Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί τοπογραφικών


Recommended Posts

Θα μπορούσε να παραθέσεις το άρθρο του τελευταίου τεύχους των ΑΤΜ σχετικά με τα επαγγελματικά δικαιώματα το οποίο πολλοί ίσως αγνοούν μεταξύ των οποίων και εγώ;

Υπάρχει κάπου στο διαδίκτυο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το σκανάρω και θα το παραθέσω κάποια στιγμή αύριο (αν προλάβω).

Στο διαδίκτυο δεν υπάρχει.

 

EDIT:

Στο http://www.teetak.gr/images/stories/epaggelmatika_dikaiwmata/epagelmatika_dikaiwmata_mhxanikwn.pdf

υπάρχουν οι νόμοι που αναφέρονται στα δικαιώματα για κάθε ειδικότητα αλλα μόνο ως τίτλοι.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς ΓΙΑΝΝΗ Γ δεν πήραμε όλες τις απαντήσεις και έχω τις ίδιες ακριβώς απορίες...

 

αν κάποιος συνάδελφος θέλει και μπορεί να απαντήσει στα πλαίσια της φιλοσοφίας του forum παρακαλώ ας το κάνει

 

και μην ξεχνάτε ότι όλοι μας χρειαζόμαστε κάτι κάποια φορά, άλλωστε για το λόγο αυτό περιφερόμαστε στις σελίδες αυτές...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε iogeo και ΓΙΑΝΝΗ Γ ξέρω να σας απαντήσω αλλά φοβάμαι τον φίλο thomas γιατί κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος. Τον φοβήθηκε το μάτι μου. :oops:

Εν πάσει περιπτώσει θα σας βοηθήσω έμμεσα, επισκευθείτε την ιστοσελίδα

http://old.geoapikonisis.gr/projections-greek.htm και θα βρείτε αυτά που ζητάτε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SIRADRAB μου κάνανε αντιλυσσικό και μου φορέσανε ζουρλομανδύα ... :P :P :P

Ακούω πως οριζοντιώνεται το όργανο και κάθομαι σούζα . :twisted:

 

Πριν ποστάρετε όμως ας θυμάστε καλού κακού σε τι φάση ήταν το προηγούμενο βράδυ το φεγγάρι,

μην μου ξυπνήσει ξανά κανένα άγριο τοπογραφικό ένστιχτο αυτοσυντήρησης !!!

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

giorgosv

"Θα ήθελα να πω στους φίλους Π.Μ. (οι οποίοι βέβαια σύμφωνα με την νομοθεσία ΔΕΝ έχουν δικαίωμα να υπογράφουν εξαρτημένα στο ΕΓΣΑ τοπογραφικά - άλλο το τι γίνεται στην πράξη - ανατρέξτε στο προτελευταίο τεύχος ΑΤΜ που γράφει αναλυτικά για τα δικαιώματα)"

 

συνάδελφε giorgosv

Στο προτελευταίο τεύχος ΑΤΜ όσα αναφέρονται για επαγγελματικά δικαιώματα είναι επιστολή δημοσιευμένη στη στήλη "απόψεις" και εκφράζει κατ' αρχήν μόνο τον συντάκτη και δεν έχει καμία σχέση με την ισχύουσα νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

E σιγουρα μια αποψη ειναι γι'αυτο εξαλλου δεν ισχυει στην πραξη.

Απλά κάνει ανάλυση της νομοθεσιας και την ερμηνεύει απο την δικιά του σκοπιά.

Link to comment
Share on other sites

Μια στιγμή.

Άλλο η άποψη και η ερμηνεία του νόμου από έναν συνάδελφο και άλλο το πώς ερμηνεύεται η νομοθεσία από το σύνολο του τεχνικού κόσμου και όχι μόνο εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Σημασία έχει το δεύτερο καθώς και όποια δικαστική απόφαση υπάρξει σε τυχούσα προσφυγή του Συλλόγου ΑΤΜ ή κάποιου μέλους του μεμονωμένα.

 

Συνεπώς, οι Πολιτικοί Μηχανικοί έχουν βάσει νόμου το δικαίωμα να υπογράφουν τα πάντα από τοπογραφικές εργασίες. Δεν εξετάζω ούτε εκφέρω καμιά προσωπική ή μη γνώμη αν αυτό ισχύει καλώς ή κακώς, δε συζητώ το αν πρέπει να αλλάξει αυτό, ήδη είμαστε εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

http://www.geoapikonisis.gr/Blog/default.aspx

πάνε εδώ και θα βρείς όλες τις απαντήσεις για το ΕΓΣΑ87 & HAAT

Α.. εγώ είμαι τεχν/γος πολ.μηχ/κος με πολλά χρόνια εμπειρία και έχω ανεβάσει αρκετά έντυπά μου για τους συνάδελφους (όλους) ας συνεχίσουμε την συνεργασία χωρίς εφετζιλικια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.