Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Η πολεοδομια Παλληνης δεχεται αιτησεις κανονικα. Ερωτηση προς τους φιλτατους συναδελφους: τι σκοπευετε να κανετε με εκεινους τους πελατες που μπορουν να υπαγαγουν στον νομο ενα μονο κομματι των παρανομιων?Πχ ενας πελατης που εχει ημιυπαιθριο αλλά έχει και μια σοφιτα με υπερυψωση ή και πιο απλα μια κλεισμενη μαρκιζα, θα του προτεινατε να δηλωσει οσα δηλωνονται ή με τον φοβο της αυτοψιας θα του λεγατε να περιμενει μηπως βγει ενας νομος για αυθαιρετα οπου και θα τα δηλωσει ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ότι μπορεί να δηλώσει ας το δηλώσει τώρα.

 

Να ρωτήσω και εγώ δύο ερωτήσεις

 

1. Έχουμε pilotis και 2 ορόφους με οριζόντια σε 3 άτομα, όπου το 3ο άτομο παίρνει χιλιοστά στην υπάρχουσα pilotis (τα αναγκαία μ² για να συνεχίσει να είναι pilotis) για μελλοντική εξάντληση της δόμησης και η άδεια έχει εκδοθεί στους άλλους δύο συνιδιοκτήτες μόνο.

Το τμήμα όμως αυτό το έχει ήδη κλείσει σήμερα.

α. Μπορεί να δηλωθεί με τον νόμο (πιστεύω πως ναι)

β. Μπορεί να τον δηλώσει ο ιδιοκτήτης που κατέχει τα χιλιοστά? (πιστεύω πως ναι)

 

2. Στις πολεοδομίες ζητάνε 1 επικυρωμένο αντίγραφο και ένα άλλο απλό αντίγραφο με σημειωμένο τον χώρο που άλλαξε χρήση ή 1 επικυρωμένο αντίγραφο με σημειωμένο τον χώρο που άλλαξε χρήση ή ένα απλό αντίγραφο με σημειωμένο τον χώρο που άλλαξε χρήση?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χαρτί με τη διαδικασία υποβολής της αίτησης διατήρησης στης πολεοδομίας Θεσσαλονίκης αναφέρει :

....

"απλό αντίγραφο κάτοψη του ορόφου επί της οποίας σημειώνεται η θέση και το καθαρό εμβαδό του χώρου του οποίου ζητείται η διατήρηση και στο οποίο σημειώνονται και οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις του χώρου αυτού"

.....

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα χαρτί με τη διαδικασία υποβολής της αίτησης διατήρησης στης πολεοδομίας Θεσσαλονίκης αναφέρει :

....

"απλό αντίγραφο κάτοψη του ορόφου επί της οποίας σημειώνεται η θέση και το καθαρό εμβαδό του χώρου του οποίου ζητείται η διατήρηση και στο οποίο σημειώνονται και οι εσωτερικές διαρρυθμίσεις του χώρου αυτού"

.....

 

Αυτό γίνεται για τα καταστήματα και κυρίως για αυτά που θα ζητήσουν υγειον. ενδιάφεροντος. Π.χ. χώρος WC ΑΜΕΑ, κουζίνα κ.λ.π. Για Η/Χ τι να δείξεις? Τα κρεβάτια του δωματίου?

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω περιπτωση η/χ 3*6 ενιαιου στην αδεια που αλλαξε χρηση και απο χωρο γραφειου εγινε δυο υπνοδωματια.τι θα δειξω?γινεται τακτοποιηση και μετα αλλαγη χρησης ?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά ζητάνε αυθαίρετα πράγματα...

Αντιγράφω από την εγκύκλιο.

συγκεκριμένα αντίγραφο (erling. ούτε καν επικυρωμένο) στελέχους, τοπογραφικού διαγράμματος και κάτοψης του ορόφου επί της οποίας σημειώνεται η θέση και το καθαρό εμβαδόν του χώρου του οποίου ζητείται η διατήρηση .

Θα μας τρελάνουν δηλαδή.

 

Ζητάνε και υπογραφή επάνω στα σχέδια μήπως???

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω περιπτωση η/χ 3*6 ενιαιου στην αδεια που αλλαξε χρηση και απο χωρο γραφειου εγινε δυο υπνοδωματια.τι θα δειξω?γινεται τακτοποιηση και μετα αλλαγη χρησης ?

 

Προσοχή. Η χρήση που θα τακτοποιηθεί θα ισχύει για 40 χρόνια. Δεν αλλάζει εκ νέου χρήση (με άδεια δηλ.), δεν μπορεί να γίνει διαρύθμιση και γενικά τίποτα απολύτως. Απλά την έχεις ΟΠΩΣ είναι για 40 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.