στάλιν , τα δώρα και τις προτομές του , σου συνιστώ να μην αντιδράς με τον τρόπο αυτό αν κάποιο/κάποια μέλος/μέλη εκφράζει/εκφράζουν αντίθετη άποψη. Δεν δικάζουμε , απόψεις εκφράζονται από ανθρώπους με διαφορετικές εμπειρίες κουλτούρα και τρόπο ζωής και είναι σίγουρο ότι θα υπάρξουν και διαφωνίες.

 

Χαλαρά παιδιά !

 

Στην φάση αυτή , μόνο συστάσεις κάνω. Σε επόμενη , πιθανόν να πρέπει να ληφθούν και δραστικά μέτρα για να πέσουν οι τόνοι.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.