Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Πρώτον, απορώ γιατί είστε λίγο επιθετικός... Έχω τις ίδιες απόψεις με σας... Σας είπα, έγω λέω στους Κρητικούς να κάτσουν Κρήτη και αυτοί λυσσάνε να φύγουν για να πάνε στο Village Mercedes και στο Odeon...

 

Αυτοί οι νέοι (που είναι και συνάδελφοι μας by the way) γιατί δε σκέφτηκαν σαν και σας και θέλουν να φύγουν? Γιατί δε κάθονται στο τόπο τους ώστε με όποια μέσα μπορούν να προωθήσουν την περιφερειακή ανάπτυξη? Τους πλάνεψαν τα ΜΜΕ? Δε νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

spgirl δεν μπορώ να ξέρω πώς σκέφτεται ο καθένας. Το θέμα είναι ότι η φυγή δεν λύνει το πρόβλημα αλλά το γιγαντώνει. Ξέρεις τί είναι να γυρνάς στην πόλη σου μετά από 7 χρόνια πχ και να βλέπεις ότι μόνο το 30% των συμμαθητών σου έχει αποφασίσει να μείνει μόνιμα; Αν γυρνούσε το 70% τότε προφανώς θα υπήρχαν περισσότερες δουλειές. Βασικά πάντως για εμένα το μεγαλύτερο βάρος πέφτει στους τοπικούς "άρχοντες" και όχι τόσο πολύ στην κεντρική διοίκηση. Όταν βλέπουμε το οποιοδήποτε έργο να το καρπώνονται οι ίδιοι και οι ίδιοι, όταν βλέπουμε ότι όλα γίνονται για να βολευτούν οι ημέτεροι τότε λογικό είναι οι νέοι να εξανίστανται και να αναζητούν άλλες διεξόδους. Όχι ότι στις μεγάλες πόλεις είναι καλύτερα από άποψη ποιότητας ζωής αλλά εκεί τουλάχιστον ο κύκλος εργασιών είναι μεγαλύτερος και όλο και κάποιο κομμάτι από την πίτα θα πέσει στον νέο. Τις περισσότερες φορές πάντως η τοπική εξουσία απορροφά κονδύλια χωρίς να παράγει ουσιαστικό έργο. Στον αντίποδα όλων αυτών υπάρχει το κραταιό παράδειγμα του δημάρχου στο Πήλιο (αν θυμάμαι καλά) που ανέλαβε το 1995 ένα χωριό 120 κατοίκων και σήμερα το συγκεκριμένο χωριό αριθμεί πάνω από 600 άτομα. Δεν άφησε κανένα πρόγραμμα να πάει ανεκμετάλλευτο και ό,τι έκανε έδωσε νέα πνοή στον τόπο του. Μέχρι και ανεμογεννήτριες εγκατέστησε με αποτέλεσμα να μην πληρώνουν οι κάτοικοι για την αγορά ρεύματος από τη ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

cna, συμφωνώ απολύτως: λαμπρό παράδειγμα εγώ η Αθηναία που ήρθα στα Χανιά να δουλέψω... Και αν μου βρεις καμμιά δουλειά στην Καστοριά, ανεβαίνω αμεσως...

 

Απλά τα πράγματα: όποιος θέλει ανάπτυξη στην πόλη του, να πιέσει τους πάντες, πολιτικούς και μη, για να την φέρει...

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι η κοινωνια μας ενω επρεπε να δουλευει απο τη βαση στην κορυφη τελικα δουλευει απο την κορυφη προς τη βαση. Οταν ο Ελληνας αλλαξει αυτη τη νοοτροπεια και καταλαβει τι θα πει να ειναι ''πολιτης'' τοτε θα εκτιμησει και θα αλλαξει πολλα πραγματα στη ζωη του (και δε μιλαω μονο για πολιτικη).

