Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιφερειακή ανάπτυξη


Recommended Posts

Φυσικά και είναι μεγάλο θέμα αυτό που συνέβη στην Ελλάδα με την συγκε΄ντρωση του πληθυσμού στην Αθήνα. Οι λόγοι πολλοί και κυρίως πολιτικοί.

 

Όμως αντί να κάνουμε σοβαρή συζήτηση καταλήγουμε σε γραφικότητες με τον George M ο οποίος βλέπει το δέντρο και χάνει το δάσος. Του στυλ "οι ΔΥ στην επαρχία δουλεύουν πιο πολύ" , "οι άνθρωποι είναι πιο αγνοί" , " η κοινωνία είναι πιο αγαπημένη"...κ.τ.λ.

 

Για μένα ο,τι συμβαίνει στην Αθήνα από πλευράς νοοτροπίας συμβαίνει και στην επαρχία. Τα ίδια είμαστε και φοβάμαι και πολύ χειρότερα παντού. Ακούω π.χ. ότι οι Λαρισαίοι είναι μεγαλύτερα ψώνια από τους Αθηναίους και ότι φοράνε τα καλύτερα ρούχα. Τι να κάνουμε τώρα..!

 

Ας μιλήσουμε λοιπόν για ανάπτυξη στην επαρχία και πως μπορεί να έρθει αυτή και ας αφήσουμε την ανούσια κόντρα Αθήνας - Επαρχίας.

 

Για μένα π.χ. να πάω στην επαρχία να κάνω 4014 και ΠΕΑ δεν έχει νόημα. Ίσως υπάρχουν πιο πολλές δουλείες από πλευράς στατικών λόγω εργοστασίων, βοστασιων, και λοίπών βιομηχανικών έργων αλλά εμένα περιμένουνε?

 

Να πάω τώρα πια να γίνω αγρότης ? Πήγα και μάζεψα λάδι τον Νοέμβρη, μου βγήκε η Παναγία και τι έβγαλα...ένα μπουκαλάκι το οποίο το αγόραζα στο σούπερ με λιγότερα χρήματα. Επίσης το βοιοτικό επίπεδο του αγρότη όσο το έκανα δεν μου άρεσε. Χωράφια δεν έχω επομένως μιλάμε ότι εάν πάω επαρχία θα είμαι αγρότης - μεροκαματιάρης των 50Ε την ημέρα και όλη μέρα στον ιδρώτα. Γιατί να το κάνω και να μην πάω εδώ ντελιβεράς σε πιτσαρία ? Να επενδύσω σε γη και να παράγω κλασικά προιόντα που οι τιμές τους είναι χαμηλές και αυτό δεν με εμπναίει.

 

Ανάπτυξη στην επαρχία. Μερικές λύσεις που σκέφτομαι τώρα πρόχειρα. Χρειάζονται αντικίνητρα για την Αθήνα και κίνητρα για την επαρχία.

 

1) Μείωση των εισακτέων στις σχολές των μεγάλων πόλεων και αύξηση των επαρχειακών. Τα πανεπισήμια προσφέρουν νέο πληθυσμό και θέσεις εργασίας.

 

2) Ιδρυση τεχνολογικών και βιομηχανικών κέντρων ή και μεταφορά των υφιστάμενων σε απόσταση μεγαλύτερη των 200χλμ από την Αθήνα. Η Αθήνα θα έχει μόνο διοικητικές υπηρεσίες. Μεταφορά δηλαδή βιομηχανικών ζωνών Ασπρόπυργου, Σχηματαρίου κ.τ.λ.

 

3) Φυσικά χρειάζεται ανάπτυξη της υπαίθρου. Πήγα στο νοσοκομείο Καρπενησίου π.χ. το καλοκαίρι και μου λένε..."την τάδε ειδικότητα δεν την έχουμε, την άλλη δεν την έχουμε, θα πάτε Λαμία". Είναι δυνατόν ?!

 

4) Αλλαγή νοοτροπίας. Αυτό θα γίνει μέσα από την παιδεία αλλά μπορεί να γίνει και με "προπαγανδιστικούς" τρόπους όπως ταινείες, τηλεοπτικές εκπομπές κ.τ.λ. που θα προωθούν την ιδέα της περιφερειακής ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

είσαι τέλειος sundance Το κατέβασα και θα το τυπώσω και θα το κορνιζάρω στο γραφείο μου Να δείχνω την βλακεία του ευρωπαικού νότου

 

