Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμπλήρωση Εντύπου E3


Recommended Posts

 

Επίσης στο κωδ. 730, τι εννοεί πόσες χρήσεις κλείσατε στη διαχειριστική περίοδο ?

 

Το ίδιο για το κωδ. 071, εκεί τι εννοεί και τι βάζουμε ?

 

Mην πολυασχολείστε με αυτές τις λεπτομέρειες .

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση

 

Το θέμα είναι, τους κωδ. 730 & 071 τους παραβλέπω και τους αφήνω κενούς (σύμφωνα με την απάντηση σου) ή πρέπει να γράψω κάποιους αριθμούς ?

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση

 

Το θέμα είναι, τους κωδ. 730 & 071 τους παραβλέπω και τους αφήνω κενούς (σύμφωνα με την απάντηση σου) ή πρέπει να γράψω κάποιους αριθμούς ?

 

H απάντηση βρίσκεται στην δημοσίευση μα αα 81 (δηλ στην αμέσως προηγούμενη από τη δική μου ) . Αν ωστόσο δε θυμάσαι ή ξεχάσεις πόσες χρήσεις έκλεισες με οποιδήποτε τρόπο ή ξεχάσεις να κάνεις τις προσθέσεις από πέρυσι κλπ κλπ και δε συμπληρώσεις τυς κωδικούς αυτούς , δε χάλασε και ο κόσμος . Η δήλωση θα φύγει και το εκκαθαριστικό θα έρθει .

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λόγω αυξημένων εξόδων και μειωμένων εσόδων φέτος, συμπληρώνοντας τον πίνακα Ι για τον αυτοέλεγχο προκύπτουν καθαρά κέρδη αυτοελέγχου μεγαλύτερα από τα καθαρά κέρδη όπως προσδιορίστηκαν λογιστικά.
Πιστεύω αρκετοί θα το αντιμετωπίσουμε αυτό φέτος.

 

Ποια η γνώμη σας, να κάνουμε αυτοέλεγχο ή όχι? Από τη μια, θεωρητικά "καθαρίζεις" τη χρήση, από την άλλη προκύπτει ΑΚΟΜΑ ένα βαρύ οικονομικό φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αυξημένων εξόδων και μειωμένων εσόδων φέτος, συμπληρώνοντας τον πίνακα Ι για τον αυτοέλεγχο προκύπτουν καθαρά κέρδη αυτοελέγχου μεγαλύτερα από τα καθαρά κέρδη όπως προσδιορίστηκαν λογιστικά.

Πιστεύω αρκετοί θα το αντιμετωπίσουμε αυτό φέτος.

 

Ποια η γνώμη σας, να κάνουμε αυτοέλεγχο ή όχι? Από τη μια, θεωρητικά "καθαρίζεις" τη χρήση, από την άλλη προκύπτει ΑΚΟΜΑ ένα βαρύ οικονομικό φορτίο.

 

Mόνο στα κέρδη (καθαρά) εχεις διαφορά ? δεν έχεις και στα ακαθάριστα έσοδα , τα οποία λογικά θα τα εμφανίζει μεγαλύτερα των βιβλίων . Αν συμβαίνει αυτό θα έχεις να πληρώσεις και επιπλέον ΦΠΑ , επί της διαφοράς των ακαθαρίστων εσόδων .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Φυσικά και τα ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου βγαίνουν περισσότερα. Αυτό με το ΦΠΑ δεν το γνώριζα.

Αποφάσισα να μην κάνω αυτοπεραίωση, και να ένας λόγος ακόμα.

 

Επίσης, συμπληρώνοντας το Ε3, Πίνακας ΣΤ, Υποπίνακας η, κωδικός 558, βγάζει μήνυμα:

"Προσοχή: Μεγάλο ποσό δαπανών σε σχέση με τα ακαθάριστα έσοδα".

 

Θεωρώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου, έχω τιμολόγια για όλα, αλλά ασφαλώς η τρομοκρατία είναι στην οθόνη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Φυσικά και τα ακαθάριστα έσοδα αυτοελέγχου βγαίνουν περισσότερα. Αυτό με το ΦΠΑ δεν το γνώριζα.

Αποφάσισα να μην κάνω αυτοπεραίωση, και να ένας λόγος ακόμα.

 

Επίσης, συμπληρώνοντας το Ε3, Πίνακας ΣΤ, Υποπίνακας η, κωδικός 558, βγάζει μήνυμα:

"Προσοχή: Μεγάλο ποσό δαπανών σε σχέση με τα ακαθάριστα έσοδα".

 

Θεωρώ ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα σε περίπτωση ελέγχου, έχω τιμολόγια για όλα, αλλά ασφαλώς η τρομοκρατία είναι στην οθόνη μου. 

 

Δε σε τρομοκρατεί , απλά σε προειδοποιεί , ωστε να το ξακανακοιτάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχω να ξανακοιτάξω κάτι, αυτά είναι τα πραγματικά έξοδά μου.

 

Θα τα ρίξω χωρίς αυτοπεραίωση και ό,τι προκύψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.