Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα κολεγίων


Recommended Posts

...

Ξαναλέω ότι ο μέσος Άγγλος μηχανικός θα γίνει CEng στο ICE μετά από 8-10 χρόνια εργασιακής εμπειρίας. Γι' αυτο, αυτά με τους κολλεγιάδες ότι τάχα θα γραφτούν στο ICE τα ακούω βερεσέ. Χρειάζεσαι τουλάχιστον 6-8 χρόνια δουλειάς!!!

...

Συμφωνώ απολύτως.

 

Σχετικά δέ μέ τά κολλέγια είναι πιθανόν τό course πού θά κάνουν στήν

Ελλάδα να ΜΗΝ είναι accredited απο τό αντίστοιχο Institution (ICE, IMechE,

IET κλπ) καί νά χρειαστούν extra εξετάσεις για τό educational requirements,

ΠΡΙΝ αρχίσει κάποιος τό accredited training.

(εαν τόν πάρουν σέ τέτοιο scheme)

 

.

Link to comment
Share on other sites

Αμήχανος,

είσαι σωστός.

Και μάλιστα για να ακριβολογούμε, οι σχολές είναι accredited από τον UK Engineering Council. Όχι απο το ICE ή το IstructE κλπ. Αφού επιτύχεις στις εξετάσεις για Chartered Membership, τότε τα στοιχεία σου προωθούνται στο Engineering Council. Αυτό το συμβούλιο καθορίζει ποιά ιδρύματα είναι accredited και ποιά όχι.

 

Τώρα ο φίλος του stayros θα γράφτηκε πουθενά graduate member και νομίζει ότι κάτι κατάφερε. Αμ δε.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά εγγράφηκε ως Professional member. Αυτό μετράει. Τα CEng και τα ΙΕng δεν είναι σχετικά με τη συζήτηση μας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος το λέει αυτό; Που; Μην ακούς παραμύθια.

 

Μηχανικός στην Αγγλία είναι ο κάτοχος πτυχίου BSc. Επίσημο μέλος επιμελητηρίου είναι το professional member.

 

Τώρα αν θες μπορείς να μπείς σε βαθμίδα IEng ή CEng. Αλλά και οι δύο έχουν ουσιαστικά τα ίδια ΕΔ. Αλλάζει ουσιαστικά μόνο το prestige σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Σταύρο, τελικά γράφτηκε ή δεν γράφτηκε? Μας λές ότι δεν χρειάζεται και μετά μας λές ότι γράφτηκε ως professional member. Τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει. Ή είναι CEng ή είναι IEng. Και στις δύο περιπτώσεις χρειάζεται μία μεγάλη διαδικασία, και επειδή είμαι Μέλος του ICE Local Greek Association γνωρίζω ποιοί έχουν γίνει μέλη και ποιοί όχι από Ελλάδα. Από κολλέγιο κανείς πάντως.

 

Τώρα ή σε κοροιδεύει ο φίλος σου, ή μας κοροιδεύεις εσύ, ή κάποια παρανόηση έχει γίνει από τον κολλεγιο-απόφοιτο φίλο σου.

 

Τώρα, σχετικά με το status του CEng, έχεις μερικό δίκιο, διότι το επάγγελμα στην Αγγλία δεν είναι νομικά κατοχυρωμένο. Επίσης ούτε στην Γερμανία, ούτε στην Γαλλία. Όμως επαγγελματίας μηχανικός θεωρείσαι μόνο αφού καταφέρεις Chartered status.

Και στην Ελλάδα μπορείς να δουλεύεις σαν μηχανικός και χωρίς να είσαι γραμμένος στο ΤΕΕ. Δεν σε εμποδίζει κανείς να δουλεύεις σε μελετητικό γραφείο ως μισθωτός με ΙΚΑ, ή να προσφέρεις συμβουλευτικές υπηρεσίες κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμπληρώσω και εγώ ότι και να καταφέρει να γραφτεί κάποιος με πτυχίο κολλεγίου στο ΤΕΕ δεν σημαίνει ότι έχει και τα ΕΔ.

