Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δόμηση σε εξ' αδιαιρέτου


Recommended Posts

Το 50% ισχύει για κάθε κτίριο (δηλ το εξετάζουμε ξεχωριστά) και όχι για όλα τα κτίσματα που υπάρχουν μέσα στο οικόπεδο (Απ’ ότι λες τα κτίρια είναι ανεξάρτητα)

Τώρα για τα προ του 55 και γενικώς για τα αυθαίρετα της καθέτου ίσχυσαν αντιφατικές αποφάσεις απ’ ότι θυμάμαι δηλ για ένα διάστημα είχε βγει εγκύκλιος που έλεγε ότι μετράνε στην κάλυψη και όχι στην δόμηση και νομίζω τελικά άλλη εγκ με την οποία μετράνε και στα δύο

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

 

Έγγραφο 55870/2427/92

Οικοδομικές άδειες σε συνιδιόκτητα οικόπεδα.

Σε απάντηση του υπ'αρ. 9790/4695/13-1-91 εγγράφου σας σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών σε συνιδιόκτητα οικόπεδα σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τη ΣτΕ 1740/91 έχει υποχρέωση η πολεοδομική υπηρεσία να λαμβάνει υπόψη της, στις περιπτώσεις συνιδιοκτήτων οικοπέδων, την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη, σε σχέση προς την ανοικοδόμηση της αυτοτελούς οικοδομής. Επίσης η υπηρεσία δεν έχει το δικαίωμα να καταλογίσει αυθαιρεσία του ενός συνιδιοκτήτη στον άλλον με την έννοια να αρνηθεί χορήγηση αδείας λόγω υπερβάσεων "σε οικοδομές επί άλλων ή επί της αιτούντος κάθετων ιδιοκτησιών, συνεπεία της μη εισέτι εκτελέσεως των περί χαρακτηρισμού των κατασκευών τούτων ως αυθαιρέτων και κατεδαφιστέων, διοικητικών πράξεων" (ΣτΕ 1484/91 ).

Συνεπώς προκειμένου να χορηγηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω άδεια οικοδομής, σε συνιδιόκτητο οικόπεδο ανακύπτει υποχρέωση της διοίκησης να τηρήσει και να εκτελέσει τις περί αυθαιρέτων διατάξεις για τυχόν αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε βρε φίλε, πάνω από την πυλωτή δεν υπάρχουν όροφοι; δυο αναφέρεις ... άρα, λογικά, η κάλυψη των ορόφων πρέπει να είναι ίδια με την πυλωτή...για να έχει και νόημα η πυλωτή ως όρος ... αν οι όροφοι είναι μέσα από το περίγραμμα της πυλωτής, τότε το τμήμα της πυλωτής που διαγράφεται έξωθεν του περιγράμματος των ορόφων (του ΣΔ δηλ) δεν νοείται ως πυλωτή αλλά ως Η/Χ.

Μήπως έχεις αυτό;

Τώρα αν έπρεπε να είναι ισόγειο και έγινε πυλωτή αυτό επηρρεάζει το ΣΔ και είναι άλλο θέμα.

Ξεκαθάρισέ μας τι απ' όλα συμβαίνει διότι αυτή τη στιγμή είναι σαν να μας εξηγεί το πρόβλημά του ένας ιδιώτης και παλεύουμε να βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε καταρχήν τα συμβόλαια να δεις αν είναι ξεκάθαρα "κάθετη σύσταση". Αν ισχύει αυτό θεωρώ ότι μπορείς να οικοδομήσεις κανονικά το ποσοστό σου και γίνεται αυτόματα καταγγελία στον έτερο για το "αυθαίρετό του". Από εκεί και πέρα το θέμα είναι "προσωπικό" αν θέλει να προχωρήσει ο καθένας ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μελέτησε καταρχήν τα συμβόλαια να δεις αν είναι ξεκάθαρα "κάθετη σύσταση". Αν ισχύει αυτό θεωρώ ότι μπορείς να οικοδομήσεις κανονικά το ποσοστό σου και γίνεται αυτόματα καταγγελία στον έτερο για το "αυθαίρετό του". Από εκεί και πέρα το θέμα είναι "προσωπικό" αν θέλει να προχωρήσει ο καθένας ή όχι...

