Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όπλιση σκάλας


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι τη γνώμη σας και τη βοήθειά σας.

Σκάλα 2όροφης οικοδομής πως είναι το καλύτερο να οπλιστεί?

Σημειώνω ότι περιμετρικά της υπάρχει τοιχίο οπότε μπορεί να αγκυρωθεί άνετα.

Θέλω να κάνω σχέδιο όπλισης για την πολεοδομία (το ζήτησαν) οπότε αν κάποιος μπορεί να ανεβάσει κάποιο σχέδιο σε AutoCAD (τομή- κάτοψη) με σώζει!!! :shock:

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όντως acnt υπάρχουν δύο θεματάκια σχετικά με όπλιση σκάλας αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο, όπως διατάξεις οπλισμών κτλ.

Εαν είναι εύκολο........

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τις σκάλες τις οπλίζουμε ως αμφιέριστες πλάκες με Φ10/10 (συνήθως επαρκεί). Το πρόβλημα είναι εκεί που ενώνεται η σκάλα με την πλάκα. Εκεί θέλει μια καλή διαμόρφωση οπλισμού, την οποία εξηγώ στα θέματα που βρήκες.

 

ΥΓ. Σου έστειλα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό: στην περίπτωση που δεν έχει συνεχισθεί η σκάλα από τον τελευταίο όροφο ως το δώμα και δεν υπάρχουν αναμονές στην πλάκα του τελευταίου ορόφου παρά μόνο στου δώματος, υπάρχει κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγω κάτι σχετικό: στην περίπτωση που δεν έχει συνεχισθεί η σκάλα από τον τελευταίο όροφο ως το δώμα και δεν υπάρχουν αναμονές στην πλάκα του τελευταίου ορόφου παρά μόνο στου δώματος, υπάρχει κάποια λύση?

 

Υπάρχει τοίχωμα περιμετρικά της σκάλας;

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι υπαρχει και ενα μικρο αλλα πολυ καλο βιβλιαρακι για σκαλες της σειρας beton kalender το οποιο εχει και θεωρητικη αναλυση και λυμενα παραδειγματα και σχεδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.