Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Ναι, τα νησάκια είναι πολύ ωραία το καλοκαίρι. Αλλά τα ντόπια παιδιά της (τότε) ηλικίας μου έλεγαν ότι τον χειμώνα είναι πολύ βαρετά και όταν άκουγαν για Θεσσαλονίκη ζήλευαν.

 

Από γνωστούς που έχουν δουλέψει όλο τον χρόνο σε νησιά, έχω ακούσει καλά λόγια για Μυτιλήνη, Ρόδο και Κέκρυρα, με την έννοια ότι δεν κόβεις φλέβες τον χειμώνα.

 

Σποράδες και Ιθάκη είναι απελπιστικά βαρετά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια.... δεν εχετε καταλαβει οτι Αθηνα - Πατρα -Θεσσαλονικη ειναι σα να ζεις στο matrix.

 

Ο αλλος παραπανω νομιζει οτι στα κατσαβραχα της ελληνικης επαρχιας θα κτισει αμερικανικο προαστιο.

 

Εγω γουσταρω που οι δρομοι των χωριων δεν χωρανε αμαξι.... αυτο ειναι το ανθρωπινο.

Επαρχια σημαινει περπαταω.... χαλαρη ζωη..... χαιρετουρα στον γειτονα..... ελευθερος χρονος.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι είναι ωραίο ή όχι (προσωπικά όπου έχει θάλασσα και πράσινο είναι ωραία) αλλά πως θα βιώσει η πατρίδα μας αν όλο το δυναμικό της είναι στις μεγάλες πόλεις και κυρίως στην Αθήνα . Για μένα ότι μέτρα και να γίνουν η Ελλάδα έχει πεθάνει από το γεγονός αυτό και μόνο.Για αυτό θα πρέπει να αλλάξει η πολιτική σε αυτό τον τομέα με μέτρα όπως και η μεταφορά υπουργείων ( γιατί όχι και της πρωτεύουσας όσο τρελό και αν ακούγεται) ή τελος πάντων κίνητρα ανάπτυξης της περιφέρειας (γιαυτό το λόγο αν και αγαπάω τον αθλητισμό ήμουν αντίθετος με την τέλεση των ολυμπιακών αγώνων στην Αθήνα) Και πάντως δεν είναι σωστό και δίκαιο στην χώρα μας να υπάρχουν πολίτες δυο ταχυτήτων οι κάτοικοι των μεγάλων πόλεων και των επαρχιών.Νομίζω ότι σε κανένα ευνομούμενο κράτος δεν συμβαίνει αυτό.(Π.Χ δεν μπορεί ο πολιτης της επαρχίας να σπάει το αυτοκίνητό στους απαίσιους δρόμους που έχει η περιοχή του και στην Αθήνα να γίνονται Αττικές οδοί κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

...από όσα έχω δει η επαρχία είναι ΑΣΧΗΜΗ.

 

Αυτό το λες σε αντιπαράθεση με την Αθήνα? Η Αθήνα είναι όμορφη?

 

Ούτε εγώ έχω γυρίσει πολύ την Ελλάδα. Έχω επισκεφτεί όμως αρκετές μικρές πόλεις κ χωριά που κρατούν μια ταυτότητα και είναι όμορφα. Όπως και έχω επισκεφτεί άλλες που η κακογουστιά και αυθαιρεσία τις έχει κάνει εκτρώματα. Κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις.

 

Αλλά η Αθήνα όμορφη? Έζησα 6 χρόνια εκεί και δεν έχω καμία ομορφιά εντυπωμένη στο μυαλό μου. Η Αθήνα απέχει κατά πολύ από τις όμορφες Ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Σε όλες τις μεγαλουπόλεις τις Ευρώπης υπάρχει ένα καλοδιατηρημένο ιστορικό κέντρο και προς τα έξω αναπτύσσεται ένας αστικός ιστός ο οποίος ομοιόμορφα ενσωματώνει πάρκα, πλατείες κλπ Στην Αθήνα η άναρχη δόμηση δεν αφήνει χώρο για οτιδήποτε άλλο. Ένας Λυκαβητός έχει μείνει και του Φιλοπάππου και σιγά σιγά σκαρφαλώνουμε και για εκεί. Όταν τελειώσει και αυτό θα χτίσουμε και την Ακρόπολη.