Γνωρίζω πάρα πολλούς σήμερα που έγιναν μέλη στο ΤΕΕ παίρνοντας παρεμφερή ειδικότητα νομίζοντας ότι μπορούν να την ασκήσουν και ότι έχουν τα ΕΔ.

Παρακάτω δίνεται η απόδειξη .

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=1393&highlight=DOATAP&page=23

 

Όλα αυτά λοιπόν περί παρεμφερής ειδικότητας παίζουν τυπικό και προσωρινό ρόλο ωσότου πάρει κάποιος και επίσημα την αναγνώριση της αντιστοιχίας του τίτλου του από το Υπουργείο Παιδείας και το Κράτος και εκ νέου καταθέτει τα χαρτιά του για εγγραφή στο ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

@agrafiot που είπα ότι δε χρειαζεται; Ίσως παρανόησα και απάντησα λάθος. Σίγουρα χρειάζεται και σίγουρα εγγράφηκε.

Τώρα όσο αφορά το IEng και το CEng. Αυτά είναι άσχετα όσον αφορά το αν είσαι γραμμένος ή όχι σε επιμελητήριο για αυτό το σκοπό. Σε ενδιαφέρει να είσαι professional member δηλαδή ότι σου αναγνωρίζει το επιμελητήριο την δυνατότητα να ασκείς το επάγγελμα.

http://www.ieee.org/membership_services/membership/join/index.html

 

@lazarosk αυτό από όσο ξέρω ήταν με τη διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ και νομίζω καταργήθηκε. Είχα διαβάσει ένα άρθρο από τη ΣΑΔΑΣ που το έλεγε. Ομοίως νομίζω πως με το ΣΑΕΠ γράφεσε πλήρες μέλος.

Link to comment
Share on other sites

@lazarosk αυτό από όσο ξέρω ήταν με τη διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ και νομίζω καταργήθηκε. Είχα διαβάσει ένα άρθρο από τη ΣΑΔΑΣ που το έλεγε. Ομοίως νομίζω πως με το ΣΑΕΠ γράφεσε πλήρες μέλος.

 

Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις και μην διαβάζεις άρθρα αλλά τις Νομοθεσίες του Κράτους μέσο του ΔΟΑΤΑΠ και των άλλων φορέων.

Τίποτα λοιπόν δεν έχει καταργηθεί .

Το ΤΕΕ θα του δώσει παρεμφερή ειδικότητα μέχρι να πάρει την αναγνώριση και της ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ του τίτλου του από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Κανένας σήμερα δεν μπορεί να εργαστεί στην Ελλάδα εάν πρώτα δεν πάρει ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑ με κάποιο τμήμα κάποιας Ελληνικής Σχολής .Είτε λοιπόν πάει μέσο του ΣΑΕΠ είτε με οποιονδήποτε άλλο τρόπο θα πρέπει να προσκομίσει σε οποιαδήποτε δουλεία που θα κάνει στην Ελλάδα Βεβαίωση αναγνώρισης και της ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΑΣ του τίτλου του από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Επίσης δεν μπορεί να πάρει καμία αντιστοιχία Βαθμολογίας του τίτλου του ούτε από το ΤΕΕ ούτε από άλλο φορέα , εάν πρώτα δεν αναγνωριστεί και ακαδημαϊκά ο τίτλος από το ΔΟΑΤΑΠ .Υπάρχει και σχετική ανακοίνωση .

 

Η απόδειξη:

http://www.doatap.gr/gr/news_extended.php?post_id=315

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΑΤΑΠ; Last year. Αν δεν σε ενδιαφέρει η ακαδημαική καριέρα πάς μόνο με αναγνώριση επ. προσόντων. Ολόκληρο ΠΔ βγήκε, κανάλια φώναζαν, εσύ που ήσουν;

 

http://www.ypepth.gr/el_ec_page652.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.