Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Μόλις πάρεις τα χρήματα, κόβεις ΑΠΥ (στο επάγγελμα βάζεις ΙΔΙΩΤΗΣ αν είναι φυσικό πρόσωπο και καλό θα ήταν να κάνεις και ανάλυση της αμοιβής σε κάποιο κενό που θα βρεις - τύπου ΑΝΑΛΥΣΗ : Καθαρή αξία ΧΧΧ Ευρώ, ΦΠΑ 23% ΧΧΧ Ευρώ - ).

2. Κατάθεση σε τράπεζα ΕΤΕ (ένα έντυπο για αμοιβή και άλλο ένα, για ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ).

3. Πληρωμή ΦΕΜ στην Εφορία που υπάγεσαι (το πόσα αντίγραφα καταθέτεις δεν μπορώ να στο πω, γιατί από Εφορία σε Εφορία διαφέρει) - 10% επί της καθαρής είναι -, πας στο Εισόδημα, σου κόβουν παράβολο και μετά πας στο Ταμείο για πληρωμή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε και μια υπευθυνη δηλωση οτι χαθηκε και οτι δεν εχει χρησιμοποιηθει σε καμια αλλη πραξη και ο θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ΣΟΣ!

Μόλις ανακάλυψα ότι από το 4τυπο απόδειξης είσπραξης της τράπεζας (το μεγάλο, για τις εισφορές) έχω το 3ο και το 4ο από τα 4 (δηλαδή τα δύο πράσινα)!

(πιθανόν στην τράπεζα να μου κράτησαν κατά λάθος τα 2 πρώτα τα λευκά αντί μόνο το ένα) και το άνακάλυψα μόλις! (να τι κάνει η βιασύνη...)

 

Τί κάνω σε αυτή την περίπτωση?

Θα πάω το πρωί να το αναζητήσω στην τράπεζα..αλλά αν δεν βρεθεί?

 

Στην πολεοδομία μπορώ να καταθέσω ένα από τα πράσινα και να κρατήσω για μένα μια φωτοτυπία (και το 4ο στον πελάτη)? Ή δεν μπορούν να το δεχτούν??

Στην πολεοδομία του πειραιά θα πάει..στην Γρ.Λαμπράκη...

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πράσινα; Νομίζω οτι μιλάς για το έντυπο του ΤΣΜΕΔΕ και αν είναι έτσι πρέπει να έχεις όντως μόνο δύο πράσινα εκ των οποίων το ένα γράφει "απόδειξη είσπραξης" και το άλλο "αντίγραφο απόδειξης είσπραξης" .Αν είναι έτσι είσαι μια χαρά. Από την άλλη, το έντυπο των αμοιβών έχει μόνο ένα πράσινο που λέει για δημόσια υπηρεσία οπότε μάλλον δεν λες αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ναι, έχω 2 από τα του ΤΣΜΕΔΕ (το 1/4 και 2/4 είναι λευκά, τα 3/4 και 4/4 είναι πράσινα - έχω τα πράσινα)

και από το άλλο έχω και τα 3 (το πράσινο που όντως είναι υπέρ δημοσίας αρχής και τα άλλα 2 γαλάζια που κρατάω σίγουρα.)

 

Εκτός από το υπέρ δημοσίας αρχής, τί άλλο βάζω όσον αφορά τα γραμμάτια είσπαξης του τσμεδε?

Link to comment
Share on other sites

τί άλλο βάζω όσον αφορά τα γραμμάτια είσπαξης του τσμεδε?

 

Το ένα από τα 2 πράσινα που έχεις. Σωστά σου τα έδωσαν, δεν έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.