Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να προσφύγουμε ή όχι στο ΔΝΤ;


parist43

Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?  

16 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Να προσφύγουμε στο ΔΝΤ?

    • Ναί.εδώ που φτάσαμε δεν υπάρχει αλλη καλύτερη επιλογή
      1
    • Οχι.Τα πράγματα δεν ειναι τόσο σοβαρά όσο παρουσιάζοντε.
      8
    • Δεν ξέρω και είμαι προβληματισμένος
      7


Recommended Posts

@cna

 

Προσπαθώ να μην φέρω την κουβέντα σε συγκεκριμένα θέματα τα οποία από μόνα τους θέλουν 20 σελίδες απάντηση.

Ούτε νομίζω ότι αξίζει να αναφερόμαστε σε ειδικά θέματα κάθε φορά. Για αυτό που αναφέρεις θα σου πω ότι δεν είμαι εκπρόσωπος του ΚΚΕ ή του Ριζοσπάστη αλλά μπορείς πολύ απλά να αναζητήσεις στο διαδίκτυο την επίσημη απάντηση του ΚΚΕ και του Ριζοσπάστη. Έχουν εκδοθεί για αυτό το θέμα σειρά απαντήσεων.

Δεν δουλεύεις εκεί, όπως ούτε κι εγώ και δε θέλω να επεκταθώ.

Δεν είναι το θέμα μας όμως αυτό.

Το θέμα είναι η διαδικασία της ενημέρωσης, το πως περνάνε τα media αυτά που θέλουν.

 

Σκέψου μόνο το εξής... οι ίδιοι που σου λένε ''όλοι μαζί τα φάγαμε'', οι ίδιοι που σου λένε πρέπει να πεινάσεις για να μην πτωχεύσει η χώρα...

οι ίδιοι προπαγανδίζουν το ''σκάνδαλο Γερμανός'' και τις απολύσεις του Ριζοσπάστη.

 

Εσύ διαλέγεις ποια άποψη θα πιστέψεις... δεν θα σου πω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 452
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Και κάτι σχετικό με το ΔΝΤ που είναι και το θέμα μας.

 

Τι έγινε ρε παιδιά με το ''Ιρλανδικό Θαύμα'';

 

Πάει κι η Ιρλανδία; Τόσα και τόσα ακούγαμε για την τεράστια ανάπτυξη και πόσο πρέπει να παραδειγματιστούμε από την Ιρλανδία...

 

και τώρα;

 

Τώρα στην Ιρλανδία, το επιτόκιο του δεκαετούς τίτλου έφθασε το 7,8%.

 

Για όσους ζουν με αυταπάτες και μια απάντηση για το σχόλιο περί παράλληλων κόσμων...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της γνώμης ότι όλα αυτά είναι παιχνίδια της Γερμανίας, για να γίνει η Ευρώπη επαρχία της Γερμανίας.

Αρνούμαι προσωπικά να το δεχθώ, διότι ότι δεν κατάφερε με τα όπλα στην κατοχή, προσπαθεί να το πετύχει με το χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Kανενός δεν είναι παιχνίδια.

 

Οι Γερμανοί λόγω προτεσταντικών επιρροών, διαμόρφωσαν την κουλτούρα ότι αν είσαι λιτός, συγκρατημένος (modest) είσαι και σωστός.

 

Οι εβραίοι - αμερικανοί πήραν από τον εβραισμό ότι για να είσαι άξιος πολίτης και του θεού πρέπει να το δείχνεις. Να έχεις ισχύ, λεφτά κτλ. Οι καθολικοί Αγγλογάλλοι διαμορφωσαν την ίδια αντίληψη με τους αμερικάνους. Ξόδευε αβέρτα. Κάνε μεγάλα σπίτια, εκκλησίες κτλ... Να δείχνεις ότι έχεις κύρος. Καθαρά καθολική - αιρετική θέση. Αμα κάνεις θεό τον πάπα, αυτά παθαίνεις.