Link to comment
Share on other sites

60 χρόνια laissez faire δεν άφησαν και πολλές ομορφιές σε μια πρωτεύουσα σαν την Αθήνα!

Δύσκολα διορθώνονται πιά...

Link to comment
Share on other sites

Η Αθήνα είναι άσχημη, αλλά το χειρότερο είναι ότι οι υπόλοιπες πόλεις κάνουν ότι μπορούν για της μοιάσουν...

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω τη δικη μου παρατηρηση.πιο σημαντικο απο τις ασχημες πολεις ειναι οι "ασχημοι" ανθρωποι.Δηλαδη προτιμοτερο να ζης σε ασχημη πολη με ωραιους ανθρωπους παρα το αντιστροφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω να επισημάνω ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει η περιοχή μου και που έχει να κάνει με τον τρόπο που αντιλαμβάνονται οι κρατούντες την περιφερειακή ανάπτυξη της χώρας μας και πως αγνοούν τη συμβαίνει στην ελληνική ύπαιθρο. Το υπουργείο περιβαλ. επιχειρεί να παραδώσει δεκάδες χιλιάδες στρεμ. Ιδιοκτησιών σε χέρια ιδιωτικών συμφερόντων με διατάξεις που επιτρέπουν την άνευ όρων οικειοποίηση της γης με μια απλή πράξη χαρακτηρισμού που θα λέει ότι η γη είναι δημόσια και μπορεί να κατασκευασθεί αιολικό πάρκο που θ αποφέρει τεράστια κέρδη χωρίς να πάρει δεκάρα ο νόμιμος ιδιοκτήτης Μάλιστα αφαιρείται από τον νόμιμο κάτοχο της γης το δικαίωμα να κάνει ένσταση και να προσφύγει στην δικαιοσύνη πρακτικές που οδηγούν σε άλλες εποχές.(νομοσχέδιο για τις ΑΠΕ άρθρο 12 λοιπές διατάξεις παρ. 13β) Να σημειώσω ότι στη Καρυστία και γενικά στην Εύβοια δεν υπάρχουν δημόσιες εκτάσεις λόγω του τρόπου ενσωμάτωσης στο νέο ελληνικό κράτος της περιοχής με την συμφωνία του Λονδίνου όπου έπρεπε να αγοραστούν από το κράτος οι εκτάσεις του οθωμανικού κράτους και λόγω έλλειψης χρημάτων αυτό ανατέθηκε σε ιδιώτες ενώ το κράτος αγόρασε μόνο τα μοναστηριακά (βακούφια) και τα οποία στην περιοχή μας είναι λίγα και γνωστά. Παράλληλα παραμένουν κλειστά τα λατομεία της περιοχής οδηγώντας σε μαρασμό την περιοχή μας όπου μεγάλο ποσοστό της οικονομία της στηρίζεται σε αυτά που αποτελούν ένα από τα μοναδικά εξαγώγιμα προϊόντα. Οι πρόγονοί έδωσαν πολύ ιδρώτα και αίμα για την εξάπλωση της πέτρα Καρύστου σε όλο τον κόσμο (έχω χάσει φίλο με τραγικό τρόπο) και έκαναν πολύ αγώνα για την νόμιμη λειτουργία του με κανόνες ασφάλειας. Όμως η έλλειψη οργάνωσης της χώρας σαν τρίτου κόσμου κράτος (έλλειψη κτηματολογίου , χωροταξικό σχέδιο , ΓΠΣ κλπ) έχει φρενάρει (μη τελεσφόρηση περιβαλ. Μελετών) την έκδοση των αδειών λειτουργίας τους.

 

 

http://www.servitoros.gr/news/view.php/28032/

http://www.servitoros.gr/news/view.php/27968/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.