Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

@agrafiot που είπα ότι δε χρειαζεται; Ίσως παρανόησα και απάντησα λάθος. Σίγουρα χρειάζεται και σίγουρα εγγράφηκε.

Τώρα όσο αφορά το IEng και το CEng. Αυτά είναι άσχετα όσον αφορά το αν είσαι γραμμένος ή όχι σε επιμελητήριο για αυτό το σκοπό. Σε ενδιαφέρει να είσαι professional member δηλαδή ότι σου αναγνωρίζει το επιμελητήριο την δυνατότητα να ασκείς το επάγγελμα.

http://www.ieee.org/membership_services/membership/join/index.html

 

Το λινκ που εδωσες δεν αναφέρεται σε αγγλικό επιμελητήριο αλλά σε κάποια επαγγελματική ένωση (δεν την γνωρίζω) των ΗΠΑ. Σίγουρα, δεν έχει σχέση με Ευρωπαική νομοθεσία. Μπορείς να μας τα ξεκαθαρίσεις?

 

Νομίζω ότι κάποιο λάθος έχει γίνει. Διότι ξαναλέω, ότι στην Αγγλία τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα:

Professional Member = CEng ή IEng στο ICE, IstructE, IMechE κλπ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.theiet.org/membership/types/index.cfm

http://www.theiet.org/membership/types/designatory-letters/miet-q-and-e.cfm

 

http://www.ice.org.uk/Membership/Membership-grades-and-how-to-join/Member

 

Πουθενά δεν αναφέρει πως πρέπει να είσαι CEng. Αν θες γίνεσε, δεν είναι όμως απαραίτητο για να είσαι member. To qualifications του member και του ΙΕng είναι τα ίδια από ότι κατάλαβα πάντως...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

δεν θα μας αφήσουν σε χλωρό κλαδί..να τα βλέπει η κα Υπουργός μας με τις μεγάλες ανακοινώσεις

 

ΚΟΛΛΕΓΙΑ: Τελεσίγραφο» της Commission στην Ελλάδα

 

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11378:kollegia-telesigrafo-tis-commission-stin-ellada&Itemid=842

 

και η συνέχεια γνωστή...

 

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=384005&dt=11/02/2011

Link to comment
Share on other sites

κι εδώ πιστεύω ότι κλείνει το θέμα...

 

http://www.esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=11606:kollegia-i-proti-apofoiti-parelabe-tin-anagnorisi-tou-ptixiou-tis&Itemid=842

 

το υπουργείο σταθερό στις επάλξεις και στα λεγόμενά του.

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση....στα δικαιολογητικα για την αναγνωριση των επαγγελματικων δικαιωματων υπαρχει το ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΟΝΤΩΝ απο το Κ-Μ προελευσης. Απο μπορει να το παρει καποιος απο αγγλια?απο το UK NARIC?και αν ναι τι ζηταει ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ως "ευνοημένος" (ως προς τα Ε.Δ.) Πολιτικός Μηχανικός ΑΕΙ εσωτερικού θα προτείνω το εξής: Να εκπέσουμε όλοι των εργασιακών μας δικαιωμάτων και να δημιουργηθεί ένας φορέας πιστοποίησης που να δίνουμε τις στατικές μας, τις μηχανικές μας, τις διαφορικές μας, τις ηλεκτρολογίες μας κτλ (φυσικά δύσκολες εξετάσεις, όχι greek τσίρκο) για να μας δίνονται και τα αντίστοιχα επαγγελματικά δικαιώματα ακόμα και αν έχουμε απολυτήριο... γυμνασίου! Έτσι:

 

*ο Απόφοιτος Κολεγίου και ΤΕΙ και ΑΕΙ που γίνεται καλή δουλειά θα πάρει τα δικαιώματά του (ναι έχω δει και ΤΕΙ στα οποία το πρόγραμμα σπουδών τηρείται!)

*ο Απόφοιτος Κολεγίου που πήρε το χαρτί επειδή πλήρωσε, ο απόφοιτος ΤΕΙ που πέρασε διαφορικές χτες και σήμερα δεν ξέρει πόσο είναι η παράγωγος του Χ^2 (γιατί έπρεπε να περάσει και ένα 10% ο έρμος ο καθηγητής) και ο απόφοιτος του ΑΕΙ που πέρασε επειδή ήταν γραμμένος σε πολιτική παράταξη θα κάτσουν σπίτια τους.

