Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Φίλε μου BAS δεν έγραψα αυτό που έγραψα για να πω ότι ήταν σωστό να δημιουργηθεί δρόμος 3+3 αλλά για την απαξιωτική απάντηση και μόνο.

Στα υπόλοιπα που γράφεις δεν με βρίσκεις και πολύ να διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίμενα να μου απαντήσεις .:P

Αλήθεια επειδή έχω πολλά χρόνια να περάσω από Λάρισα , οι υπόλοιποι δρόμοι που αναφέρω της περιοχής έχουν βελτιωθεί ?

 

Οι απαντήσεις των κεντρικών υπηρεσιών είναι συνήθως ανάλογες με το επίπεδο των συντακτών τους .

Συνήθως πρόκειται γιά καταγόμενους από την επαρχία που κατατρύχονται από το σύνδρομο κοινωνικής αναγνώρισης και νομίζουν ότι η διαμονή στην πρωτεύουσα σημαίνει και κοινωνική καταξίωση .:rolleyes:

Ο κομπλεξισμός φίλε μου είναι διάχυτος σε αυτόν τον τόπο .

Link to comment
Share on other sites

Για να επιβεβαιώσω τα αναγραφόμενα του φίλου BAS (χάρηκα που είσαι επίσης εστω και κατά ένα μέρος από Εύβοια) το ίδιο συνάντησα με τον δρόμο Καρύστου -Μαρμαρίου που τον πλοκάρανε όπως έμαθα από τις τεχνικές υπηρεσίες της νομαρχίας οι ίδιοι οι κάτοικοι της καρύστου για να μην χάσουν το λιμάνι και κατά επέκταση μερίδιο από την τουριστική πίτα Ε αυτό ήταν μια βλακεία και αποδείκτηκε στην πράξη όπου ο νεος δρόμος που τελικά έγινε έδωσε ανάπτυξη και στους δυο δήμους Τέτοιες νοοτροπίες είναι για μένα αποτέλεσμα της εγκατάληψης στην ύπαιθρο από το 1960 και μετά όπου οι κάτοικοι έδιναν αγώνα για να επιβιώσουν και ήταν πάντα καχύπτοπτοι με την κεντρική εξουσία (όχι πάντα άδικα) που τις περισότερες φορές ερχόνταν για κακό ενώ έβλεπαν ότι έπρεπε να δρούν ατομικά για να ζήσουν. Αυτό για να αλλάξει θέλει νεους ανθρώπους με παιδεία να έρθουν στην ύπαιθρό (όχι σαν επισκέπτες αλλά να κατοικίσουν την περιφέρεια με όνειρα και ιδανικά και αγάπη για την Ελλάδα) και αποφασισμένοι να δώσουν αγώνα τόσο ενάντια στην κεντρική εξουσία όσο και στις τοπικές νοοτροπίες.Αν δεν γίνει αυτό δεν βλέπω φως στην ανάπτυξη της χώρας. Εγώ θεωρώ ότι αυτός πρέπει να είνα ο νέος ανένδοτος αγώνας για την χώρα μας και δυστυχώς δεν βλέπω το νεο ηγέτη που θα τον ξεκινήσει .

Link to comment
Share on other sites

Ο Τρικάλων σε μερικά ναι και σε άλλα είναι υπο κατασκευή

Ο Καρδίτσης τα ίδια.

Ο Φαρσάλων μετά την Χαρά και μέχρι πριν την ευθεία που είναι το ελαιουργείο έξω από τα Φάρσαλα.

Ο Τυρνάβου.. δεν θυμάμαι κάτι αξιόλογο.

 

υ.γ. Μου την είχες στημένη ε :) :)

Link to comment
Share on other sites

erling Μάλιστα ελάχιστες αλλαγές βλέπω .

Πάντως οι εσωτερικές πεζοδρομήσεις της πόλης νομίζω ότι την βελτίωσαν αρκετά , σε σύγκριση με το παρελθόν .

 

Γιώργο δυστυχώς και οι νεότεροι οι 35-60 δεν διαφέρουμε από τους παλαιότερους . Ελπίζουμε μόνο στους νέους να μείνουν και να αγαπήσουν τον τόπο τους .

Link to comment
Share on other sites

και υποστηρίζουμε αυτά που δρουν για το συμφέρον της Αθήνας προτίστως και μετά για την επαρχία

το θέμα αυτό το χρεώνω στην επαρχία

διότι η επαρχία εκλέγει βουλευτές που μένουν στην Αθήνα

και τους ψηφίζουν και οι ντόπιοι και οι ετεροδημότες που μένουν στην Αθήνα και μάλιστα πλέον διευολύνονται να ψηφίζουν εξ'αποστάσεως

 

Πάμε τώρα στην αγαπημένη μου Εύβοια , από την οποία και κατάγομαι κατά ένα μέρος .

Οι δρόμοι είναι στο επίπεδο που ήτανε πριν 50 χρόνια .

Οι ψαρέμποροι της Αμαρύνθου δεν θέλανε να γίνει περιφερειακός ώστε ο κόσμος να περνάει μέσα από το χωριό και να ψωνίζουν τα ψάρια του Ευβοικού .

Βέβαια όσοι περνάγανε , ο προορισμός η η αφετηρία τους ήταν η Κύμη η άλλες περιοχές από τις οποίες μπορούσες να αγοράσεις ψάρια του Αιγαίου και όχι του Ευβοικού που βρίσκεις και στην Αθήνα , αλλά αυτό γιά τους ψαρέμπορους ήταν λεπτομέρεια .

πες τα !!!!!

διότι και παρακάτω στην Πλατάνα τα ίδια έκαναν

εγινε δε και δημοψήφισμα όπου ψηφίστηκε ο δρόμος να περνά μέσα από τα παραλικά χωριά και καλά για να μην χάσουν τον τουρισμό

το γεγονός όμως πως η διαπλάτυνση του δρόμου έφαγε την παραλία ήταν ψιλά γράμματα, λες και ο τουρίστας δε θα έρθει για την παραλία

θα περάσει μόνο για να αγορασει ψωμί

 

γι' αυτό μίλισα πριν για μαγαζάκια !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Πλατάνα ναι μεν δεν θέλησαν να γίνει ο περιφερειακός , αλλά δεν έγινε κάποιο άλλο έργο ούτε διαπλατύνθηκε ο υπάρχων μέσα στο χωριό .

 

Τώρα όμως που άρχισαν να έχουν κίνηση τα μαγαζιά από καφέ κλπ , άλλαξαν άποψη και θέλουν να γίνει ο περιφερειακός , αλλά τώρα δεν υπάρχουν τα λεφτά .:rolleyes:

 

Η Πλατάνα δεν είχε ποτέ μεγαλύτερη παραλία μέσα στο χωριό , αλλά μόνο το κομμάτι πρός το Στόμιο .

Link to comment
Share on other sites

έκαναν μια ψευτο διαπλάτυνση

απλά αν δεν είσαι από εκεί δεν την καταλαβαίνεις διότι μη φανταστελις πως πλάτυνε ο δρόμος

Link to comment
Share on other sites

ναι του 1,5-2μ προς τη θάλασσα σε παραλία 4μ χωρίς παλίρροια :P

 

ξέρεις μια διαπλάτυνση για να διπλοπαρκάρουν οι τουρίστες που ψωνίζουν στο φούρνο (επιμένω)

δεν κατεβαίνουν για μπάνιο οι άνθρωποι, που να κολυμπήσουν εξ άλλου;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.