Συμφωνώ nik σε πολλά που γράφεις , αλλά ξέρεις αυτά τα πράγματα είναι αλυσίδα Δεν υπάρχουν μηχανικοί δεν υπαρχει και ανάπτυξη , άρα και όλα αυτά που γράφεις Ε δεν γίνεται να υπάρξουν πρωτά αυτά και μετά οι μηχανικοί Σε αυτό που συμφωνώ είναι αυτά που προτείνεις σαν πολιτιτκές αποφασεις Είναι σε σωστή βάση Αλλά χρειάζονται και πολιτκιές αποφάσεις από εμάς σαν άτομα πρώτα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

και να συπληρώσω ότι δεν ζητώ να πάρει μια τέτοια πολιτική προσωπικη απόφαση κάποιος συνάδελφος που έχει στησει την ζωή του σε ένα μέρος ( στην Αθήνα) και να βρεθεί σε ένα νεο περιβάλλον πολλές φορές και εχθρικό σε κάθε ξένο προς αυτόν , για πατριωτικούς λόγους Και είναι φυσικό στην Αθήνα να μένει το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού Αλλά όχι αυτό το κακό που βλέπουμε στο θεματικό χάρτη πιο πάνω

 

Και δεν δέχομαι από νεους ανθρώπους που ενώ έχουν τις ικανότητες και το νεανικό ενθουσιασμό και τις φυσικές δυνάμεις να προσφέρουν στην ανάπτυξη του τόπου τους και αυτοί φεύγουν για να έιναι κοντά στο κολαράκι της περσόνας που ειναι ανεβασμένη στην μπάρα του παραλιακού

 

Και μετά να λένε ότι οι μηχανικοί είναι πολλοί και δεν υπάρχουν ευκαιρίες για όλους και ότι κάνουν εργασίες που δεν έχει σχέση με την επιστήμη τους Και έχω τέτοιες πολλές περιπτωσεις και από άρρεν και από νεα κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Νόμίζω ότι ήρθε η ώρα, με ψήσατε. . .

 

να ξαναδώ όλη τη σειρά 'Το μικρό σπίτι στο λιβάδι' !

 

Αχχχχχχχ Λ Ο Ρ Α !

Link to comment
Share on other sites

Δες τε τον κόσμο την νύχτα και πως δεν φαίνεται παρά ελάχιστο η χώρα μας και ο ευρωπαικός νότος σε σχέση με την υπόλοιπη Ευρώπη που λάμπει , γιατί έιναι φυσικό τα φώτα μόνο της Αθήνας δεν επαρκούν για να εμφανίσουν την υπόλοιπη χώρα

http://www.google.gr...9,r:10,s:0,i:98

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

καλέ μου επίσης φίλε Ζαβί που πραγματικά παρά τον ιδιόρυθμο αλλά όμορφο τρόπο που εκφράζεσαι , θα ζητούσα να μου απαντήσεις πως μπορεί μια χώρα χωρίς βαρια βιομηχανία και με το 1/3 του πληθυσμού σε ένα λεκανοπέδιο και ένα άλλο επίσης μεγάλο ποσοστό σε δυο - τρείς πόλεις να γίνει αναπτυξιακό κράτος και να λύσει τα οικονομικά του προβλήματα Αν μου δώσεις τρόπους διεξόδου θα σταματήσω να κουράζω με τις συνεχείς μου αναρτήσεις , όχι τόσο για την αστυφιλία , αλλά για την ανάγκη πιο ισορροπης κατανομής του πληθυσμού της χώρας μας σε παραγωγικους τομείς

 

Δεν ειμαι υπουργος αναπτυξης, αλλα σιγουρα θα καταφερω να πω μια αποψη καποια στιγμη στο θρεντ. Για να το κανω ομως, θα πρεπει να σου παραθεσω στοιχεια, κ ειμαι ακομη σε διακοπες. Αν βρω λιγο χρονο τον επομενο μηνα, θα σου πω την αποψη μου. Δεν σε ξεχνω, ειναι αδυνατον να σε ξεχασω, με το πρωτο ποστ σου που θα ξαναδιαβασω σε οποιοδηποτε θρεντ, θα μου θυμισει αυτη την υποχρεωση μου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπουργος αναπτυξης, αλλα σιγουρα θα καταφερω να πω μια αποψη καποια στιγμη στο θρεντ. Για να το κανω ομως, θα πρεπει να σου παραθεσω στοιχεια, κ ειμαι ακομη σε διακοπες. Αν βρω λιγο χρονο τον επομενο μηνα, θα σου πω την αποψη μου. Δεν σε ξεχνω, ειναι αδυνατον να σε ξεχασω, με το πρωτο ποστ σου που θα ξαναδιαβασω σε οποιοδηποτε θρεντ, θα μου θυμισει αυτη την υποχρεωση μου.