Link to comment
Share on other sites

Οταν ήρθα στην Κάρυστο το 1990, δεν υπήρχε δουλειά ούτε για δείγμα Όμως ήμουν τυχερός γιατί μετά από ένα μικρό χρονικό διάστημα άνοιξε ένα έργο , όπου με βρήκαν τυχαία μέσα από ένα γραφείο της Αθήνας όπου δούλευα πριν πάρω την απόφαση για μετεγκατάσταση.Η αλήθεια είναι ότι συνωμότησε το Σύμπαν για να μείνω Κάρυστο Αν δεν τα κατάφερνα θα γινόμουν αγρότης , όμως Αθήνα δεν γύρναγα. Στην Ειδική επιτροπή περιφερειών που συνεδρίασε στις 20-11-2011 στην Βουλή ειπώθηκαν πιο σκληρά λόγια από αυτά που γράφω εγώ Μάλιστα κάποιος από πελοπόνησο είπε ότι η δημοκρατία που εγκαταστάθηκε στην Ελλάδα δεν ήταν προεδρουμένη κοινοβουλευτική δημοκρατία αλλά Αθηναιική κοινοβουλευτική δημοκρατία και ότι είμαστε η μόνη χώρα με συμπρωτεύουσα και ότι οι άλλες μεγάλεις πόλεις έχουν γίνει κατά εικόνα και ομοιωση της Αθήνας Πάντως είναι παρήγορο ότι τα άκουσε αυτά ο κ. Ραγκούσης και για μην κρινιάζω ο καλλικράτης είναι μια αρχή Ελπίζω εκτός από τα ΕΣΠΑ να αρχίζουν να μεταφέρονται αρμοδιότητες από την κεντρική εξουσία . Αλήθεια είναι ότι υπάρχουν ευθύνες και στις τοπικές κοινωνίες αλλά για να αλλάξουν πρέπει να έρθουν επιστήμονες εκεί να δώσουν τις σωστές κατευθύνσεις Για αυτό πιστεύω ότι όλα είναι μια αμφίδρομη σχέση που ξεκινά από την πατριωτική κίνηση των επιστημόνων (χρειάζεται ένα κίνημα για αυτό) να φύγουν από το κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Πάλι η κακιά Αθήνα φταίει? Τι δαιμονισμός είναι αυτός?

 

Θέλετε περιφερειακή ανάπτυξη? Διεκδικήστε την... Δε θα σας την χαρίσουν, υπάρχουν πολλοί που θέλουν κομμάτι από την μικρούλα πιτούλα των έργων...

 

Όσο για τον πατριωτισμό των επιστημόνων, έγω αυτά τα ακούω βερεσέ. Ποιός πατριωτισμός? Εδώ θα πλακωνόμαστε μεταξύ μας για ένα κομμάτι ψωμί...

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που κρινιάζω με το θέμα είναι ότι αγωνιώ όχι για την περιοχή μου που στο κάτω - κάτω έχω έστω και έτσι ποιότητα ζωής (μηδενική εγκληματικότητα και καθαρό αέρα και θάλασσα ) αλλά για την ανάπτυξη της χώρα που δεν μπορεί να γίνει με το μοντέλο που ακολουθούμε από την εποχή που έγινε πρωτεύουσα η Αθήνα και ειδικά μετά τον Β παγκόσμιο πόλεμο. Και απορώ που δεν το βλέπουν παρά λίγοι Και δεν θέλω την πατρίδα μου να είναι ουραγός των εξελίξεων Και κυρίως για την Αθήνα που την βλέπω να γίνεται τερατούπολη μερα με την μέρα και να μην θυμίζει τίποτα από αυτήν που γνώρισε νεος ο πατέρα μου (επαρχιώτης από Πύργο Ηλείας το 1947) η μητέρα μου (επαρχιώτης από Κάρυστο 1953) και μετά εγώ (Βλάχος που γύρησε στην Κάρυστο 1990)Για αυτό προσπαθώ να παρασείρω και από εδώ που είμαι και από το φόρουμ και από τον πολιτικό φορέα που ανήκω ώστε να δημιουργηθεί ένα κίνημα αλλάγής προς την σωστή κατεύθυνση.Και ας πάψουμε να τα περιμένουμε όλα από τους πολιτικούς , μόνο με πατριωτικό αίσθημα και αγώνες , μέσα στην οικογένεια μας , και στην εργασία και στο δρόμο και σωστή επιλογή ανθρώπων και πολιτιτικών θα παει μπροστά η χώρα μας Και εκεί η επιστημονική κοινότητα των μηχανικών μπορεί να διαδραματίσει σπουδαίο ρόλο και όχι να σκοτώνεται για ένα κομάτι ψωμί

