Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

πάντως τα έξοδα διαμονής-σίτισης σε τουριστική περίοδο (όχι τον Αυγουστο) στη Συμη είναι τιμές Μυκόνου

πολύ κακώς αυξάνεται το ΦΠΑ κλπ στις ακριτικές περιοχες όμως και οι τοπικές κοινωνίες ευθύνεται για υπεραξίες που δημιουργούνται

 

όταν το δωμάτιο και το φαγητό εχει τιμές Αθήνας-Μυκόνου σε 1-2 χρόνια και το σουπερ μάρκετ και όλα τα υπόλοιπα προϊοντα θα έχουν αντίστοιχες τιμές

 

αυτός είναι ο κανόνας της νεοφιλελευθερης αγοράς που πολλοί ευαγγελιζονται

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Νάτα τα καλά της κρίσης Επιτέλους κάποιοι βλέπουν την πραγματικότητα Και το σύνθημα Εξω οι βλάχοι από την Αθήνα γίνεται εστω και σε μικρός μέγεθος πραγματικότητα (εγώ είπαμε σαν πρωτος βλάχος από μητέρα και πατέρα γεννημένους σε επαρχία, έφυγα από την Αθήνα το 1992 αν και γεννήθηκα στην Αθήνα και έμεινα μέχρι τα 25 χρόνια μου)

http://tro-ma-ktiko...._3339.html#more

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλέ μου επίσης φίλε Ζαβί που πραγματικά παρά τον ιδιόρυθμο αλλά όμορφο τρόπο που εκφράζεσαι , θα ζητούσα να μου απαντήσεις πως μπορεί μια χώρα χωρίς βαρια βιομηχανία και με το 1/3 του πληθυσμού σε ένα λεκανοπέδιο και ένα άλλο επίσης μεγάλο ποσοστό σε δυο - τρείς πόλεις να γίνει αναπτυξιακό κράτος και να λύσει τα οικονομικά του προβλήματα Αν μου δώσεις τρόπους διεξόδου θα σταματήσω να κουράζω με τις συνεχείς μου αναρτήσεις , όχι τόσο για την αστυφιλία , αλλά για την ανάγκη πιο ισορροπης κατανομής του πληθυσμού της χώρας μας σε παραγωγικους τομείς

 

Περιμένω με αγωνία τις απόψεις σου πως θα παράγουμε ακόμα και αν οι οικονομικές συνθήκες γίνουν ευνοιικές και είμασταν ανταγωνιστικοί , με το κόσμο στιβαγμένο στο λεκανοπέδιο

 

Και όλα αυτά αύριο κιόλας αν με ένα μαγικό τρόπο , όλοι οι άλλοι παράμετροι ήταν ευνοικοί Οι συνθήκες μόνο διαβίωσης πλεον στην Αθήνα σε κάνουν αντιπαραγωγικό όταν πχ χάνεις ώρα πολύτιμου χρόνου στις μετακινήσεις Περιμένω τις απόψεις σου με ποιόν τρόπο αυτό το στοιβαγμένο σε λίγα τετραγωνικά εργατικό και επιστημονικό δυναμικό θα αποτελέσει κινητήρα ανάπτυξης

 

Εχω την εντύπωση ότι αυτήν την δομή με την υπερσυγκέντρωση πληθυσμού ποσοστιαία , αναλογικα με την έκταση και το συνολικό μέγεθος κατοίκων , σε τόσο μεγάλο βαθμό την έχουμε εμείς και μετά τα υπόλοιπα κράτη του Ευρωπαικού νότου σε μικρότερη όμως κλίμακα .Είναι τυχαίο ότι εκεί χτυπά πρώτη η καμπάνα της κρίσης

 

ΥΣ ποτέ δεν κατάλαβα τι είναι το τρολλάρισμα που υποτίθεται ότι κάνω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

θα ζητούσα να μου απαντήσεις πως μπορεί μια χώρα χωρίς βαρια βιομηχανία και με το 1/3 του πληθυσμού σε ένα λεκανοπέδιο

 

Ρώτα τους 1500 υπαλλήλους της βουλής. Αυτοί ξέρουν.

 

Την βιομηχανία την κυνήγησαν στην Ελλάδα τα soviet. Βλέπεις όλοι ήθελαν δημόσιο.

Τα υπόλοιπα είναι το αποτέλεσμα της λαμογιάς που όπως ήταν φυσικό...ήταν θέμα χρόνου να γίνει.

