Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

οχι

 

 

 

στην εφορια εισαι ενταξει...

στην πολεοδομια εισαι ενταξει...

το τσμεδε κτλ θα παρουνε τα ποσοστα τους ακεραια

Link to comment
Share on other sites

Στην τεχική έκθεση εκεί που γράφει "Ισχύουσες χρήσεις γης στο ακίνητο" τι γράφουμε;

"Ισχυων ΣΔ στο ακίνητο"; Αναφέρεται στον μέγιστο η στον πραγματοποιούμενο;

"Εκταση γης, που προκυπτει απο τη διαίρεση του Εμβαδου με το ΣΔ"; Δηλαδή πως το κάνουμε; Διαιρούμε το εμβαδο του υπο τακτοποίηση χώρου με τον παραπάνω συντελεστή δόμησης και αυτό είναι όλο; Ή είναι κάτι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πελάτης μου ζήτησε να του πώ αν μπορεί να γίνει τακτοποίηση σε χώρο που έχει κλείσει και που στην άδεια φαίνεται ως αίθριο.Περιγραφικά έχει ως εξής: Δυτικά του είναι χώρος σαλονιού,ανατολικά του εξώστης (άρα στεγασμένος χώρος),βόρειά του Η/Χ και νότια εξώστης. Δημιουργείται έτσι ένας χώρος που γύρω του όλοι οι χώροι είναι στεγασμένοι αλλά αυτός δεν είναι (πιο πολύ αν δε δεί κανείς την τομή είναι σαν Η/Χ).Στην πράξη ο χώρος στεγάστηκε, ενοποιήθηκε με το σαλόνι και έκλεισαν οι προσβάσεις προς τους εξώστες.άρα είναι σαν συνέχεια του σαλονιού.

Η ερώτηση είναι: μπορεί να θεωρηθεί το αίθριο ότι είναι μέσα στον κτιριακό όγκο άρα τακτοποιείται?

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα στην πολεοδομια για τα αιθρια...

 

μου ειπανε....ας υποθεσουμε οτι μια αδεια εχει υπολοιπο ογκου 100 κ.μ

αν καποιος κλεισει παραπανω κλειστο χωρο σταθμευσης...

 

ερθει αλλη αιτηση απο ιδιο κτιριο...για αιθριο σετον 4 οροφο...

και αλλη για τον 5 οροφο...

 

 

κανονικα ο ογκος θα εχει εξαντληθει καιθα εχει υπερβει χωρις να το ξερουμε....

 

 

γιαυτο δεν τα δεχομαστε.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά άν είναι διώροφο με υπόγειες θέσεις σταύθμευσης το αίθριο είναι μόνο στον ά όροφο (*2 όμως γιατί πρόκειται για δύο αίθρια) και υπάρχει υπόλοιπο όγκου?Χμμμ...

Αξίζει να το ψάξω γιατί είναι καλός πελάτης.

p.s. akius ευχαριστώ πολύ για την αμεσότατη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

τπτ παντως αν βρεις την απαντηση να την λεμε και στο φορουμ γιατι και εγω εχω τετοιους πελατες και εως τωρα προσπαθω με κατι προσθηκες και αλλα να τα βολεψω...

Link to comment
Share on other sites

κατά την άποψή μου θα πρέπει το αίθριο να έχει προσμετρηθεί στην κάλυψη και στον συνολικό όγκο του κτιρίου στην άδεια που εκδόθηκε . Κοίτα πως έχει προσμετρηθεί στην άδεια και μετά βλέπουμε γιατί στην εγκύκλιο του Υπουργείου δεν αναφέρονται "αίθρια" και στην αρχη της εφαρμογής του Νόμου θα είναι αρνητικοί στην Πολεοδομία. Μετά θα κυκλοφορήσουν οι εγκύκλιοι και οι αποφάσεις με τα παραθυράκια του Νομου.

Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 5 παρ. 1.α λέει στο τέλος " εφ' όσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται απο τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου" Αρα γράφουμε τις επιτρεπόμενες χρήσεις που ισχύουν σήμερα στην περιοχή.

"Ισχύον Σ.Δ. στο ακίνητο" πρέπει κατά την αποψή μου να γραφεί ο Σ.Δ. που πραγματοποιήθηκε στο ακίνητο

Αυτό κάνουμε διαιρούμε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.