 

Σταματάμε έτσι να τσακωνόμαστε :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε skyliner34 αυτό θα ήταν ίσως το σοφότερο.Ακόμα και εγώ ως απόφοιτος Τει δεν ξέρω αν θα το διατύπωνα τόσο τολμηρά.Δυστυχώς όμως δεν είμαστε ακόμα αρκετά οργανωμένοι ως Κράτος και με συλλογική συνείδηση ώστε να ακουμπήσουμε τόση αξιοκρατία.Ίσως τα παιδιά μας.Μέχρι τότε προβλέπω μέσες λύσεις.Θα δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Τι να δείτε στην μπανανία ??? ΤΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ????

ΤΕΕ, υπουργείο και λοιπά λαμόγια πολιτικοί με χαμηλό δεικτη νοϋμοσύνης κάνουν ότι τους πουν οι άλλοι διότι οι ίδιοι αδυνατούν να σκεφτούν καθώς για μια τέτοια ενέργεια απαιτείται εγκέφαλος και όχι άχυρα όπως αυτοί έχουν μέσα στη καφάλα τους της άδεια.

 

Δε μετά τις τις ειδήσεις του STAR που βλέπω για να χαλαρώσω, τώρα αποφάσια να παρακολουθώ και την βουλή γιατί εκεί μιλάμε έχει το πραγματικό γέλιο. Για όποιον θέλει να ξεκαρδιστεί δεν έχει παρά μόνο να παρακολουθεί τις συνεντεύξεις των πολιτικών.

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την διαδικασία (και εδώ συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον agrafiot ) που ακολούθησα μέσω CIBSE (Chartered Institution of Building Services Engineers) για να γίνω C.Eng δηλαδή ορκωτός μηχανικός της Αγγλίας, γιατί όταν ακούω να λένε ότι είναι "βόλτα στο πάρκο" μου σηκώνεται η τρίχα!

 

1. To 2001 έκανα εγγραφή με το Β.Eng πτυχίο μόνο ως Graduate Member (καμία δύναμη ή ισχύ απλά είναι καλό να εγγραφείς στο ινστιτούτο του επαγγέλματός σου και ναι "φαίνεσαι" στα μητρώα τους έστω και έτσι από νωρίς.

 

2.Αφού συμπλήρωσα 8 έτη εργασίας ως Mechanical Design Consultant έκανα αίτηση στο CIBSE για να γίνω Member of CIBSE (MCIBSE). Το CIBSE μου είπε ότι από την στιγμή που έχω τα :

 

α. Higher National Diploma (HND) in Building Services Engineering

 

b. B.Eng (Hounors) in Building Services Engineering ( Το Honours στο δικό μου ινστιτούτο είναι προϋπόθεση για να μπορέσεις να κάνεις αίτηση για Full Member και το οποίο σημαίνει ότι ο κάτοχος πτυχίου με αυτόν τον ενδιάμεσο τίτλο δεν έχει αφήσει ποτέ μάθημα και εργασία και οι βαθμοί είναι κάποιου επιπέδου....στην σχολή μου τουλάχιστον)

 

c. MSc in Engineering Management

 

και

 

πιστοποιημένος από το CIBSE μέσω εξετάσεων ως Low Carbon Consultant (εξειδίκευση του μελετητή Μηχανολόγου Μηχανικού) δηλαδή Μελετητής Μηχανολογικών Συστημάτων Χαμηλής παραγωγής CO2 ...σε ελεύθερη μετάφραση....και τέλος το γεγονός ότι έχω συνολικά 8 έτη εμπειρίας. ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΌΤΙ ΜΕ 5-6 ΧΡΟΝΙΑ σου λένε όχι δεν γίνεται εκτός και αν αποδείξεις ότι σε 5 χρόνια έχεις βγάλει μελέτες σε ένα τεράστιο αριθμό κατασκευαστικών τομέων δηλ. π.χ. γήπεδο, πολυκατοικία, αεροδρόμιο, εμπορικό πάρκο, επιχειρηματικό πάρκο κτλ κτλ και στο σύνολο να έχεις καμιά 30-40 μελέτες. Αλλιώς ΞΕΧΝΑ ΤΟ!

 

Λόγο των παραπάνω το CIBSE δέχτηκε την αίτηση μου διότι οι σχολές που αποφοίτησα είναι αναγνωρισμένες από το CIBSE και 2ον έκανα μεταπτυχιακές σπουδές (αναγκαίο) και εξειδικεύσεις κατά την διάρκεια της καριέρας μου (professional progress) το LCC.

 

Αφού δέχτηκαν την αίτηση μου δεν σημαίνει ότι έγινα και μέλος.

 

Μου ζήτησαν τα εξής....