με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου , επομένως θα τις περιμένω φίλε Ζαβί που όπως έχεις καταλάβει και εγω σε εκτιμώ γιατί έχεις απόψεις που παραθέτεις και που πολές φορές με αγγίζουν γιατί είναι αυθόρμητες και πολλές φορές αληθινές. Εχω μια μικρή πορεία 20 χρόνων στο επάγγελμα και θεωρώ υποχρεωσή μου να μεταφέρω κάτι που εγώ έκανα πράξη και έιδα το αποτέλεσμα όχι για να πίσω αυτούς που συζητώ στο φόρουμ , αλλά γιατί μπορεί να διαβάσουν τα μηνύματα και νέοι συνάδελφοί μας που θα θέλουν να έχουν ένα όραμα για την χώρα μας και να θέλουν να ακολουθήσουν τον ίδιο με μένα δρόμο και απλώς να φοβούνται .

Επίσης δεν μπορώ να δεκτώ ότι είναι βαρετό να συζητάμε ένα θέμα σαν την περιφερειακή ανάπτυξη και την συρίκνωση της χώρας σε λίγα τετραγωνικά μέτρα που μαζί με το Δημογραφικό κατά την γνώμη μου είναι τα ζητήματα που θεωρώ πιο σοβαρά και που γεννούν κάτω από την επίδραση και κάποιων άλλων δευτερευόντων προβλημάτων που λίγο ή πολύ υπάρχουν σε όλες τις χώρες της Δύσης , την εικόνα της Ελλάδος που πληγώνεται ύστερα από κάθε διεθνή οικονομική κρίση πιο πολύ από οποισδήποτε χώρα της Ευρώπης

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Ο συμπαθεστατος Γιωργος ειναι η αποδειξη αυτου που λενε οτι τα καλυτερα goal μπαινουν στα φιλικα.

Ετσι και το καλο τρολαρισμα ενιοτε καθεται στη ζουλα, χωρις να υπαρχει απαραιτητα προθεση!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και είδα τι σημαίνει troll Μακρια από μένα το ποτήριον τούτο Δεν έχω καμία πρόθεση να κάνω μπαχαλο το φόρουμ , που όπως είδα είναι το τρολάρισμα (διαταραχή στο μέσο επικοινωνίας)

Και έβλεπα συνέχεια το ζαβί να μου το γραφει και δεν καταλάβαινα τι είναι αυτό

Ο λόγος που αναφέρω όσα αναφέρω είναι καθαρά η αγωνία μου , όταν περνώ από τα χωριά της περιοχής μου και βλέπω την εγκατάλειψη και την ερημιά παντου και μόνο γεροντάκια με το χαμόγελο να έρχονται για να ανταλάξουν μια κουβέντα . Και με πιάνει παράπονο όταν βλέπω αντίστοιχα χωριά σε άλλες πολιτισμένες χώρες να είναι πανέμορφα με ζωή Είδα προσφατα στο DW το γερμανικό κανάλι το χωριό καταγωγή του πρωην γερμανού προπονητή της μπάγερ πριν 6 - 7 χρόνια Χιτζελ (κάπως έτσι) και παλαιότερα αντίστοιχα το χωριό του Οτο Ρεχαγκελ και βλέπω την διαφορά πολιτισμού Μπορεί να δώσαμε τα φώτα μας στον κόσμο , αλλά η δική μας λάμπα τουλαχιστον στις μικρές κοινότητες έσβησε Και το τραγικό είναι γυρνώντας όλα αυτά τα μέρη με τα χωριά , βλέπω τα σημάδια του πολιτισμού που υπήρχε παλαιά εκεί Σε μια μέτρηση σε ένα από αυτά μάζεψα μια τσάντα με αρχαία αντικείμενα και άλλη μια τσάντα η αρχαιολόγος την οποία ενημέρωσα τα οποία έχουν περίοπτη θέση στο μουσείο .

Αν αυτή η Ελλάδα σας ικανοποιεί να καταντάει σιγά - σιγά μια πόλη κράτος με όλο το νεο αίμα της στο κέντρο και γύρω - γύρω ερημιά και εγκατάλειψη χωρίς υποδομές χωρίς πολιτισμό χωρίς παιδεία χωρίς ζωή , ή μια Ελλάδα που την νύχτα από το διάστημα είνα μεσα στο σκοτάδι και να λάμπει μόνο στην Αθήνα και στην θεσσαλονίκη , τότε ας κλειδωθεί το θέμα , ώστε να μην αποτελεί αφετηρία για τρολάρισμα Και ας συνεχήσουμε να πανηγυρίζουμε τα πρωταθήματα των Αθηναικών μεγάλων ομάδων στο ποδόσφαιρο ακόμα και στην εναπομείνουσα περιφέρεια , αναμένοντας ένα θαύμα σαν και αυτό της Λάρισας.

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.