Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Γιατί καλή μου o αναπτυξιακός νόμος περνάει από τη βουλή αυτές τις ημέρες*!!! Ενάμιση χρόνο μετά την ανάληψη της διακυβέρνησης της χώρας. Στο μεταξύ το καλοκαίρι δόθηκε με απευθείας ανάθεση η συντήρηση του οδικού δικτύου της Βορείου Ελλάδας στην Εγνατία Οδό Α.Ε.! Είναι πολλά τα λεφτά (Άρη) και πρέπει να ξεκαθαρίσουν σε ποιες τσέπες θα πάνε.

 

*Κι ενώ ψηφίζεται ο αναπτυξιακός και άρα η διαχείριση των κονδυλίων η κυβέρνηση πρότεινε την διαμονή των αθλητών σε ξενοδοχεία και κρουαζιερόπλοια. Νομίζεις λιγότερα λεφτά θα μας κόστιζε αυτό από ότι το χωριό;

 

** Ανάλυση επιβάρυνσης του κρατικού προϋπολογισμού για το Χ έργο:

Ευρωπαϊκή συμμετοχή 70% (ανέβηκε για να στηρίξει την ελληνική οικονομία, πριν ήταν 60%)

Κρατική συμμετοχή 30%

 

Κρατικά έσοδα από την εκτέλεση του έργου:

ΦΠΑ 23%

Παρακράτηση φόρου εργοληπτών 1%

Λοιπές κρατήσεις (ΤΣΜΕΔΕ, ΤΠΕΔΕ, ΕΜΠ κλπ) ~10%

Ήδη συμπληρώσαμε και υπερβήκαμε κατά 4% την κρατική συμμετοχή. Από εδώ και πέρα είναι οι άμεσοι φόροι, τα ημερομίσθια του ΙΚΑ κλπ

Link to comment
Share on other sites

cna, για τους Μεσογειακούς μιλάμε τώρα. Ξαναλέω, το θεμα για μένα είναι κακοδιαχείρηση από τον κύριο της κυρίας Μπακογιάννη.

 

(Επιτρεψέ μου να το ξέρω καλά αυτό, ένας κολλητός μου δουλεύει μαζί του και ξέρει πολλά...)

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, δεν λέω, μπορεί και να παίζει κακοδιαχείριση. Δεν ξέρω όμως πώς να εξηγήσω την πρόταση της κυβέρνησης για διαμονή των αθλητών σε ξενοδοχεία όπως αναφέρω παραπάνω. Επίσης θυμήσου τί έγινε με την Ολυμπιάδα. Η ΝΔ έλεγε συνεχώς ότι τα έργα δεν έχουν εκτελεστεί και ω! του θαύματος μέσα σε 6 μήνες ήταν όλα τελειωμένα, παραδοτέα έτοιμα για χρήση. Εκτός του C4I που δεν δούλεψε ποτέ...

