Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση φωτοβολταϊκών πλαισίων


 
nzigo

Recommended Posts

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως θα μπορούσες να με παραπέμψεις στις σελίδες του EC-1 από όπου μπορεί να υπολογιστεί η πίεση αιχμής συναρτήσει ύψους, για κατασκευή αυτού του τύπου;

 

Επίσης, γιατί να μη συμμετέχει και το πρώτο δοκαράκι στην ευστάθεια; Συνήθως αυτοί οι πάσσαλοι στήριξης στο μπετόν μπαίνουν σε ενδιάμεσες θέσεις, ή κάνω λάθος; Πχ. σε αυτό που έχω εγώ, είναι σε αποστάσεις 0,3μ από τις μικρές πλευρές. Και τη συμμετοχή του πλαισίου στήριξης;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

/off topic

Μιας και εδώ είναι forum μηχανικών, αν γίνεται ο συγγραφέας του θέματος να διορθώσει το "πανέλων" σε πλαισίων ή panel.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσες να με παραπέμψεις στις σελίδες του EC-1 από όπου μπορεί να υπολογιστεί η πίεση αιχμής συναρτήσει ύψους, για κατασκευή αυτού του τύπου;

 

Αναφέρομαι στον ΕΚ1 μέρος 4, κεφάλαιο 4. Ο υπολογισμός είναι λίγο πολύπλοκος και λαμβάνει υπ' όψιν διάφερες παραμέτρους. Χοντρικά πάντως απ' όσο το είχα υπολογίσει, σε ύψος μέχρι 2μ και για περιοχή επίπεδη χωρίς εμπόδια, αν θεωρήσουμε ταχύτητα ανέμου 27 m/sec (νησιά και παράκτιες περιοχές μέχρι 10Km από ακτή) τότε έχουμε qw = 0.8 ΚΝ/m2, ενώ για τις υπόλοιπες περιοχές όπου η ταχύτητα ανέμου λαμβάνεται 33 m/sec, έχουμε qw=1.2 KN/m2.

 

Όσο μεγαλύτερο βάρος έχει συνολικά η θεμελίωση τόσο καλύτερα, αλλά από τη δική μου αντίληψη στατικής, ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι αυτός που περιέγραψα, δηλ. άνεμος από τη ψηλότερη πλευρά που θα σηκώσει το πάνελ και θα το περιστρέψει. Τέσπα, η οικονομία σε μπετόν είναι ασήμαντη (τα εργατικά για καλούπια κλπ είναι περισσότερα), κάντα και τα δύο ίδια 30x30 ή 25x25 (αναλόγως περιοχής) ώστε να υπάρχει και συμμετρία.

Εγώ για οικονομία θα έφτιαχνα ένα δοκαράκι στη μια πλευρά κι ένα στην άλλη, δηλ. κάθετα στο νότιο άξονα και νομίζω πως είναι αρκετά. Αλήθεια, ξέρεις τι ακριβώς συνηθίζεται να φτιάχνουν?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ακριβώς δε γνωρίζω, αλλά έχω υπόψιν ότι υπάρχουν διάφορες πρακτικές, ανάλογα το σύστημα στήριξης της κάθε εταιρίας και τον εργολάβο....Πάντως προτιμούν μπετονένια δοκαράκια, αντί για πασσάλους τριβής πχ. που είναι πιο εξεζητημένο και υπολογιστικά και θέλει απαραίτητα εδαφοτεχνική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ως πλέον πρακτική (και οικονομική) λύση επιλέγουμε μεμονωμένα, ενίοτε άοπλα, πέλματα που εδράζονται ακόμη και τελείως επιφανειακά (διαστρώνονται αφού διαμορφωθεί το οικόπεδο) και παραμένουν σταθερά λόγω του βάρους τους και της τριβής με το έδαφος. Δεν έτυχε ποτέ να δω εφαρμογή μικροπασσάλων. Σε περιπτώσεις μεγάλων περιστρεφόμενων συστοιχιών ο πυλώνας στηρίζεται σε ένα μεγάλο, θαμένο κεντρικό πέδιλο μάζας αρκετών τόνων. Συνήθως οι εταιρίες των συστημάτων στήριξης δίνουν προδιαγραφές για την θεμελίωση βάσει κάποιας συγκεκριμένης ταχύτητας ανέμου και της σχετικής ανάλυσης που έχουν κάνει οι ίδιες. Οι προδιαγραφές αυτές τείνουν να δίνουν ποιό ελαφριά (και άρα οικονομικά) πέλματα σε σχέση με αυτά που προκύπτουν με τον υπολογισμό βάση ΕΚ-1 και λοιπών οικοδομικών κανονισμών...

 

Συμφωνώ με τον Alexipap, καλύτερα στήριξη με πλάκες οπλισμένου σκυροδέματος παρά πασσάλους και άλλες αλχημείες, Μιλάμε για μια επένδυση αρκετών χιλιάδων ευρώ για να πειραματίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τι γίνεται όταν έχουμε ελώδες έδαφος σε νησί, σε μικρή απόσταση από τη θάλασσα, με μεγάλη ταχύτητα ανέμου; Το γήπεδο είναι 10 στρ με υδροφόρο ορίζοντα περίπου στο 1,5 μέτρο και το χειμώνα είναι πλημιρισμένο με νερό. Πώς εξασφαλίζω ότι δεν θα γίνει καθίζηση ή δεν θα ξηλωθούν τα panel από τον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα πλυμμηριζει με νερο και θες να βαλεις πανελ μεσα?Να κανεις μια επενδυση χιλιαδων ευρω?Το προτεινεις σε πελατη αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Το προτεινεις σε πελατη αυτο?

Ε βρε συναδελφε, προφανως ο πελατης του ειπε "εχω το ταδε χωραφι". ο συναδελφος πηγε κ ειδε την κατασταση κ ζητα την συμβουλη μας....

 

Συναδελφε, λυσεις υπαρχουν...

Κεφαλαιο ομως για να εφαρμοστουν, υπαρχει;

Link to comment
Share on other sites

1. Σχεδιάζεις το σύστημα για να αντέχει την υψηλή ανεμοπίεση και τη χαμηλή αντοχή του εδάφους

 

2. Κάνεις τις εργασίες το καλοκαίρι, που δεν είναι πλημμυρισμένο

 

3. Βάζεις τα πάνελ πάνω από τη στάθμη του νερού (τη χειμωνιάτικη πλημμύρα)

 

4. Διαλέγεις το σωστό σύστημα θεμελίωσης

 

κτλ κτλ

 

Ναι...μπορεί το κόστος να είναι απαγορευτικό...αλλά για να το πεις αυτό πρέπει πρώτα να το προσδιορίσεις...Το "να μη γίνεται", να μην μπορεί να κατασκευαστεί δηλαδή, δεν παίζει...

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε διάφορα διαφημιστικά εταιρειών κατασκευής βάσεων αναφέρουν αντοχές σε ανέμους ταχύτητας 140-150 km/h.

Διαστασιολογούνται σύμφωνα με το πρότυπο EN 1991 και τον ΕΚ1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.