 

Όπως αποδείχνεται σήμερα εν μέσω κρίσεως, οι Γερμανοί είναι οι νικητές χάρη στον Λούθηρο...

 

μέχρι να έρθουν οι κινεζο-ινδοί.

Link to comment
Share on other sites

.... Οι πολίτες αυτοί πριν εξήντα χρόνια ήταν αγρότες, εργάτες, πρόσφυγες, αλλά πάνω απ' όλα μπεσαλήδες άνθρωποι, ............

..............Τους ποδηγέτησαν επί εξήντα χρόνια με μαστίγιο και καρότο, μοιράζοντας εξουσία και καρέκλες σε ανθρώπους διευθαρμένους, εξαγοράζοντας με το δημοσιοϋπαλληλίκι, όχι τις ψήφους αλλά τις συνειδήσεις.

Τους πήρε 60 χρόνια αλλά πέτυχαν να διασπάσουν τον κοινωνικό ιστό, να σπείρουν την αμφισβήτηση των αξιών, την αποδιοργάνωση, κατάφεραν να εγκαθιδρύσουν το καθεστώς άσκησης εξουσίας που ήθελαν. Όχι μόνοι τους βέβαια, με στήριξη και καθοδήγηση απ' έξω... Κι όλα αυτά για το βίτσιο της εξουσίας.

Έρχονται λοιπόν τώρα να μας πούν ότι "μαζί τα φάγαμε" κι εμείς καθόμαστε και το συζητάμε κι όλας!...

 

Συμφωνώ απόλυτα Αλέξη μέχρι του σημείου που είπες: " Κι όλα αυτά για το βίτσιο της εξουσίας.". Εδώ τα χαλάμε!

Κανένα βίτσιο εξουσίας δεν έχουνε. Απλά υπάρχουν συμφέροντα. Τα συμφέροντα είναι κέρδη. Τα κέρδη είναι χρήμα: κότερα, βίλες, ταξίδια και καλοπέραση αυτοί και εξασφαλίζουν και τα παιδιά τους (και τα εγγόνια τους)

Δεν νομίζω ότι έχει στηθεί ένα τέτοιο ολόκληρο σύστημα ποδηγέτησης μόνο "για το βίτσιο της εξουσίας".

 

Κάποιος είπε (νομίζω ο Γιάννης-Ιος) ότι αυτό που δεν κατάφεραν οι Γερμανοί με τα όπλα το πέτυχαν με το χρήμα.... Έτσι είναι! Κι αν χρειαστεί θα ξαναπάρουν τα όπλα. Μήπως θα σκοτωθούν οι ίδιοι; Από τον καναπέ θα βλέπουν τους βομβαρδισμούς (όπως στην Γιουγκοσλαβία). Και τότε - αν είμαστε εμείς στη θέση της Γιουγκοσλαβίας - θα σηκωθούμε εμείς από τον καναπέ. Τότε ίσως ξυπνήσουμε....

 

Γιατί κοιμόμαστε!!!

 

ΥΓ:

Και ο κομμουνισμός που είναι δημιούργημα των τεκτόνων ?

Εδώ τι έχεις να πεις ?

Τώρα αυτό τι σχέση έχει;

Εσύ είσαι απλά αντικομμουνιστής και πετάς το πυροτέχνημα για να δυναμιτίσεις την συζήτηση...

 

Κοίτα: Κι εγώ είμαι αντιφασίστας και αντιρατσιστής αλλά δεν συκοφαντώ τους φασίστες σε κάθε ευκαιρία...

Για την ακρίβεια, δεν συκοφαντώ ποτέ και κανέναν...