 

Γιάννη, το άλλο κτίσμα δεν είναι αυθαίρετο ... είναι κτίσμα προ του 55 ... αν κάνει καταγγελία για αυθαίρετο κτίσμα προ του 55 θα γελάσει και το "ποκιλόχρωμον ερίφιον" που έλεγε και ο Κατακουζηνός.

πετάξαμε κάτι για αυθαίρετο κια πιάσαμε την νομοθεσία πάλι...στο τέλος είμαστε εκτός θέματος εντελώς...

Ο συνάδελφος πρέπει να διευκρινήσει κάποια πράγματα γιατί είναι λίγο θολά και σύμφωνα με αυτά που αναφέρει μπορεί να είναι και απλά ιδιώτης που ψάχνει πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και παλι συναδελφοι.καταρχην ειμαι πολιτικος μηχανικος απο το πολυτεχνειο Πατρων και αισθανομαι ηδη ασχημα που ετσι οπως το εθεσα υπαρχουν αμφιβολιες και για το πτυχιο μου.Καταρχην αν σας εδειχνα το διαγραμμα καλυψης θα καταλαβαινατε πληρως αλλα δε ξερω πως γινεται αυτο μεσω της ιστοσελιδας.Λοιπον αναλυτικοτερα εχω 280 τ.μ. οικοπεδο και καλυψη 60%Το δικο μου κομματι ειναι 140τ.μ. και εχω καλυψει 82.3 τ.μ.απο θεμα καλυψης ειμαι οκ,δεν υπερβαινω τιποτα.Στο αλλο κομματι που υπαρχει το παλαιο κτισμα εχουν καλυφτει 100 τ.μ. απο τα 140 τ.μ. και εκτος του οτι υπερβαινει την καλυψη που αυτο δε με απασχολει το προβλημα που μου δημιουργει ειναι οτι εχω συνολο 100+82.3=182.3/2=91.15τ.μ. για το 50% και εγω εχω καλυψει 100+10 το κλιμακοστασιο του δικου μου οικοπεδου 110τ.μ. αρα υπερβαινω το 50% αρα καταργειται η πυλωτη μου (λογιζεται σαν ισογειος οροφος οποτε κανονικα τα μετρα που θα επαιρνα πανω πρεπει να μεταφερθουν στο ισογειο) ή αλλιως οπως ανεφερε ενας φιλος ουσιαστικα επρεπε να λειτουργει σαν Η/Χ(που δεν γινεται γιατι στην τοτε αδεια δεν αναφερονται Η/Χ).

Το θεμα ειναι οτι τοτε καποιος <μαγκας> το 85 το περασε κανονικα σαν πυλωτη και σηκωσε και δυο οροφους με καλυψη 82.3τ.μ.ο οροφος, αφησε προβλεψη για αλλους δυο, αλλα το προβλημα που τοτε το αγνοησανε με την πυλωτη μου ζητανε τωρα να βρω λυση.Η προταση που υπηρξε ηταν να δειξουμε ενας μερος του διπλανου παλαιου κτισματος να εχει κατεδαφιστει(ωστε να φτασουμε να μην υπερβαινουμε το 50% της πυλωτης) με το σεισμο του 99 αλλα αντιδρουν να υπογραψουν οι διπλανοι ιδιοκτητες σε κατι τετοιο.Ελπιζω να σας βοηθησα περισσοτερο τωρα.

Υ.Σ. Ηδη παλευω για τα αρχιτεκτονικα τρεις μηνες τωρα και δε μπορω να βρω λυση..

Παντως ειμαι ιδιαιτερα ευγνωμων σε οσους ασχοληθηκαν και θα ασχοληθουν με το θεμα μου..

