Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

Αυτό με την ιθαγένεια δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

 

Εχω φίλο από κολλέγιο που έχει ήδη γραφτεί σε επιμελητήριο της Αγγλίας και ετοιμάζει το φάκελο για κατάθεση.

 

Το "κάστρο" εάλω όταν γραφτήκαμε στην Ε.Ε. Απλά μερικοί κάνουν πως δεν το ξέρουν...

Link to comment
Share on other sites

 

Ειδικότητα

Σύμπραξη με

 

ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΒΑ

WYZSZA SZKOLA MENEDZERSKA W WARSZAWIE

 

πτυχίο ηλεκτρολόγου μηχανικού από κολέγιο χωρίς εργαστήρια σε σύμπραξη με την σχολή διοίκησης της Βαρσοβίας που δεν έχει φυσικά τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών. Έφυγα για πάτρα, πλησιάζει και το καρναβάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, fast track γιά τά κολλεγιοπανεπιστήμια/affiliates.

Νά δούμε πώς θά τούς βολέψει καί αυτούς όταν θά φτασουμε στό

'δια ταύτα'.

 

ΙΜΗΟ, θά περάσει πολύς καιρός (3 τέρμινα καί βάλε) πρίν δούμε

υπογραφή μηχανικού απόφοιτου κολλεγίου σέ οικοδομικη αδεια και

σέ μελέτη Η/Μ πολυκατοικίας. Τότε μπορεί καί νά μήν έχει σημασία.

 

Εν τώ μεταξύ, περιμένουμε κάποια κίνηση του ΤΕΕ?

κάτι από δοατάπ ίσως?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την ιθαγένεια δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

 

Εχω φίλο από κολλέγιο που έχει ήδη γραφτεί σε επιμελητήριο της Αγγλίας και ετοιμάζει το φάκελο για κατάθεση.

 

Το "κάστρο" εάλω όταν γραφτήκαμε στην Ε.Ε. Απλά μερικοί κάνουν πως δεν το ξέρουν...

 

stayros,

σε ποιο επιμελητήριο γράφτηκε και σε ποιά βαθμίδα?

Link to comment
Share on other sites

fraafr

 

Στην τελευταία διεύθυνση που έδωσες

http://www.esos.gr/index.php?option=...gia&Itemid=842

 

Κάτω κάτω παραθέτει ότι ο αιτούντος περνάει ατομικά και από το ΣΑΕΠ .Το ΣΑΕΠ έχει αυτούς τους δύο νόμους που προανέφερα και το γνωρίζω επί προσωπικής πείρας .Όταν πείρα τηλέφωνο για να ρωτήσω για μένα μου είπαν αυτά τα δύο πράγματα που προανέφερα και στην δική μου περίπτωση που δεν είναι κολλέγιο αλλά Μητρικό Κρατικό Πανεπιστήμιο της Βουλγαρίας εντός Βουλγαρίας .Αυτό το πράγμα το πιστοποίησα και από το αντίστοιχο Επιμελητήριο Μηχανικών της Βουλγαρίας .Μου απάντησαν ότι επειδή δεν είμαι Βούλγαρος Πολίτης θα έπρεπε για να γραφτώ στο επιμελητήριο εκεί να έχω δύο χρόνια τουλάχιστο εργασία με την ιδιότητα του Μηχανικού εντός Βουλγαρίας .Αυτές οι συνομιλίες έγιναν όλες εντός της Ε.Ε όπου και η Βουλγαρία είναι εδώ και 2 πλέον χρόνια μέλος της .Φαντάζομαι πως το ίδιο ισχύει για όλα τα Ευρωπαϊκά Κράτη .Αυτά που λέω σήμερα τότε τα είχα πιστοποιήσει και από τις δύο πλευρές και από εκεί και από εδώ .

Εάν σήμερα έχει αλλάξει κάτι δεν το γνωρίζω .Αυτά που ήξερα επί προσωπικής πείρας στα γνωστοποιώ για να σου αποδείξω ότι λίγους μήνες πριν αυτά ίσχυαν και πιστεύω πως ισχύουν και σήμερα .