 

Άποψη σου ότι τον κομμουνισμό τον ίδρυσαν οι τέκτονες. Ωραία. Και λοιπόν; Τι σχέση έχει αυτό με την σημερινή κατάσταση και το θέμα μας;

 

Πετάω κι εγώ:

Η χούντα ήταν βαλτή από τους Αμερικάνους (το οποίο βεβαίως-βεβαίως είναι εξακριβωμένο). Θα το συζητήσουμε τώρα; Εδώ;

Link to comment
Share on other sites

Kανενός δεν είναι παιχνίδια.

 

Οι καθολικοί Αγγλογάλλοι διαμορφωσαν την ίδια αντίληψη με τους αμερικάνους. Ξόδευε αβέρτα. Κάνε μεγάλα σπίτια, εκκλησίες κτλ... Να δείχνεις ότι έχεις κύρος. Καθαρά καθολική - αιρετική θέση. Αμα κάνεις θεό τον πάπα, αυτά παθαίνεις.

 

 

Για την ακρίβεια των γραφομένων νομίζω οτι οι αγγλοι ειναι και αυτοί του προτεσταντικού παρακλάδιου όπως γερμανοί και σκανδιναυοί wasp(white aglo saxon protestants), ενώ oi γάλλοι, πορτογάλοι, ισπανοί, ιταλοί, ιρλανδοί, σκοτσέζοι είναι καθολικοί και οπαδοί του πάπα.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα: Κι εγώ είμαι αντιφασίστας και αντιρατσιστής αλλά δεν συκοφαντώ τους φασίστες σε κάθε ευκαιρία...

 

Δεν κατάλαβες φίλε μου...κυνηγάω και τους φασίστες !!!

Ότι είναι ακραίο το κυνηγάω...

Ίσως τώρα αναθεωρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά να θυμίσω ότι καλούμαστε να πληρώσουμε 1,5 δις πρόστιμα για παράνομες επιδοτήσεις σε εργατοπατέρες αγρότες. Αυτό για εκείνους που λένε ότι η αριστερά δεν έχει ευθύνη για την κρίση και τα ελλείματα. Όλοι οι αριστεροί (με δεξιά τσέπη) κηφήνες, μεγαλοαγρότες τύπου Μπούτα, που κρατάγαν ομήρους πολίτες και κυβερνήσεις με τον τραμπουκισμό τους μας κοστίζουν (τουλάχιστον) 1,5 δις μόνο φέτος.

 

Τέλος να θυμίσω στον Γιάννη, που μιλάει για φασίστες και φασισμό, ότι το μεγαλύτερο πολεμικό αιματοκύλισμα μετά το 1830 στην Ελληνική ιστορία δεν ήταν ούτε η Μικρασιατική καταστροφή, ούτε οι Βαλκανικοί πόλεμοι, ούτε ο Β' Παγκόσμιος και ο φασισμός. Ήταν ο "εμφύλιος".

Επίσης, όσο βαλτή ήταν η χούντα από τους Αμερικανούς (που ήταν) άλλο τόσο ήταν τα "παιδιά του Πολυτεχνείου" για να ανατρέψουν τον Παπαδόπουλο και να έρθει ο Ιωαννίδης, κατ'εντολήν των Αμερικανών για ανατροπή του Μακαρίου. Μάθε ιστορία.

 

Γι'αυτό λέω:

Ούτε Τούρκος, Ούτε Γερμανός

μεγαλύτερος εχθρός,

ο ******** αριστερός

Link to comment
Share on other sites

@qmd

 

Αυτό που ήθελα να πω είναι πως διαμορφώθηκαν οι αντιλήψεις σε κάθε λαό με βάση τα κυρίαρχα θρησκευτικά μορφώματα σε κάθε χώρα. Τώρα οι άγγλοι ότι και να λένε, δεν πιστεύουν πουθενά. Απλώς με το διαφωτισμό, διαμόρφωσαν την τωρινή κουλτούρα, που σχετίζεται άμεσα με τις πεποιθήσεις που είχαν τότε.

 

Βλέποντας πως συμπεριφόρονται στο σύνολο καταλαβαίνεις και τις επιρροές των.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.