Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ένσταση σε πράξη χαρακτηρισμού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο τα συμβολαια παίζουν ρόλο στον χαρακτηρισμό μιας έκτασης. Συγκεκριμένα έχω συμβολαιο που απο το 1936 χαρακτηρίζει την περιοχή ώς περιμανδρωμένο ελαιοτεμάχιο ένω οι αεροφωτογραφίες του 1945 δείχνουν δάσος, το δασαρχείο θα το χαρακτηρίσει δασικό έχω καμία ελπίδα αποχαρακτηρίσμού?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα πράγματα είναι δύσκολα.

Από τη φωτοερμηνεία των Α/Φ το δασαρχείο θα καθορίσει τον χαρακτηρισμό της έκτασης, δηλαδή δασική.

Εσύ το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να επικαλεστείς στην ένσταση σου ότι η έκταση δεν ήταν δασική το 1936, προσκομίζοντας το συμβόλαιο, αλλά μην έχεις πολλές ελπίδες.

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν θα στα δώσουν όπως δεν μου τα δίναν και μένα απο το δασαρχείο Χαλκίδος.

Προφανώς το θέλουν για εσωτερική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα είναι αφού η υπόθεση είναι σχεδόν τελειωμένη πριν καταθέσεις την αίτηση να απευθυνθείς και να την αναθέσεις σε δασολόγο.το΄ποιασες το υπονοούμενο..τουλάχιστον θα ξέρεις στα σίγουρα τί θα γίνει και δε θα σε τρέχουν οι προθεσμίες για ενστάσεις..

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι τα φωτα σας..

Για την υποθεση που ρωταγα παραπανω...

Μου εδωσαν ενα χειρογραφο τοπογραφικο απο το δασαρχειο που οριζει την αναδασωτεα περιοχη...

Δεν ειναι πολυ ευκολο να το γεωαναφερω αλλα κατι εκανα...

Το προβλημα ειναι οτι στο αποσπασμα του χαρτη 1:50000 που συνοδευει το τοπογραφικο η περιοχη δεν εχει τοποθετηθει σωστα...Εγω τη γεωαναφορα την εκανα απο σταθερα κτισματα στο τοπογραφικο που υπαρχουν ακομα....

 

Δεν ξερω τα σαινια στο δασαρχειο πως εχουν εξαρτησει σε ΕΓΣΑ την περιοχη αυτη αλλα εγω βλεπω οτι ΔΕΝ ειναι ολη η ιδιοκτησια μεσα στη ζωνη αυτη...

 

Αν υποτεθει οτι παιρνω βεβαιωση απο το Δασαρχειο για το τμημα που ειναι εκτος της ζωνης αυτης.....Μπορω να θεωρησω το γηπεδο (4στρ και προσωπο σε δρομο) αρτιο και οικοδομησιμο κατα κανονα αλλα οτι κανω εντος του γηπεδου να το κανω στο καμματι που δεν ειναι αναδασωτεο???

Link to comment
Share on other sites

Αν η αναδασωτέα έκταση είναι Δημόσια, όχι.

Αν είναι ιδιωτική η αρτιότητα του γηπέδου δεν επηρεάζεται από τον χαρακτηρισμό, πλην όμως το δασικό τμήμα δεν μπορεί να ληφθεί υπόψη για τον υπολογισμό της εκμετάλλευσης (κάλυψη και δόμηση) εκτός εάν αφορά χρήσεις προβλεπόμενες από το Ν.998/79.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ιδιωτικη η εκταση...

Αν καταλαβα σωστα για την αρτιοτητα λαμβανεις τη συνολικη εκταση σωστα??

Ερωτηση..

Αναδασωτεο = δασικο???

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σύμφωνα με σχετική εγκύκλιο

Αναδασωτέο = να επανέλθει στην προτέρα δασική του κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.