Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

το αν μπορεί να εφαρμοστεί περιφερειακή ανάπτυξη ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα... το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανεις την περιφερειακή ανάπτυξη... τι ακριβώς είναι η περιφερειακή ανάπτυξη? Νέες οικοδομές, χάραξη νέων δρόμων, ενεργειακές επενδυσεις ? Και οι κάτοικοι ή οι Ο.Τ.Α. τα θέλουν αυτά? Εγω νομίζω ότι κανένας δε θέλει να αλλάξει τα κεκτημένα του... Κανείς δε θέλει την ουσιαστική αλλαγή...

Εγώ την αποκέντρωση την εφάρμοσα, αλλά δουλειές στην επαρχία δε υπάρχουν γιατί κανένας δε θέλει να επενδύσει εν καιρώ κρίσης σε νέα πράγματα (δλδ. σε 'καθρεπτάκια'=φ/β, ο χριστός και η παναγία...)

θα ξαναγυρίσω λοιπόν αθήνα, γιατί πρέπει κάπως και γω να ζήσω...

Link to comment
Share on other sites

το αν μπορεί να εφαρμοστεί περιφερειακή ανάπτυξη ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα... το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανεις την περιφερειακή ανάπτυξη... τι ακριβώς είναι η περιφερειακή ανάπτυξη? Νέες οικοδομές, χάραξη νέων δρόμων, ενεργειακές επενδυσεις ? Και οι κάτοικοι ή οι Ο.Τ.Α. τα θέλουν αυτά? Εγω νομίζω ότι κανένας δε θέλει να αλλάξει τα κεκτημένα του... Κανείς δε θέλει την ουσιαστική αλλαγή...

άψογη!!!!

-----------

φίλε Γιώργο (να υποθέσω :) )

τα πακέτα στήρηξης για την αγροτική ανάπτυξη που πήγαν;

οι επιδοτήσεις για τον τουρισμό κλπ;

 

να σου πω εγώ, όπου πήγαν και οι υπόλοιπες επιδοτήσεις ... δηλ η πλειοψηφία στα Τάρταρα

 

χρήματα δόθηκαν (πολλά ; λίγα; δεν μπορώ να το αξιολογίσω) το θέμα είναι γιατί δεν έπιασαν τόπο

--------

επίσης είναι τα ΦΒ περιφεριακη ανάπτυξη;

 

θέλω να πω ξεριζώνουμε τις ελιές να βάλουμε φωτοβολταικά;

(μιλάω για πράγματα που έχω δει)

Link to comment
Share on other sites

Οι επιδοτήσεις έγιναν είτε bmw, mercedes (ειδικά σε κάτι κάμπους και λαγκάδια που ξέρω από πρώτο χέρι μιας και έχω ασχοληθεί και με τα αγροτικά) είτε εξαφανίστηκαν γιατί κανείς δεν ασχολήθηκε όσο έπρεπε με την πραγματική επιχειρηματικότητα. Να δώσω ένα μικρό παράδειγμα: αποφασίζει κάποιος να εγκαταστήσει ένα εκτροφείο βοοειδών. Κάνει όλες τις μελέτες (επιδοτούμενες και αυτές παλαιότερα), αγοράζει και κατασκευάζει ακριβώς όσα του επιτρέπεται από το πρόγραμμα και όσα μπορεί να καλύψει με υπερτιμολογήσεις (κατά τα γνωστά) και από εκεί και μετά ξεκινά την ζωή του ως κτηνοτρόφος. Όμως η εταιρία γάλακτος τον κλέβει και ταυτόχρονα είναι αναγκασμένος να αγοράζει τις ζωοτροφές, συχνά σε τσουχτερή γι' αυτόν τιμή. Αποτέλεσμα; Μετά το κλείσιμο της πενταετίας να βρίσκεται σε χειρότερη θέση από αυτήν από την οποία ξεκίνησε. Τί δεν έκανε:

1) Δεν εξασφάλισε φθηνή ζωοτροφή από δική του παραγωγή. Επαναπαύθηκε στην ονομασία κτηνοτρόφος λες και το πρόθεμα γεωργο- είναι υβριστικό.

2) Δεν συνεταιρίστηκε με τους συναδέλφους του ώστε να δημιουργήσουν μια μικρή τυροκομική-γαλακτομική μονάδα που θα μπορούσε να πουλά πολύ φθηνότερα στην περιοχή σε σχέση με τις γνωστές φίρμες.

Τα ως άνω 1&2 αποτελούν defacto επιχειρηματικές κινήσεις των αγροτών στην υπόλοιπη ευρώπη. Ειδικά στην Γερμανία ο αγρότης είναι συνήθως ένας καταξιωμένος επιχειρηματίας του οποίου η επιχείρηση δρα σε πολλαπλούς τομείς της αγροτικής οικονομίας.