Εάν κάπου σε αυτά που ανάφερα κάνω λάθος τότε δέχομαι τις επικρίσεις σας .Εάν πάλι έχει αλλάξει κάτι σήμερα χωρίς να το γνωρίζω τότε πάλι δέχομαι τις επικρίσεις σας .

 

AMHxaNos

 

Το ΔΟΑΤΑΠ έχει το δικό του Νόμο .Δεν ασχολείται με τα πτυχία κολλεγίων γιατί δεν αναγνωρίζονται λόγο του ότι έγιναν σε παραρτήματα .Τώρα που αλλάζει αυτό το πράγμα , πάλι το ΔΟΑΤΑΠ απαιτεί το 1/2 των σπουδών να γίνονται στο μητρικό πανεπιστήμιο μέσα στο συγκεκριμένο κράτος που εδρεύει .Σου παραθέτω παρακάτω την συγκεκριμένη σελίδα από το ΔΟΑΤΑΠ που πιστοποιεί αυτά που σου αναφέρω .

http://www.doatap.gr/gr/nomos.php?PHPSESSID=17878e0c2c33e9065d58cac685066765

 

Το ΤΕΕ εάν κάποιος δεν είναι μέλος στο αντίστοιχο επιμελητήριο του κράτους που σπούδασε δεν μπορεί αυτομάτως να δώσει τα επαγγελματικά δικαιώματα στο κράτος μας .Ακολουθάει λοιπόν την τακτική δίνοντας στον αιτούντα μετά και την προσκόμιση της βεβαίωσης του από το ΔΟΑΤΑΠ μόνο ΙΣΟΤΙΜΙΑΣ την παρεμφερή ειδικότητα την οποία την κρατάς μέχρι να προσκομίσει ο αιτούντος και την βεβαίωση αναγνώρισης και της ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ του τίτλου από το ΔΟΑΤΑΠ για να πάρει μετέπειτα τα πλήρη δικαιώματα της σχολής που σπούδασε .Η συγκεκριμένη παρεμφερή ειδικότητα έχει τυπικό χαρακτήρα με ελάχιστα δικαιώματα και αποδεικνύεται από την περίπτωση συναδέλφου που είχε την τιμή να μας αναφέρει την περίπτωση του .Σου παραθέτω το παρακάτω σύνδεσμο για να σου πιστοποιήσω αυτά που σου αναφέρω .

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1393&highlight=doatap&page=23

 

stayros

 

Στην Αγγλία δεν γνωρίζω τι ακριβώς συμβαίνει .Αλλά μου κάνει μεγάλη εντύπωση άλλα να κάνει το ένα κράτος και άλλα το άλλο από την στιγμή που και τα δύο είναι μέλη της Ε.Ε.

Την ιθαγένεια δεν μπορεί να την πάρει αλλά για να γραφτεί στο αντίστοιχο επιμελητήριο εκεί πρέπει να έχει και εκεί 2 χρόνια προϋπηρεσία μέσα στην Αγγλία . Αυτός είναι και ο εναλλακτικός δρόμος που θέτει και το ΣΑΕΠ για όλα τα Ευρωπαϊκά Κράτη και δίνει ως λύση για να γραφτεί κάποιος εκεί χωρίς να πάρει την ιθαγένεια .Αυτό μου το είπαν σε τηλεφωνική μου συνομιλία τους προηγούμενους μήνες και από τις δύο πλευρές ΣΑΕΠ και Επιμελητηρίου Μηχανικών Βουλγαρίας για την περίπτωση μου .Εάν κάπου κάτι έχει αλλάξει παρακαλώ ενημέρωσε με .

 

Εάν κάπου κάνω λάθος σε όλα αυτά που προανέφερα και κάτι έχει αλλάξει σήμερα που δεν το γνωρίζω παρακαλώ να με διορθώσετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία προυπηρεσία στην Αγγλία ούτε καν έχει πατήσει το πόδι του εκεί. Ένα κολέγιο εδώ τελείωσε και τώρα που μπορεί να αναγνωριστεί το πτυχίο του, φτιάχνει το φάκελο του. Το πρώτο πράγμα που έκανε ήταν εγγραφή σε επιμελητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο,

θα επιμείνω λίγο αν επιτρέπεις.

