Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή μηχανικού, Φορολογικά


bt.architecture

Recommended Posts

κατι αλλο παίζει....η αδεια ειναι μετα τις 2/7/09;,ηλεκτροδοτηση πότε;

δες συμβόλαια....οι πολεοδομίες συνήθως δεν μπαινουν στα xωραφια της αδειας...αν εχει εγκριση για κατάστημα στο σχεδιο δεν το αναιρούν.....αλλιώς ειναι αυθαιρετο το κατάστημα,το τοπογραφικο γραφει ορους δομησεως ,τοχεις;;γράφει αμιγης κατοικια;πιστεύω οτι ειναι μια απο τις μπακάλικες δικαιολογίες των εργολάβων.....

 

Και εγώ αυτό σκέφτηκα...Η άδεια είναι 2001, στο Τοπογραφικό γράφει (με το χέρι βέβαια) ότι είναι Αμιγούς κατοικία, στο στέλεχος γράφει Πολυκατοικία και Κατάστημα και γενικά όλα μου φαίνονται μια χαρά...Μάλλον θα περάσω την Δευτέρα να τσεκάρω από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ότι είναι αμιγής κατοικία δεν απαγορεύει την κατασκευή καταστημάτων , αλλά την δραστηριότητα των καταστημάτων με λίγα λόγια ( επιτρέπονται καταστήματα όπως παντοπωλείο, φαρμακείο, χαρτοπωλείο ) οπότε αν το κατάστημα δεν είναι συνεργείο , σούπερ μάρκετ , κλπ δεν είναι παράνομο . προχώρα στην τακτοποίηση του

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/attachment.php?attachmentid=2690&d=1278588332

λιγοτερες χρήσεις ναι,περισσοτερες οχι (διαταγμα χρησεων περιοχής)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ παιδιά, και εγώ αυτά γνωρίζω, δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται, οπότε την Δευτέρα θα περάσω να είμαι σίγουρος. Το κατάστημα που θα ανοίξει είναι Φαρμακέιο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα απο την Πολεοδομία Αμαρουσίου. Το κατάστημα είναι 79,85τ.μ. στην άδεια, και έχει έναν Η/Υ περίπου 10τ.μ. Η περιοχή είναι Αμιγούς Κατοικίας, και επιτρέπονται καταστήματα μέχρι 80τ.μ., και επειδή με την Η/Υ χώρο βγαίνει πάνω από το όριο αυτό δεν δέχονται την τακτοποίηση...Υπάρχει άραγε καμία λύση???

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα πήγα και σε πολεοδομία και ΔΟΚΚ και ρώτησα είπαν οτι αφού το απαγορεύουν οι χρήσεις γης (καταστήματα άνω των 80.00τμ) δεν γίνεται δεκτό. Μόνο αν περάσει νύχτα ο φάκελος σου.......αλλά και πάλι θα προσβάλεται.....δύσκολο το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι υπάλληλοι λένε ότι τους κατέβει! Η νομοθεσία ορίζει πως η τακτοποίηση είναι καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης και όχι μόνο του συντελεστή δόμησης. Γνώμη μου είναι πως οι πελάτες σας θα έπρεπε να καταθέσουν φάκελο γιατί είναι βέβαιο πως θα δικαιωθούν στα δικαστήρια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου Αλέξανδρε. Δεν έχουν πάρει μυρωδιά περί του τι γίνεται (τι υποχρεώσεις έχουν, τι δικαιώματα, τι περνάει, τι δεν περνάει) με τον 3843 οι καρεκλοκένταυροι στις Πολεοδομίες. Είναι στον κόσμο τους...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ, η νομοθεσία αφ' ενός αναφέρει ότι "καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης" και αφετέρου "εφόσον δεν αντικειται στις χρήσης γης της περιοχής" και το συγκεκριμμένο αντίκειται.

 

σσ. Οτι θέτε κάντε και γω ρώτησα 3 υπαλλήλους στην πολεοδομία και ένα προϊστάμενο και πήρα και στη ΔΟΚΚ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν συμφωνώ, η νομοθεσία αφ' ενός αναφέρει ότι "καθ' υπέρβαση των όρων δόμησης" και αφετέρου "εφόσον δεν αντικειται στις χρήσης γης της περιοχής" και το συγκεκριμμένο αντίκειται.

 

Δεν αντίκειται. Δεν πήγε να δηλωθεί κατάστημα σε περιοχή που δεν επιτρέπεται. Και εν πάση περιπτώσει εμείς τουλάχιστον καλό είναι να το ξεμπλέκουμε αυτό το πράγμα στο μυαλό μας: ντουβάρια "τακτοποιούνται" με τον 3843 που σηκώθηκαν εκεί που δεν έπρεπε (και ...σώματα καλοριφέρ στην περίπτωση των υπογείων). Ας πούμε τα πράγματα με το ονομά τους επιτέλους. Αυτά τα περί "χρήσεων" είναι παραμύθια της χαλιμάς που χρησιμοποιηθήκαν ως τέχνασμα αποκλειστικά και μόνο για να μην μπλοκάρει τη διαδικασία το ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.