Για τους γεωργούς ισχύουν αντίστοιχα τα ίδια και χειρότερα. Το 1998 ξεκίνησα την παραγωγή πατάτας (εξειδικευμένη παραγωγή υψηλής αποδοτικότητας και επιδοτούμενη μόνο ως προς τα εργαλεία και όχι ως προς το προϊόν). Τις πρώτες 2 χρονιές η επιχείρηση πετούσε. Την τρίτη χρονιά βρώμισε ο νομός πατάτα γιατί οι υπόλοιποι την είδαν ως el dorado. Αποτέλεσμα: η τιμή υποδεκαπλασιάστηκε και μιας και η επιχείρηση ήταν εξειδικευμένη σχεδόν καταστράφηκα οικονομικά. Μέσα σε μόλις 2 χρόνια. Το πρόβλημα βέβαια ήταν ότι στο ενδιάμεσο δεν κατάφερα να βρω συνεταίρο για την εγκατάσταση και λειτουργία διαλογητηρίου-συσκευαστηρίου.

 

Οπότε ξεχνάμε την αγροτική παραγωγή ως μοχλό περιφερειακής ανάπτυξης προς το παρόν. Θα πρότεινα την βιομηχανική παραγωγή αλλά δυστυχώς έχουμε καταφέρει σε έναν τόπο με μικρές αποστάσεις να μην έχουμε τις κατάλληλες υποδομές για τις μεταφορές μας με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Για να μην επεκταθώ στο ασταθές φορολογικό-ασφαλιστικό σύστημα που απωθεί τους επιχειρηματίες.

Link to comment
Share on other sites

cna, έδωσες μια προσωπική σου εμπειρία για να απαντήσεις στο δικό μου ερώτημα...ποιός θέλει την περιφερειακή ανάπτυξη? έχεις δίκιο, το σύστημα δε σε βοηθάει να χτίσεις κάτι και να δίνεις δουλειά και προιόντα στην περιφέρεια...

όσο για τις επιδοτήσεις που έγιναν πολυτελή αμάξια, επειδή τα βλέπω αυτά τα αμάξια στην πόλη που ζω (Χανιά), αναρωτιέμαι αν ποτέ θα σκάσει μύτη κλιμάκιο ελέγχου της Ε.Ε. να ρωτήσω τι έγιναν οι ρημάδες οι επιδοτήσεις που έδωσαν κάποτε? Και αναρωτιέμαι, ο και καλά αγρότης τι παραστατικά θα προσκομίσει, το τιμολόγιο αγοράς της BMX?

Link to comment
Share on other sites

spgirl οι ελαιοπαραγωγοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα μιας και η επιδότησή τους είναι ετήσια επί του παραγόμενου προϊόντος. Οπότε αρκεί να εμφανίσουν τα ίδια τιμολόγια πώλησης που προσκόμισαν και στον ΟΠΕΚΕΠΕ. Το πρόβλημα το έχουν μόνο όσοι επιδοτήθηκαν για εγκαταστάσεις-μηχανήματα αλλά και εκεί όλο και κάποιο κόλπο υπάρχει στη μέση.

 

Όσο για το σύστημα δεν είναι μόνο αυτό καθώς υπάρχει ως τρόπος σκέψης το "να ψοφήσει η αγελάδα του γείτονα". Δυστυχώς.

 

Για τα ΦΒ εγώ πάλι μυρίζομαι άλλη μια αρπαχτή των εταιριών και της πολιτείας. Ειδάλλως γιατί να πέφτει η τιμή πώλησης από έτος σε έτος για τα νέα συμβόλαια; Αναρωτήθηκε επίσης κανείς μας αν τελικά συμφέρει η εγκατάσταση στις στέγες με τον επερχόμενο διπλασιασμό των οικιακών τιμολογίων; Και γιατί ας πούμε να αναφέρει στο συμβόλαιο γενικώς ότι η ΔΕΗ έχει δικαίωμα να μην απορροφήσει ενέργεια από το σύστημά μου χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση ή/και άλλου όρους που υφίστανται στα συμβόλαια της ΔΕΗ με άλλους συμπαραγωγούς ενέργειας;

Link to comment
Share on other sites

Για τα ΦΒ εγώ πάλι μυρίζομαι άλλη μια αρπαχτή των εταιριών και της πολιτείας. Ειδάλλως γιατί να πέφτει η τιμή πώλησης από έτος σε έτος για τα νέα συμβόλαια; Αναρωτήθηκε επίσης κανείς μας αν τελικά συμφέρει η εγκατάσταση στις στέγες με τον επερχόμενο διπλασιασμό των οικιακών τιμολογίων; Και γιατί ας πούμε να αναφέρει στο συμβόλαιο γενικώς ότι η ΔΕΗ έχει δικαίωμα να μην απορροφήσει ενέργεια από το σύστημά μου χωρίς προηγούμενη ειδοποίηση ή/και άλλου όρους που υφίστανται στα συμβόλαια της ΔΕΗ με άλλους συμπαραγωγούς ενέργειας;

 

η τιμη πώλησης πέφτει ανά εξάμηνο και αυτό ήταν ένα αίτημα του Σ.Ε.Φ. (ο σύλλογος των εταιρειών για τα Φ/Β) ώστε να μην υπάρχει μια παγιοποίηση στο θέμα κέρδους του επενδυτή...