 

Από την στιγμή που ΔΕΝ υπάρχει ανάπτυξη βιομηχανίας, αγροτικού τομέα, ΟΣΕ, εμπορικού τομέα και βοήθεια σε μικρομεσαίες επιχειρήσεις...τα υπόλοιπα είναι πούπουλα και φτερά.

 

Και εγώ αν ήμουν στο δημόσιο με 1500 τον μήνα θα έξυνα τα @@ μου και θα ελεγα...μα τι λέει ο μ@λ@κ@ς...πλάκα μας κάνει...Τάκη...όπως βγαίνεις πιάσε μια φραπεδούμπα σκέτο...

 

 

GEORGE MICHEAL

 

 

Συγκεντρώσου, μεγάλο παιδί είσαι...εγώ το είπα ο αέρας του βουνού πείραξε τα εγκεφαλικά σου κύτταρα...

Edited by Pappos
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις το δημόσιο που περιγράφεις είναι το δημόσιο των μεγάλων πόλεων που το πρόβλημα έρχεται στην γενικότητα της μη παραγωγικής διαδικασίας Εγώ από περιέργια μέτρησα τους δημόσιους υπαλλήλους της περιοχής μου (οι οποίοι ναι μετριόυνται) και είναι σε ποσοστό περιπου στο 30 % των εργαζομένων ίσως και λιγότερο Καί οι περισσότεροι δουλεύουν Παράδειγμα ο συγχωρεμένος Δ. Πολυχρονίου υπάλληλος της πολεοδομίας που πέθανε όταν έκανε αυτοψία στο βουνό σε θερμοκρασία 40 βαθμών , γιατί ήθελε να εξυπηρετήσει πολίτη που ενδιαφερόταν να αναπτύξει την κτηνοτροφική του μονάδα Επίση μου κάνει εντύπωση υπάλληλος της ΔΕΗ (Γεώργος Κεκεμπανος) που ακόμα και κυριακές των συναντώ στα πιο απομακρυσμένα χωριά πάνω σε κολώνες Εκτιμώ εμπειρικά από το 30 % το 25 % λειτουργεί όπως σαν τους δυο προηγούμενος για να μην αραζιάζω ονόματα αφού τους γνωρίζω όλους προσωπικά. Κουράζω αναφερόμενος στην περιοχή μου αλλά όταν γύριζα την Ελλάδα με ένα σταθμό και το ακόντιο για μετρήσεις πριν κάποιες δεκαετίες έβλεπα ανάλογα φαινόμενα σε όλες τις περιοχές της περιφέριας σαν την δική μου

Εγώ να συμφωνήσω μαζί σου Παππος για την μη ανάπτυξη της βιομηχανίας Βέβαια επειδή ο πατέρας μου δούλευε στην ΦΙΞ και ξέρω ότι δεν έφταιγε μόνο αυτό που περιγράφεις , αλλα΄και πολλά άλλα Μέχρι όμως να καταφέρουμε πάλι να στησουμε μια βιομηχανική ανάπτυξη γιατί και αυτό πρέπει να γίνει (αν μας αφήσουν από ΕΕ) , πρέπει κάτι να παράγουμε Και αυτό μπορούμε να το κάνουμε στην περιφέρεια όπυο υπάρχουν Αέρας , υδατικό δυναμικό , ορυκτός πλούτος, όμορφο φυσικό περιβάλλον και γενικά φυσικά διαθέσιμα να τα εκμεταλευτούμε Για να τα δει κάποιος αυτά πρέπει να έχει κάψει τα εγκεφαλικά του κύτταρα

Ξέρεις αν υπήρχαν μόνιμα σε κάθε γωνιά της χώρας μας μηχανικοί να στηρίζουν ανθρώπους που θέλουν να παράγουν εκεί , πόσες νεες θέσεις εργασίας θα δημιουργούνταν

Όταν πριν χρόνια επισκεφτηκα την Κασο , είδα την αγωνια των κατοίκων για την παρουσία μηχανικού να τρέξει την ανάγκες του νησιού και πως μας υποδεκτηκανε όταν έκανα εκεί την διπλωματική μου , μεχρι και γυναικα μου πλασάραν από κοντά για να μείνω :smile: Και θα το έκανα αν δεν ειχα αποφασίσει να παω στην Κάρυστο Περνάω πολλές φορές από πόλεις απομακρυσμένες από το κέντρο και βλέπω λίγα τεχνικά γραφεία και αυτά κλειστά με τηλεφωνα πάνω γραμμένα με 210 ....