Σε ποιά βαθμίδα γράφτηκε στο επιμελητήριο και σε ποιό επιμέλητήριο?

Διότι μόνο με ένα πτυχίο (μιας και μιλάμε για Αγγλία) μπορείς να γραφτείς μόνο ως graduate member το οποίο δεν σημαίνει απολύτως τίποτα!

 

Για να γραφτείς ως CEng θέλεις τουλάχιστον Master και τουλάχιστον 6-8 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας σε πολλά γνωστικά αντικείμενα, εξετάσεις, κόντρα εξετάσεις κλπ, διαδικασία χρονοβόρα και επίπονη.

 

Ένας απόφοιτος κολλεγίου, δεν μπορεί να την κάνει διότι του λείπει η εργασιακή εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

...

Για να γραφτείς ως CEng θέλεις τουλάχιστον Master και τουλάχιστον 6-8 χρόνια αποδεδειγμένης εμπειρίας σε πολλά γνωστικά αντικείμενα, εξετάσεις, κόντρα εξετάσεις κλπ, διαδικασία χρονοβόρα και επίπονη.

...

Αν θυμαμαι καλά το educational requirement για νά γίνεις μιά μέρα (γιά όσους

τά καταφέρουν) CEng δλδ πληρες μέλος του (πχ) Institution of Civil Engineers

έχει αλλάξει καί από τό 98(?) σέ MEng, δηλαδή 4 χρόνια και 1 καλοκαίρι.

Τά διάφορα MSc νομίζω ΔΕΝ βοηθάνε πολύ, ισως τά υπολογίζουν στο

Continuing Professional Development, CPD.

Μετα θέλει και τό accredited training... βάλε 8 χρόνια νάσαι μέσα.

(δέν τά μετράνε όλα)

 

agrafiot, είχα τήν εντύπωση οτι τό accredited MEng σέ απαλλάσει από

εξετάσεις, τό άλλαξαν καί αυτο?

 

.

Link to comment
Share on other sites

Αμήχανος,

ναι το έχουν αλλάξει. Εξετάσεις χρειάζεσαι σε κάθε περίπτωση.

MSc και MEng αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο πλέον.

 

Εκτός από το accredited training, υπάρχει η επιλογή του career appraisal, για εκείνους που δεν εργάστηκαν σε "συμβεβλημένο" εργοδότη στην Μ. Βρετανία.

CPD κάνεις σε κάθε περίπτωση. Εμένα η διαδικασία μου πήρε 1.5 χρόνο σκληρής δουλείας, αλλά τα κατάφερα.

Ξαναλέω ότι ο μέσος Άγγλος μηχανικός θα γίνει CEng στο ICE μετά από 8-10 χρόνια εργασιακής εμπειρίας. Γι' αυτο, αυτά με τους κολλεγιάδες ότι τάχα θα γραφτούν στο ICE τα ακούω βερεσέ. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 6-8 χρόνια δουλειάς!!!

 

Και εν πάση περιπτώσει, το ICE δεν κάνει εκπτώσεις στην ποιότητα των μελών του. Έχει 80.000 μέλη σε Αγγλία, Ινδία, Χονγκ Κόνγκ, Αυστραλία, Νότια Αφρική την στιγμή που το ελληνικό έχει 120.000 μέλη μόνο στην Ελλάδα. Τα μέλη του ICE είναι πολύ λίγα λοιπόν.

 

Με την ιδιότητα CEng κατέχεις διεθνές διαβατήριο μηχανικού. Αναγνωρίζεσαι αυτόματα σχεδόν σε όλες τις χώρες. Το ΤΕΕ αντιθέτως δεν σε διευκολύνει πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

stayros

 

Αν μου επιτρέπεις μία ερώτηση .

Ο φίλος σου χωρίς να έχει πάει ποτέ του στην Αγγλία όπως μας αναφέρεις πως έκανε εγγραφή στο επιμελητήριο ?

Για να γραφτεί στο Ελληνικό Επιμελητήριο πρέπει να αποδείξει ότι είναι γραμμένος στο αντίστοιχο της Αγγλίας .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.