Link to comment
Share on other sites

cna, η Ολυμπιάδα είναι ένα άλλο διαφορετικό θέμα... Εκεί η ξεφτίλα που θα τρώγαμε θα ήταν τέτοια που θα έπρεπε να γίνει ένας σεισμός, να καταποντίστει όλη η Ελλάδα για να γλιτώσουμε την παγκόσμια γιουχα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύεις ειλικρινά την τότε καταστροφολογία; Τέλος πάντων. Εγώ νομίζω ότι και η απομάκρυνση των Μεσογειακών προκαλεί πλήγμα στην χώρα μιας και αποτελεί υπαναχώρηση έναντι διεθνούς δέσμευσης. Προφανώς και έχει μικρότερο αντίκτυπο από το να χάναμε την Ολυμπιάδα. Όπως και να έχει τα ανέφερα όλα αυτά για να καταδείξω την τάση των κυβερνήσεων αναφορικά με την διαχείριση μεγάλων έργων που βρίσκονται σε εξέλιξη κατά την ανάληψη της εξουσίας.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν το ανάφερα για να τονίσω ότι επλήγει η εικόνα της Ελλάδος στο Εξωτερικό . Αυτό είναι το λιγότερο και νομίζω ότι δεν έχει και τόση σημασία αφού είναι λογικό σε μια δύσκολη διεθνώς οικονομική στιγμή να κάνουμε πίσω Αλλωστε σε αθλητικές διοργανώσεις έχουμε δώσει με επιτυχία τα διαπιστευτήρια μας . Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι ο τρόπος που αντιμετωπίζεται η Ελλήνική περιφέρεια και νομίζω ότι ήδη ακούγονται σε διάφορες περιοχές ακραίες απόψεις που εκμεταλεύονται από διάφορους κύκλους και που θεωρώ ότι δεν αξίζει ούτε να τις αναφέρω .Ομως αυτό δεν αναιρεί τον τρόπο που λειτουργεί το Αθηνο -κεντρικό κράτος Και αυτό φαίνεται κάνοντας μια βόλτα στην Ελληνική ύπαιθρο και στις συνθήκες που επικρατούν Σε πολλές από αυτές τις περιοχές έχουν φτάσει να ζουν χειρότερα (σε αντιστοιχία με τις γενικές συνθήκες κάθε εποχής) από ότι στην τουρκοκρατία. ΚΑι αυτό που με ενοχλεί είναι που ενώ ο πρωθυπουργός το ανάφερε στην ομιλία του στην βουλή ότι είναι αδικημένη η ελλήνική περιφέρεια έρχεται με έργα και δείχνει ότι αυτό δεν είναι παρά μια κούφια αναφορά.Εγώ δεν ανέχομαι η ελάχιστη αυτή πίτα που προκύπτει για έργα να αφορά αποκλειστικά κατά 60% το λεκανοπέδιο . Δεν ανέχομαι την Αθήνα να αποφασίζει για το χρήμα που βγαίνει από τον ιδρώτα των λίγων που έχουν μείνει και αγωνίζονται να επιβιώσουν στην περιφέρεια ,να το διαχειρίζεται κάνοντας έργα που αντί να διώχνει το κόσμο από την Αθήνα να συνεχίζει να τον συγκεντρώνει .Και για να γίνω κατανοητός αναφέρω ένα παράδειγμα Πές τε μου μια περιοχή της πρωτεύουσας που ακόμα οι δρόμοι να είναι χωματόδρομοι (για να μην αναφέρω πόσα έργα γίνονται εκεί Αττική οδός , μετρό κλπ) Εγώ λοιπόν μπορώ να κάνω εναν μεγάλο κατάλογο μεσα στο οποίον θα είναι και η πόλη μου που ακόμα υπάρχουν δρόμοι του κεντρικού πολεοδομικού ιστού τους που είναι χωματόδρομοι Αλλο Παράδειγμα Πόσοι αρχαιολογικοί χώροι σε περιοχές της περιφέρειας καταρρέουν ενώ στην Αθήνα όι περισσότεροι είναι σε καλή κατάσταση Γιατί μόνο η Αθήνα έχει ιστορία στον Ελλάδικό χώρο ;(που πράγματι ήταν μεγάλη και γέννησε την δημοκρατία) Πες τε μου που η ποιότητα νερού είναι καλύτερη , που η αποχέτευση είναι καλύτερη, που είναι καλυτερες οι συγκοινωνίες ;Και αν συνεχήσω με παραδείγματα θα γράφω μέχρι αύριο.Αρα μιλάμε ότι στην Ελλάδα υπάρχουν πολίτες δυο ταχυτήτων Εκτός αν θέλουν να μας κάνουν όλους ανθρώπους των πόλεων και τους υπόλοιπους τους τιμωρούν που θέλουν ποιότητα στην ζωή τους και όχι να ζουν με τον αστικό τρόπο ζωης της Αθήνας που αναφέρω σε πιο πανω ποστ ΕΠΡΕΠΕ ΛΟΠΟΙΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΚΑΤΟ ΤΟΥ ΠΑΞΙΜΑΔΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟΥΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ να κόψει από έργα στην Αθήνα (εννοποίηση αρχαιολογικών χώρων πχ)για να δώσει ένα μηνυμα ότι το εννοεί ότι η ελληνική περιφέρεια είναι αδικημένη Εγω δεν κάνω τίποτα άλλο από το να μεταφέρω στο φόρουμ τις φωνές των απλών ανθρώπων της υπαιθρου που συναντώ στην περιοχή μου κατά την άσκηση της δουλειάς μου

Link to comment
Share on other sites

κ. Γιώργο, σαν Αθηναία που έχω ζήσει 5 χρόνια στην Ξάνθη και 2,5 χρόνια στα Χανιά, μπορώ να καταλάβω την αγωνία σας και την διαμαρτυρία σας... Ωστόσο, δε θέλω να πιστέψω επουδενί ότι κυριαρχεί ακόμα και τώρα ο κομπλεξισμός των επαρχιωτών σε σχέση με την Αθήνα... Νόμιζα ότι αυτό είχε εξαλειφθεί και είχε περιοριστεί σε ακρές εκδηλώσεις σοβινισμού όπως π.χ. στην Θεσσαλονίκη, όπουν θέλουν να κρατάνε το τίτλο της συμπρωτεύουσας -παγκόσμια καινοτομία- αλλά να συνεχίζουν να γκρινιάζουν για την άθλια Αθήνα που τους τρώει τα λεφτά.

 

Όταν ο μισός πληθυσμός της χώρας είναι στο λεκανοπέδιο της Αττικής(πάνω από 50% πλέον, θα φανεί και στην απογραφή του Μαρτίου), λογικό δεν είναι να δίνονται περισσότερα κονδύλια εκεί? Αναλογικά και μόνο να το δείτε, περισσότερο έργα χρειάζεται ένας πληθυσμός των 5.000.000 σε σχέση με ένα πληθυσμό των 100.000 κατοίκων...

 

Θα μου πείτε: Ναι, αλλά αν δοθούν κονδύλια και στην επαρχία, ο κοσμός θα σκεφτεί να μετακομίσει από την Αθήνα... Σωστά, πολύ σωστά... Έλα όμως που από το 1950 η φορά μετανάστευσης είναι αντίστροφη...