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την τερατούπολη όμως θέλουν να πάνε όλοι οι κάτοικοι της επαρχίας... Γιατί το θέλουν? Και όταν με το καλό έρχονται, ενώ ξέραν πως ήταν η Αθήνα, αρχίζουν την γκρίνια:"Χάλια η Αθήνα, όλο τσιμένο, όλο κίνηση...". Αφού δεν τους άρεσε η Αθήνα γιατί ήρθαν?

 

Θα μου πεις αναγκάστηκαν για να βρουν δουλειά... Οκ, το καταλαβαίνω... Και μένα ο Καστοριανός πατέρας μου, ηλεκτρολόγος ΤΕ, άφησε την Καστοριά για να πάει αρχικά στην Λάρυμνα και μετά στα ΕΛΠΕ, για να δουλέψει... Αλλά ποτέ δε γκρίνιαξε για την "κακιά" Αθήνα, που είναι τερατούπολη και μες την κίνηση... ήξερε τι ήταν η Αθήνα το 1987 και δέχτηκε να μετακομίσει όλη την οικογενειά του εκεί...

 

Με άλλα λόγια, αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ωραία είναι να τα βάζουμε με την κεντρική ή μη πολιτική, με τους κακούς που δε μας δίνουν λεφτά να κάνουμε έργα κτλ... Μαζί σας κ. Γιώργο... Αλλά το να γκρινιάζουμε μια ζωή δεν έχει νόημα...

 

Εγώ είμαι Αθηναία... Ξέρω τι ταλαιπωρία έχω τραβήξει... Αλλά ποτε δε γκρίνιαξα... Ναι έχει κίνηση, βρωμιά, χάλια ΜΜΜ, κανένα παρκιγκ κτλ κτλ... Αλλά από τη στιγμη που μένω και εκμεταλλεύομαι αυτήν την πόλη, δε γκρινιάζω...

 

όποτε βλέπω παιδιά από την επαρχία να γκρινιάζουν για την Αθήνα, τους το λέω ξεκάθαρα:"Δε σας αρέσει? Γυρίστε στους τόπους σας και κάντε ότι περνάει από το χέρι σας ο τόπος σας να γίνει διαμάντι...". Αλλά πως να πειστούν? όλοι θέλουν να γίνουν μεγαλό-γιατροί, μεγαλό-δικηγόροι, μεγαλό-μηχανικοί... Πάντα μεγάλοι όμως... Στο χωριό τους, που ναι μεν θα έχουν μικρότερη πελατεία αλλά καλύτερη ποιότητα ζωής, δε θέλουν να πάνε...

 

Οπότε κ. Γιώργο, δε φταίει η κακιά Αθήνα...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πρέπει να γίνει να αλλάξει αυτό , δεν είναι κακό να βλέπουμε τους κακού φίλους μας ευρωπαίους (εκεί που έχουμε ανάπτυξη π.χ. Κεντρική ευρώπη )που όλο κατηγορούμε και να παραδειγματιστούμε και να κάνουμε την περιφέρεια μας καλύτερη και από το ότι είναι εκεί Τρελαίνομαι όταν βλέπω π.χ το χωριό του Ρεχάγκλελ (προπονητή) και να ακούω να λένε οι κάτοικοι του ότι ζουν σε ένα μικρό φτωχικό χωριό και όταν το συγκρίνω με το δικό μου δεν ξέρω αν πρέπει να κλάψω ή να γελάσω . Και μετά μας ενοχλεί που μας βάζουν χέρι. Και εδώ ένας λαός με μεγαλύτερη αξία και ποιότητα να μην μπορούμε να δούμε τα αυτονόητα και να αλλάξουμε όταν το κάνανε άνθρωποι με χειρότερο υπόβαθρο και κάκιστο παρελθόν όπως οι Γερμανοί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.