όσο για τα συμβόλαια με την ΔΕΗ ή καλύτερα με την ΔΕΣΜΗΕ, είναι λογικό η ΔΕΗ να θέλει να διαφυλάξει τα δικά της συμφέροντα, άρα ο κάθε επενδυτής πρέπει να ξέρει ότι θα παίξει με τους κανόνες που ορίζει η ΔΕΗ (άλλη μούφα και απο κει... βέβαια εδώ δε μιλάει ο Σ.Ε.Φ. ...)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι το δρομολογούσα προς την κατεύθυνση της απόδοσης ΦΠΑ και φόρων εισοδήματος όπως επίσης και στα κέρδη των εταιριών παραγωγής πάνελ. Μια εγκατάσταση ΦΒ σε στέγη κοστίζει περί τα 40.000 ευρώ (μέγιστο) από τα οποία άντε το 10% να καταλήγει σε ελληνικά χέρια. Τα υπόλοιπα τα καρπώνονται οι κατασκευαστές των πάνελ.

Link to comment
Share on other sites

πιθανόν να ισχυει αυτό που λες, αν και δε το έχω ψάξει αρκετά όσο αφορά την πολιτική αυτής της απόφασης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ξέρω πως θα αναστραφεί αυτή η κατάσταση γιατί δεν έχω και τις γνώσεις να βρώ πως θα αλλάξει ο υδροκεφαλισμός της χώρας (ένας απλός μηχανικός είμαι) Αυτό που ξέρω σίγουρα και που το βλέπω σε σχέση με άλλες χώρες που δεν έχουν την δομή της Ελλάδος είναι ότι η οικονομία της χώρα δεν προχωράει έτσι όπως βαδίζει με το πληθυσμό να συγκεντρώνεται στην Αθήνα Το τι μέτρα θα παρθούν για να αλλάξει αυτό ,έχουν χρεος κάποιοι που έχουν τις γνώσεις να το κάνουν . Το

θέμα είναι ότι κανένας πολιτικός φορεάς - κόμμα ή γενικά πολιτικός δεν προβληματίζεται σοβαρά Δίνουμε μάχη να μην χάσουμε μια βραχονησίδα και χάνουμε τα χωριά μας και ερημώνουμε την ύπαιθρο Ακόμα και σε τοπικό επίπεδο ο κόσμος παει στις πόλεις Τα περισσότερα χωριά είναι πόλεις φαντάσματα και ο κόσμος εκεί είναι αφημένος στην τύχη του.Αν θέλουμε μια χώρα που να ζούμε σε λίγα τετραγωνικά μέτρα στοιβαγμένοι ο ένας πάνω στον άλλο και μόνο το καλοκαίρι να θυμόμαστε την υπόλοιπη Ελλάδα και να την κατοικούμε τότε κάποια στιγμή φοβάμαι ότι δεν θα έχουμε συρικνωθεί μόνο εμείς αλλά και η χώρα Και να μη ξεχνάμε και πόσους γείτονες έχουμε που επιβουλεύονται την χώρα μας Ας την ερημώσουμε λοιπόν από κατοίκους και ας ζήσουμε το όνειρό μας σε μία πόλη Κάποια στιγμή θα καταλήξουμε μια πόλη- κράτος

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ υπερ της αποψης οτι πρεπει να σταματησει ο υδροκεφαλισμος της Αθηνας.

 

αυτο που δεν δεχομαι ειναι οτι το 90% των εταιρειων -οπως και ο απλος κοσμος- πανε και στριμοχνωνονται στην Αθηνα ενω αγνοουν την επαρχια και τα πολυ μικροτερα λειτουργικα κοστη...

 

δεν ξερω τι να πω .... και γιατι συμβαινει αυτο σε μια εποχη οπου το ιντερνετ θα μας κανει να μην βγαινουμε ουτε απο τα σπιτια μας...

 

επειδη ενα προβλημα παντα μπορει να εχει συνεπειες τις οποιες κανεις δεν μπορει να εκτιμησει, ελπιζω η οικονομικη μας κριση να οδηγησει τον κοσμο στην επαρχια και να καταλαβει οτι το παραδεισο τον φτιαχνουμε μονοι μας δεν ειναι απαραιτητο να τον βρουμε ετοιμο καπου δλδ Αθηνα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.