Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάρχει κρίση στον κλάδο μας;


parist43

Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ  

80 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Έχετε λιγότερες δουλειές απο το περσινό αντίστοιχο τρ

    • Ναί, έχω λιγότερες δουλειές
      58
    • Εχω περίπου τις ιδιες δουλειές
      16
    • Αντίθετα έχω περισσότερες δουλειές
      6


Recommended Posts

Να προσθέσω ότι έχει γεμίσει ο κόσμος με εξυπνάκηδες.

-Εργολάβοι με τελειωμένα έργα που επειδή είναι απούλητα και δεν τους νοιάζει για το ρεύμα, προκειμένου να μην πληρώσουν επίβλεψη κάνουν αναθεώρηση για παράταση ισχύος...

-Ιδιώτες που τα ξέρουν όλα και έρχονται για άδεια 119,99 τ.μ και 15,00 Η/Υ για να τους βγεί φτηνά....

-Δε συζητώ για κατασκευή που ακούμε για προσφορές 6% (!)....

Αηδια κατάντησε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά εγώ έχω απογοητευτεί..........

Βέβαια, εγώ δεν έχω γραφείο, δουλεύω σε κατασκευαστική.

Αλλά οι δουλειές έχουν πέσει πάρα πολύ, λεφτά δεν υπάρχουν και στους εργαζόμενους μας χρωστάει πολλάάάά λεφτά. Αρκετοί μήνες, ΦΠΑ, ΤΣΜΕΔΕ κλπ Δεν έχει να μας δώσει αυτό είναι γεγονός και η κατάσταση συνεχώς χειροτερεύει. Οι περισσότεροι συνάδελφοι έφυγαν αλλά να πω και την αλήθεια δεν μου πάει να φύγω και γω. Άσε που πιστεύω ότι παντού πλέον, τα ίδια είναι.

Δεν ξέρω τι να κάνω, ότι είχα στην άκρη τελείωσε και όπου να ναι θ αρχίσω να ζω με δανεικά!!!

Εδώ και ένα χρόνο, έχω νοιώσει στο πετσί μου.....τη Κρίση

Link to comment
Share on other sites

να του πητε να σας δωσει τα λεφτα-εχει σιγουρα πολλα στην τραπεζα δεν εχει αναγκη.

μετα φυγε και ανοιξε ενα γραφειο δικο σου

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω πολυ καιρο που ανοιξα γραφειο αλλα τα βλεπω σκουρα τα πραγματα. Πολυ σκουρα. Κατραμι...

Ο κοσμος ειτε δεν εχει λεφτα, ειτε οσα εχει τα κραταει και δεν κανει τιποτα γιατι φοβαται με αυτα που ακουμε και βλεπουμε.

Γιατι να μην ανοιγα ενα κουρειο, ενα φουρνο, κατι τελος παντων που να μην επηρεαζεται και να μην εχει να κανει με τουρισμο ή κατασκευη (που πανε για φουντο) ?

Link to comment
Share on other sites

να του πητε να σας δωσει τα λεφτα-εχει σιγουρα πολλα στην τραπεζα δεν εχει αναγκη.

μετα φυγε και ανοιξε ενα γραφειο δικο σου

 

Α ρε parist, δεν είναι τόσο εύκολο αυτό που λες για τους εξής λόγους:

α) Πιστεύω ότι τα λεφτά που έχει στην τράπεζα είναι πολύ λιγότερα από αυτά που πρέπει να πληρώσει

Β) Με βάση αυτά που λένε οι προλαλήσαντες συνάδελφοι, είναι καιροί αυτοί για να ανοίξεις νέο γραφείο και έξοδα να τρέχουν? Εδώ άλλοι κλείνουν!!!!

Γ) Να σου πώ την αλήθεια δεν ήθελα ποτέ να ασχοληθώ με τοπογραφικά, μελέτες κ τέτοια. Από επιλογή δουλεύω σε κατασκευαστικές όλα τα χρόνια για αυτό και δεν άνοιξα ποτέ γραφείο. Τώρα νοιώθω ότι μεγάλωσα αρκετά για να αλλάξω προσανατολισμό.......

Link to comment
Share on other sites

λεφτα εχει και πολλα.απλα ειναι η βασικη αρχη των εργολαβων "λεφτα που μπαινουν στην τσεπη (η στην τραπεζα )δεν βγαινουν με τιποτα."

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάτι σου χουνε κάνει οι εργολάβοι Parist, φαίνεται από τα λεγόμενα σου ότι δεν τους συμπαθείς........

Επειδή όμως δουλεύω περίπου 10 χρόνια σε εργοτάξια, Αθήνα και επαρχία έχω γνωρίσει πολλούς από δαύτους. Και <κακούς> και <χειρότερους> και όμως και καλούς. Δεν είναι όλοι το ίδιο.....

Link to comment
Share on other sites

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η χειροτερη επιλογη ειναι να δουλευεις σαν υπαλληλος

ειτε σε εργολαβο ειτε σε μελετητη (που ειμαι εγω-να μην εξαιρουμε τον εαυτο μας-ολα

τα αφεντικα την ιδια φατσα εχουν.)

τωρα αν εχει να σας πληρωσει τοσο καιρο οσο λες -εγω ποτε δεν εχω καθυστερησει πληρωμες πανω απο 3-4 μερες)-τι να σου πω.τα συμπερασματα βγαινουν μονα τους.

ΥΓ να φοβασαι περισοτερο αυτους που φαινοντε καλοι-που κανουν "την παναγία" οπως λεμε στην καθομιλουμενη.

εμενα κατι τετοιοι ειναι που με εχουν φεσωσει.

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ οι εκτιμήσεις επι προσωπικού να σταματήσουν εδώ.

Ο καθένας έχει τις απόψεις του, και είναι σεβαστές, αλλά δεν υπάρχει λόγος αντιπαράθεσης.

Link to comment
Share on other sites

Κι επιπλέον το θέμα είναι άλλο. Για την κρίση φταίνε οι μεγαλοεργολάβοι; Φταίμε κι εμείς που δεν ορθώνουμε το ανάστημα μας. Τι θα έκαναν όλοι αυτοί χωρίς εμάς; Θα τους το δείξουμε επιτέλους με τρόπο πειστικό για να το καταλάβουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.