Εγώ το τελευταίο μήνα έχω δημιουργήσει τουλάχιστον 10 θέσεις εργασίας Παλαιότεροι συνάδελφοι εδώ ακόμα περισότερες όπως πχ ο Γεώργος Κεραστάρης ΠΜ που εκτιμώ πολύ και δούλεψε σε πιο δύσκολες από εμένα συνθήκες στην πόλη μου

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ρε George Michael έχεις ξεφύγει. Τι αγιοποίηση της υπαίθρου είναι αυτή ? Μας περιγράφεις μία καρτ ποστάλ κάθε φορά. Η ίδια κασέτα σε όλα.

 

Όσες φορές πήγα σε πολεδομία εκτός Αθήνας (Καπανδρίτι, Μαρκόπουλος, Καλαμάτα) μου βγήκε η Παναγία. Εξαιρείται η Κυπαρρισία όπου η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή. Για τα αντίστοιχα Δασαρχεία να μην μιλήσω...Στην Καλαμάτα ψάχναμε τον Στατικό ο οποίος ήταν στον καφενείο και τον πήρε ένας συνάδελφος του να ανέβει να μας ελέγξει.

 

Γενικά σε τέτοιες υπηρεσίες επικρατεί η λογική του είμαστε όλοι γνωστοί και του "μαγαζιού". Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος. Εκεί οι Δ.Υ. μηχανικοί καταρχάς δουλεύουν όλοι ελεύθερο επάγγελμα και πολλές φορές χρησιμοποιούν και τον εξοπλισμό των υπηρεσιών για να κάνουν τις δουλειές τους (βλέπε τοπογραφικά).

 

Ο Γεώργιος Κεκεμπάνος που μας λες....μήπως ανεβαίνει Κυριακές στις κολώνες για να παίρνει υπερωρίες και δεν έχει τίποτα άλλο να κάνει ? Μήπως παίρνει ρεπό καθημερινή για αναπλήρωση ?

 

Ο Δ.Πολυχρονίου που πέθανε από ανακοπή στους 40 βαθμούς μήπως είχε "λόγο" που έτρεχε μέσα στον καύσωνα να "εξυπηρετήσει" πολίτη ?

 

Βαρέθηκα να διαβάζω "ο μικρός George Michael στο λιβάδι"...

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις το προβλημα στην Ελλάδα είναι ότι γενικεύουμε βλέπουμε το 10 % και θεωρούμε ότι έτσι έιναι όλο το σύνολο Για αυτό άλλα βλέπω εγώ και άλλα οι υπόλοιποι Παράδειγμα κυνηγούν τους μετανάστες Οι περισσότεροι είναι εργατικοί και φιλοειρηνικοί και για ένα ποσοστό που παρανομεί και εγκληματεί χαρακτηρίζουμε όλους εγκληματίες Ποιός ανάφερε τους πακιστανούς που πάτησε το τραίνο γιατί έπεσαν να σώσουν ένα ηλικιωμένο ζευγάρι Αλλά μεένα περιστατικό στην παρο καταδικάσαμε όλους τους πακιστανούς που έιναι ανθρωπάκια του θεού Το ίδιο συμβαινει και με τα παραδείγματα που αναφέρεις Τέλος πάντως όπου υπάρχουν τέτοια φαινόμενα να τα αλλάξουμε , αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να κανουμε την χώρα μας μια πόλη κράτος

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια τετοια στην κατανομη πληθυσμου πολεων των αλλων ευρωπαικων χωρων, (ειδικα αλλες παρομοιες πχ πορτογαλια) και θα δειτε αλλη μια ελληνικη καινοτομια!!

 

αυτο δειχνει πολλα για τα λαθη που εγιναν απο το κρατος.

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

ριξτε μια τετοια στην κατανομη πληθυσμου πολεων των αλλων ευρωπαικων χωρων, (ειδικα αλλες παρομοιες πχ πορτογαλια) και θα δειτε αλλη μια ελληνικη καινοτομια!!

 

αυτο δειχνει πολλα για τα λαθη που εγιναν απο το κρατος.

εγώ έχω μελετήσει το φαινόμενο σε σχέση με το εξωτερικό από το 1992 , όπου πήρα την πολιτική απόφαση να φύγω από Αθήνα Αν ψάξω θα βρω τα στοιχεία , αλλά είναι αυτονόητα και μόνο να δεις εικόνες από ευρωπαικά κανάλια στην τηλ το διαπιστώνεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.