Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Επιτέλους όλο και τα μηνύματα καταδεικνύουν αυτό που λέω ότι η Ελλάδα θα βρεί τα βήματα της στα μονοπάτια που είχε εγκαταλήψει Για να μπορέσει στην συνέχεια να φτιάξει και λεωφόρους

 

Η λύση είναι μια και μοναδική Εδώ και τώρα πάλι δρχ έξοδο από ευροζώνη και όλοι οι "βλάχοι" στα χωριά τους Εγώ σαν πρώτος "βλάχος" έστω και από σπόντα σαν καταγωγή το έκανα από το 1992

http://www.thatslife...s-einai-i-lysi/

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ένα ντοκυμαντέρ ενδεικτικό των συνθηκών στα χωριά της περιοχή μου όπου πρωταγωνιστούν και πολλοί πελάτες μου http://www.youtube.com/watch?v=dAbTHzgHtic

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν και γράφω σχεδόν μόνο εγώ , σε αυτό το θρεντ (άραγε δεν υπάρχει προβληματισμός στους συναδέλφους , για ένα θέμα που αποτελεί πληγή της χώρας μας ?)  , να μια είδηση που γεννάει αισιοδοξία για επιστροφή 

 

http://www.plektani.gr/2014/09/50-432.html

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Αντί να επιδοτήσουν έργα υποδομής (π.χ. αρδευτικά) που θα καταστήσουν φτηνή την παραγωγή για να συμφέρει η επιστροφή στα χωριά  επιδοτούν το παράθυρο και τη γυψοσανίδα των ενοικιαζομένων δωματίων ....

Και δίνουν τα χρήματα στις αναπτυξιακές που κατάντησαν άντρα διαφθοράς εφόσον για να χρηματοδοτηθεί κάποιος πρέπει να προσκυνήσει αυτούς που κατέλαβαν τις θέσεις με άγνωστα κριτήρια και αναλαμβάνουν αυτοί να διακινήσουν όλες τις υποθέσεις για να χρηματοδοτηθούν.

Στους δήμους έχουν καταλάβει τις θέσεις συμβούλων απολυμένοι δημόσιοι υπάλληλοι που συνεχίζουν το διεφθαρμένο έργο τους...

Οπότε ποιά ανάπτυξη????

Edited by da-mi
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον κύριο συνάδελφο πιο πάνω Αυτό με τις επιδοτήσεις και εμένα ποτέ δεν μου άρεσε και είναι κάτι που δεν ταιριάζει στην νοοτροπία μας , προτιμώ και εγώ έργα υποδομής και μετά βλέπουμε αν θα ήταν και καλό να δώσουμε και τα κίνητρα με την μορφή αυτή Εγώ βέβαια το έβαλα γιατί εμπεριέχει επιτέλους την πολιτική της επιστροφής των "βλάχων" (σαν και εμένα  και ας είμαι γεννημένος στην Αθήνα ) , στις περιοχές που κατάγονται Και σαν τέτοια εγώ , ακόμα και με διαφθορά να γίνει , είναι θετική η απόφαση 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

"Επίσης τις επιδοτήσεις μπορούν να διεκδικήσουν και κάτοικοι των περιοχών αυτών, γεωργοί, κτηνοτρόφοι καθώς και μικρές επιχειρήσεις που επιδιώκουν την ανανέωση των εγκαταστάσεών τους."

 

Η ανάγνωση του άρθρου σταματάει εκεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αφού δεν συγκινεί κανέναν το θρεντ αυτό και πως να γίνει αυτό σε μια χώρα που ζει το περισσότερο  επιστημονικό δυναμικό σε μια πόλη - πρωτεύουσα , να βάλω λοιπόν την γνώμη μια δημοσιογράφου που ασχολήθηκε με το θέμα της περιφέρειας

 

 http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/349/ecovoice-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%AF-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%AE%CF%81%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BD%CE%AC

Link to comment
Share on other sites

Οκ να πω και εγω κατι. Που αναπτυξη? στην επαρχια? Ολα μα ολα παιζουν κεντρικα..Αθηνα. Στην επαρχια ζω και εγω αλλα εδω καμμια μεγαλη ουσιαστικη αποφαση.

Την Ε-65 θελουν εδω και χρονια να κανουν στην περιοχη μου (το μονο μεγαλο εργο) και αυτο το εκοψαν κατα τμηματα.

ποια αναπτυξη να δω εγω.? τα πλακακια που αλλαζουν στο πεζοδρομιο?

Link to comment
Share on other sites

Οκ να πω και εγω κατι. Που αναπτυξη? στην επαρχια? Ολα μα ολα παιζουν κεντρικα..Αθηνα. Στην επαρχια ζω και εγω αλλα εδω καμμια μεγαλη ουσιαστικη αποφαση.

Την Ε-65 θελουν εδω και χρονια να κανουν στην περιοχη μου (το μονο μεγαλο εργο) και αυτο το εκοψαν κατα τμηματα.

ποια αναπτυξη να δω εγω.? τα πλακακια που αλλαζουν στο πεζοδρομιο?

Ετσι είναι αλλά και από την κίνηση του θρεντ αλλά και από ότι βλέπω στην Ελληνική  κοινωνία , δεν συγκινείται και κανείς Και αυτές οι εκπομπές σαν και αυτή που ανάρτησα πιο πάνω είναι σταγόνα στον ωκεανό Και αν δεν γίνεται τίποτα ή πολύ λίγα ,  τώρα που φτάσαμε στο πάτο , τότε δεν υπάρχει ελπίδα σωτηρίας Γιατί δεν πρόκειται ποτέ να γίνουμε παραγωγικοί έστω και σε αυτά που μπορούμε , με κεντρικό σχεδιασμό και τον κόσμο συσσωρευμένο στο κέντρο Αν δεν ζωντανέψουν στοιχειωδώς τα χωριά μας , θα είμαστε συνεχώς υποχείρια του κεντρικού σχεδιασμού που αυτή την φορά έχει πάψει να είναι καν στην Αθήνα αλλά εκτός Ελλάδος   

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

http://www.michanikos.gr/topic/9878-%CE%A0%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%9D%CE%BF%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%B5/page-2576

 

Απαντώ εδώ για να μην με κράξουν πάλι στην παγκοσμιοποίηση  Η Ανάβρα δεν είναι αυτή που ήταν πριν χρόνια μετά την συνένωση των δήμων μειώθηκε η ανάπτυξή της , μάλιστα έγινε και ένας φόνος πριν λίγα χρόνια όπου σκότωσαν μαι γριούλα Έχω επαφές με την περιοχή και ξέρω κάποια πράγματα Το ίδιο συνέβει και σε άλλες περιοχές όπως και την δική μου , η βλακεία της πολιτείας (που όμως μας επιβάλλεται από έξω) ότι έτσι μειώνονται τα έξοδα , ουσιαστικά όμως σε περιοχές σαν την Ανάβρα μακροπρόθεσμα χάνει η πολιτεία  σε έσοδα 

 

Υσ και στην Ανάβρα χρησιμοποιήθηκαν και πόροι από το ταμείο δημόσιων επενδύσεων και όχι μόνο κοινοτικοί πόροι όπως έγραψε ο κ Ροδόπουλος στην παγκοσμιοποίηση ενώ βλέπουμε τι κάνει ένας αιρετός άρχοντας όταν δεν είναι λαμόγιο αλλά και έχει όραμα και αγαπά τον τόπο του 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.