Link to comment
Share on other sites

φιλε Μανωλη με συγχωρεις απλα επειδη δε το καταλαβα καλα εννοεις οτι η πολεοδομια οφειλει να λειτουργησει αγνοοντως τις παραβασεις του συνιδιοκτητη και να λειτουργησει στο δικο μου οικοπεδο σαν να ειναι αυτοτελης ιδιοκτησια,οποτε στο διαγραμμα καλυψης για τον ελεγχο της πυλωτης να τον κανω μονο για την δικη μου ιδιοκτησια?

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτό:

 

Έγγραφο 55870/2427/92

Οικοδομικές άδειες σε συνιδιόκτητα οικόπεδα.

Σε απάντηση του υπ'αρ. 9790/4695/13-1-91 εγγράφου σας σχετικά με την έκδοση οικοδομικών αδειών σε συνιδιόκτητα οικόπεδα σας γνωρίζουμε τα εξής:

Σύμφωνα με τη ΣτΕ 1740/91 έχει υποχρέωση η πολεοδομική υπηρεσία να λαμβάνει υπόψη της, στις περιπτώσεις συνιδιοκτήτων οικοπέδων, την έκταση των δικαιωμάτων κάθε συνιδιοκτήτη, σε σχέση προς την ανοικοδόμηση της αυτοτελούς οικοδομής. Επίσης η υπηρεσία δεν έχει το δικαίωμα να καταλογίσει αυθαιρεσία του ενός συνιδιοκτήτη στον άλλον με την έννοια να αρνηθεί χορήγηση αδείας λόγω υπερβάσεων "σε οικοδομές επί άλλων ή επί της αιτούντος κάθετων ιδιοκτησιών, συνεπεία της μη εισέτι εκτελέσεως των περί χαρακτηρισμού των κατασκευών τούτων ως αυθαιρέτων και κατεδαφιστέων, διοικητικών πράξεων" (ΣτΕ 1484/91 ).

Συνεπώς προκειμένου να χορηγηθεί σύμφωνα με τα παραπάνω άδεια οικοδομής, σε συνιδιόκτητο οικόπεδο ανακύπτει υποχρέωση της διοίκησης να τηρήσει και να εκτελέσει τις περί αυθαιρέτων διατάξεις για τυχόν αυθαίρετα του συνιδιοκτήτη

φιλε Μανωλη με συγχωρεις απλα επειδη δε το καταλαβα καλα εννοεις οτι η πολεοδομια οφειλει να λειτουργησει αγνοοντως τις παραβασεις του συνιδιοκτητη και να λειτουργησει στο δικο μου οικοπεδο σαν να ειναι αυτοτελης ιδιοκτησια,οποτε στο διαγραμμα καλυψης για τον ελεγχο της πυλωτης να τον κανω μονο για την δικη μου ιδιοκτησια?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα τα φώτα σας στο εξής σχετικό θέμα:

Σε εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο χωρίς σύσταση καθέτου ένας εκ των ιδιοκτητών εκδίδει άδεια και κτίζει για συγκεκριμένη κατηγορία κτιρίου αφήνοντας δόμηση και για τον έτερο.

Αυθαίρετα όμως κάνει αλλαγή χρήσης και όχι μόνο εξαντλεί αλλά υπερβαίνει τον σ.δ για μικτή χρήση κατοικία-κατάστημα.

Οι απορίες μου τώρα είναι οι εξής:

1) O έτερος συνιδιοκτήτης μπορεί να εκδώσει οικοδομική άδεια και να κτίσει πλέον?

2) Τι ισχύει στις περιπτώσεις που οι συνιδιοκτήτες θέλουν να δομήσουν κτίρια διαφορετικής κατηγορίας και άρα χρήσης όπου οι όροι και περιορισμοί δόμησης είναι διαφορετικοί? Για παράδειγμα ο ένας επαγγελματική αποθήκη όπου η δόμηση για επιφάνεια 4 στρ μπορεί να φτάσει τα 800μ2 και ο άλλος κατοικία όπου η δόμηση μπορεί να φτάσει τα 200μ2.

 

Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης έχει τακτοποιηθεί με τον 3843/10;

Εάν ναι, τότε μπορείς να προχωρήσεις σε διάγραμμα κάλυψης χωρίς να προσμετράς τα μέτρα της τακτοποίησης στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.