 

Να ετοιμάσω μία επαγγελματική αναφορά στην οποία θα έπρεπε να αποδείξω ότι πληρώ έναν μεγάλο αριθμό κριτηρίων σε διαφορετικούς τομείς της μηχανολογικής μηχανικής. Δείτε τα εδώ http://www.cibse.org/pdfs/M21.pdf με την αναφορά αυτή θα έπρεπε να δείξω με μεγάλη λεπτομέρεια και επαγγελματική κατάρτιση ότι ικανοποιώ και έχω ασκήσει μέσα από τις μελέτες μου τα κριτήρια αυτά. Η αναφορά η δική μου βγήκε 7000 και σχεδόν 100 σελίδες διότι είχε φωτογραφίες από κτίρια, μελέτες, σχέδια κτλ κτλ.

 

Αφού ολοκλήρωσα την αναφορά μου μου ζητήθηκε να περιμένω 2 μήνες μέχρι να εξεταστεί και να ερευνήσουν την ΚΑΘΕ μελέτη που έχω στην αναφορά για ατασθαλίες ή ψευδή στοιχεία. Διότι κάθε μελέτη στην αναφορά θα έπρεπε να είναι είτε έργο εν κατασκευή ή να έχει κατασκευαστεί ήδη για να μπορέσουν να ελέγξουν τα γραφόμενά μου. Περιττό να αναφέρω πως εάν τολμούσα να γράψω ανακρίβειες όχι απλά θα ακυρώνονταν όλα αλλά μπορούσαν να με πάνε και δικαστικά! Η μεγαλύτερη μελέτη μου ήταν ως μηχανολόγος μηχανικός σε μία ομάδα 8 μηχανικών (μισοί μηχανολόγοι μισοί ηλεκτρολόγοι) αξίας 80,000,000 λιρών (και για όσους είναι Αγγλία μπορούν να ελέγξουν το έργο λέγεται Roseberry Park και είναι PFI project http://www.tewv.nhs.uk/About-the-Trust/Our-hospitals/Roseberry-Park/).

 

Αφού λοιπόν μία ομάδα από 2 Chartered Εngineers εξέτασε την αναφορά δέχτηκε ότι πληρώ τα κριτήρια και με δέχτηκαν να προχωρήσω στο επόμενο στάδιο το οποίο θα ήταν να παρουσιαστώ σε μία επιτροπή και 1ον να παρουσιάσω ένα θέμα και να το αναλύσω σε 20 λεπτά ...το δικό μου ήταν Low Carbon Design, Energy consumption analysis for Part-L (το οποίο είναι νομοθεσία για όρια που επιβάλλει η κυβέρνηση στην εκπομπή CO2 από ηλεκτρομηχανολογικά συστήματα στα κτίρια) και Energy Cortificates ( τα λεγόμενα Ενεργειακά Πιστοποιητικά τότε στην Αγγλία και τα οποία είναι σε ισχύ τώρα στην Ελλάδα) έπρεπε να δείξεις ότι καινοτομείς σε ενδιαφέρον τομείς του μέλλοντος.

 

μετά το πέρας της παρουσίασης είχα συνέντευξη 1 ώρας όπου 2 Chartered Εngineers με κόλλησαν κυριολεκτικά στον τοίχο και με ρωτούσαν δεκάδες ερωτήσεις τεχνικής φύσεως για τις μελέτες μου και την παρουσίασή μου και παραπέρα.

 

Αφού τελείωσαν όλα αυτά είπαμε τις καλησπέρες μας , μου κάνανε γνωστό ότι θα προωθήσουν τα αποτελέσματά τους (βλέπετε με βαθμολογούσαν σε κάθε μου απάντηση) στη Επιτροπή αιτήσεων του CIBSE και μετά η επιτροπή αυτή θα βαθμολογήσει όλα μου τα στάδια και έτσι έγινε.

 

Κατάφερα έτσι να γίνω M-CIBSE και λόγω των αποτελεσμάτων μου η Επιτροπή προώθησε τον φάκελο μου στο Engineering Council UK ( To ανώτατο επιμελητήριο μηχανικών στην Αγγλία) και το ΕCUK αποφάνθηκε ότι πληρώ τις απαιτήσεις και τα κριτήριά τους και μου δώσανε τον τίτλο του Chartered Engineer.

 

Και αυτά σε 8 μήνες με πολύ δουλειά και έξοδα. Αυτά όσους έχουν απορίες για το πως γίνεσαι Chartered και τί σημαίνει όταν έχεις αυτόν τον τίτλο και όποιος νομίζει ότι είναι απλό κάνει ΜΕΓΑΛΟ λάθος. Κρίνεσαι και ακαδημαϊκά αλλά 1000% επαγγελματικά και όχι απο 5-10 μέλετες! Εάν δεν αξίζεις σε "φτύνουν" ! δεν μπορεί να γίνει ο οποιοσδήποτε Chartered αγαπητοί κύριοι συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.