 

Εγώ στα Χανιά έχω 2-3 φίλους Κρητικούς που λυσσάνε να μετακομίσουν στην Αθήνα. Προσπαθώ να τους πείσω, εγώ η Αθηναία, να κάτσουν στον τόπο τους... Αυτοί οι ίδιοι υποτιμάνε τον τόπο τους και θέλουν να φύγουν. Τους λέω ότι αν θέλετε καριέρα, μπορείτε να την κυνηγήσετε στο τόπο σας με δόξα και τιμή... Αλλά αυτοί θέλουν μεγαλεία τύπου mega clubs, multiplex cinemas, κτλ... Θα μου πείτε: νέοι είναι, θέλουν να τα δουν και αυτά...

 

Είδατε όμως που δε φταίει η κακιά Αθήνα που δεν δίνει κονδύλια αλλά οι ίδιοι οι Έλληνες?

 

Και εξηγούμαι: Δε υπερασπίζομαι καμμιά κυβερνητική πολιτική, δε με ενδιαφέρει. Εγώ λυπήθηκα πολύ που οι Μεσογειακοί δε θα γίνουν... Ο Βόλος κι η Λάρισα μόνο καλά θα είχαν...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω γεννηθεί και μεγαλώσει Αθήνα από Κομπλεξικούς γονείς που θέλαν να ζήσουν την ζωή της Αθήνας΄και κατάφερα με πολύ κόπο να επιστρέψω εγώ στις ρίζες περισσότερο από ιδεολογική άποψη γιατί πιστεύω ακράδαντα ότι το πρόβλημα της πατρίδας μας είναι ο τρόπος ανάπτυξης του Αθηνοκρατικού κράτους Και δεν το λέω από κοπλεξισμό αλλά αν και αγαπώ την Αθήνα αφού γεννήθηκα σε περιοχή κάτω από τον βράχο της Ακρόπολης , θέλω ισόρροπη ανάπτυξη και καταμερισμό δίκαιο των έργων παντού.Αυτό είναι πρωταρχικό για την ανάπτυξη της χώρας γιατί καθώς δεν έχουμε μεγάλη βιομηχανια ο μόνος τρόπος ανάπτυξης είναι να αξιοποιησουμε ότι πλουτοπαραγωγικό τομέα διαθέτουμε και αυτός βρίσκεται στην επαρχία και χωρίς ανθρώπους και κυρίως επιστήμονες δεν γίνεται Αν γίνει μπροστάρης η επιστήμονική κοινότητα και κυρίως οι Ελληνες μηχανικοί τότε θα ακολουθήσουν πολλοί .Και πράγματι η παρουσία μου στην επαρχία βοήθησε στην ανάπτυξη της περιοχή μου (για αυτό θεωρώ πατριωτική κίνηση την εγκατάσταση επιστημόνων στην επαρχία) και επιβεβαιώθηκα στις απόψεις μου που είχα σαν φοιτητής Αυτό που χρειάζεται είναι ένα κίνημα προς αυτήν την κατέυθυνση που όμως δεν έχει ακόμα ξεκινήσει. Εγώ προσπαθώ για αυτή την συσπείρωση τουλάχιστον μέσα στο πολιτικό φορεά που ανήκω (αν και δεν βλέπω φως ακόμα) και προσπαθώ να βοηθήσω νεους συναδέλφους μου να μείνουν τουλάχιστον στην πόλης τους Και τέλος μέσα από έναν νεο σύλλογο στο χωρίο μου να δουλέψω για την άνάπτυξη του χωριού μου και το φρενάρισμα στην φυγή συντοπιτών μου.

Υ.Γ Είναι πολλοί οι παράγοντες που κάνουν κυρίως τους νεους να θέλουν να πάνε στην πρωτεύουσα και γενικώς το πρόβλημα της αστυφιλιας είναι ένα φαινόμενο διεθνώς και είναι ανόητο να προσπαθήσω να το αναλύσω εδώ με λίγες γραμμες Το πρόβλημα είναι ότι στην ελλάδα έχει παραγίνει Σε ποια σοβαρά αναπτυσόμενη χώρα το 50 % του πληθυσμού της είναι στην πρωτεύουσα Και μετά απορούμε γιατί είμαστε τελευταίοι στην ευρωζώνη Δες τε την κεντρική ευρώπη και συγκρίνεται με την Ελλάδα . Φτάνει να δείτε ένα τηλεοπτικό κανάλι τους και να το συγκρίνεται με τα Ελληνικά εθνικής εμβέλειας που αναφέρονται μόνο για την Αθήνα Και όλα αυτά τα γράφω γιατί αγαπώ και την Αθήνα και λυπάμαι για το πως έχει γίνει η ζωη εκεί . Γιατί όσοι ζουν σε αυτή την πόλη νομίζουν ότι ζουν και ας έχουν τις ανέσεις μια μεγάλης πόλης , η πόλη στην πραγματικότητα τους αλλοτριώνει (ίσως αυτός είναι ο στόχος των κρατούντων).Η αλλαγή πολιτικής θα βοηθήσει και την ίδια την Αθήνα να ανασάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.