Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κακοτεχνίες κατά τη σκυροδέτηση φέροντα οργανισμού κτηρίου


 

Recommended Posts

Κατά τον σχεδιασμό εννοώ. πχ μελετάς κτίριο με C20/25 σχεδόν αναγκαστικά αλλά χρησιμοποιείς δικά σου προσθετα, συντελεστές ασφαλείας, μειώνεις το q, κάνεις δοκιμές στη στατική μελέτη γνωρίζοντας που θα δυσκολευτεί ο σιδεράς κλπ.

 

πχ είναι κρίμα από τη μία να βλέπεις την πρώτη φώτο αλλά πίσω σου να στάζει νερό!

post-121-0-48454400-1343379974_thumb.jpg

post-121-0-98046600-1343380074_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 240
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από την εποχή του αρχιμάστορα του συναφιού (ή masterbuilder παραέξω) μέχρι την εποχή των παγκοσμιοποιημένων κατασκευαστικών οι βασικές αρχές είναι ...

Μελέτη συνθηκών, ιεράρχηση απαιτήσεων και γνώσεων, κατανομή ευθυνών και συγκεκριμένες διαδικασίες πιστοποίησης όλων ...

Είμαστε αυτοί που πρέπει να κοιτάξουμε να καλύψουμε τα κενά ... γιατί είναι πολλά ... αλλιώς δεν διαμαρτυρόμαστε ... ψάχνουμε τα κενά !

Link to comment
Share on other sites

κατανομή ευθυνών και συγκεκριμένες διαδικασίες πιστοποίησης όλων

 

Πες μου πως θα καλυψεις αυτο το μεγαλυτερο κενο.

Link to comment
Share on other sites

25 χρόνια το ψάχνω,

πάντως τη λύση με το καλέμι την εγκατέλειψα εδώ και κάμποσα χρόνια ... το κάνω μόνο ως προσωπική ψυχοθεραπεία πλέον ...

προτιμώ να αρχίζω με ένα καλό "στρίμωγμα" του κύριου του έργου ...

δεκτές εναλλακτικές προτάσεις ...

 

Υ.Γ. για να συμπληρώσω,

την επαφή με τον κύριο του έργου την είχε μόνο ο αρχιμάστορας, κανένας πιό κάτω ...

ο αρχιμάστορας μεταβίβαζε συγκεκριμένες γνώσεις στην κατώτερη βαθμίδα και αυτή μόνο έλεγχε ...

αυτή με τη σειρά της την παρακάτω ...

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Το στριμωγμα ειναι καλη λυση, αλλα δεν ξερω αν πιανει παντα.

Και να στιμωξεις αυτον που μπορει να σου κανει τη δουλεια, αν δεν μπορει να στην κανει και στη μεγγενη να τον βαλλεις παλι μια τρυπα στο νερο θα κανεις.

 

ΥΓ. Ο χειροτερος μαστορας ειναι αυτος που ΘΕΛΕΙ να κανει καλη δουλεια, αλλα ΔΕΝ μπορει (ελλειψη εργαλειων, ελλειψη εμπειριας, γνωσεων κτλ)

Link to comment
Share on other sites

@terry,

το στρίμωγμα πάντα προς τα πάνω, για να μπορείς εσύ να κάνεις τη δουλειά σου προς τα κάτω ...

Προς τα κάτω, εσύ πρέπει να βρεις (στο δεδομένο έργο) τι λείπει από τα ενός παρενθέσεως ( συνεργασία ; ) και να τα δείξεις σ' αυτόν που θέλει να κάνει την καλή δουλειά ...

 

Σε όλα τα μέρη και συνθήκες (μετά από λίγο καιρό και κόπο) και το "στρίμωγμα" θα γίνει ευκολότερο και ο αμέσως από κάτω θα μπορεί να κάνει τη δουλειά σωστά για σένα ...

Παλιά, όταν τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά, ένα νεύμα του αρχιμάστορα απέβαλε από το συνάφι ή ένα νεύμα του κύριου του έργου άλλαζε τη θέση του κεφαλιού του αρχιμάστορα ...

 

Πολύ το πλατυάσαμε όμως ... καλημέρα σε όλους ...

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ξαναθεσει το ερωτημα.

Γνωριζετε συναδελφοι ποσα δοκιμια σκυροδεματος απο οικοδομες παιρνονται στην Ελλαδα; Προφανως οχι.

Απο την περιοχη μου λοιπον (απο τους μεγαλυτερους νομους της Ελλαδας) ενδεικτικα και μονο σας λεω οτι για το 2011 ηρθαν στο εργαστηριο για ιδιωτικα εργα (ειναι και το μοναδικο ) 360 δοκιμια και το 2012 μεχρι τωρα 120!!!Μιλαμε για καλυψη ολου του νομου..Τι να λεμε απο εκει και περα.Και μη μου πειτε μα δεν βγαινουν αδειες .Το 2011 εως και σημερα εχουν βγει απο τις 4 πολεοδομιες του νομου 1000 αδειες περιπου απο τις οποιες οι μισες αφορουν νεες οικοδομες.

Αν βαλεις κατα μεσο ορο σε καθε οικοδομη (ελαχιστοτατες οι τριοροφες και πανω)οτι θελεις τουλαχιστον 36 δοκιμια θα επρεπε να ειχαμε τουλαχιστον 18000 δοκιμια (ενω εχουμε 480!!). Καταλαβαινετε γιατι μιλαμε.

Και εμεις αναλωνομαστε (σωστα ισως) σε πολυτελεις κουβεντες.Νομιζω οτι ολη η ουσια ειναι εδω .Ο ποιοτικος ελεγχος (δε λεω ο ορθος γιατι αυτο εννοειται) εστω και με τα στοιχειωδη δοκιμια.Ας ξεκινησουμε ολοι οι συναδελφοι απο αυτη τη στοιχειωση απαιτηση και τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους σιγα-σιγα.

Edited by KF
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπερβαλλω καθολου.

Δεν εχω λογο αλλωστε.

 

Το αν ειναι τιμη και καμαρι μου δεν το ξερω, παντος δουλεια μου δεν ειναι.

 

 

Επειδη σε συμπαθησα, παρε μια φωτο απο προσφατη "επεμβαση" μου σε εργο, για στεγανωση υδρορροων που περναγαν διαμπερως την πλακα.

Κανε ζουμ να δεις δουλεια. :smile:

 

Τα μαστορια κοροιδευαν που ο μηχανικος 12μμ ηταν στους 40 βαθμους και εκοβε λαμαρινες, αλλα η μιση ντροπη τους που δεν μπορουν να το κανουν οι ιδιοι :smile:

 

 

5672d5203399670.jpg

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.