Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

Πήγα πάντος σήμερα στην Πολεοδομία της περιοχής (περιφέρεια) μου να καταθέσω το φάκελο και παρόλο που έχουν πάρει την εγκύκλιο ακόμα δεν έχουν ορίσει άτομο για πληρότητα φακέλων.

Στην αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, με τι παραστατικό αμοιβής μηχανικού πήγες, για να σου βάλουν σφραγίδα πληρότητας ?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χωρίς παραστατικό με σκοπό να ρωτήσω τον υπάλληλο που τα ελέγχει για να μου πει αλλά εφόσον δεν έχει οριστεί ακόμα αρμόδιος υπάλληλος όπως καταλαβαίνεις δεν πήρα και απάντηση!! Αυριο που θα ρωτήσω το διευθυντή αν πάρω κάποια απάντηση θα ενημερώσω! Υπάρχει γενικά μέχρι τώρα κάποιος που να έχει καταθέσει?

Link to comment
Share on other sites

1) Κτίριο εκτός σχεδίου κατοικία αλλά όχι η πρώτη κατοικία του ιδιοκτήτη.

Υπόγειο για νόμο 68τμ και Η/Χ 17τμ παίρνω 85τμ με 12% (εγώ έτσι κατάλαβα) ή τα 68 με 9,6% και τα 17 με 7,2% ? (στους συντελεστές πινάκων αναφέρομαι).

 

2) Επιχώσεις δηλ. μπαζωμένοι εξώστες ισογείου οι οποίοι δεν μπαζώθηκαν αλλά...Μπαίνουνε στη ρύθμιση? Ρώτησε κανείς? Το λέω γιατί τα περιμετρικά τοιχεία συμμετέχουν στο κέλυφος και είναι στατικά ελεγμένα σε αντίθεση με κλεισμένους κανονικούς εξώστες που αναφέρει σαφώς ότι δεν εντάσσονται και έχει τη λογική ότι στατικά υπάρχει τεράστιο θέμα με το να κλείσεις εξώστη.

 

Για το πρώτο, θα πάρεις (σωστά κατάλαβες) 85.00 m2 με 12%. Θα πρέπει όμως να πάς με 2 παράβολα. Ένα των 250 ευρώ, για τον Η.Χ. και ένα των 350 ευρώ, για το υπόγειο. Για το δεύτερο, η εκτίμησή μου είναι ότι δεν μπαίνουν στη ρύθμιση, διότι δεν είναι (άν έχω καταλάβει καλά) περιμετρικά τοιχεία κελύφους οικοδομής (με λίγα λόγια δεν είναι περιμετρικά τοιχεία υπογείου)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ myri!

 

Δηλαδή αν αλλάξω παρκινγκ, ή τη σκάλα, ή ακόμα και άλλα δωμάτια είναι οκ, αρκεί ο ημιυπαίθριος να παραμείνει ως έχει?

 

Άρθρο 5 - Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσεως.

Παρ. 1α Δικαίωμα υπαγωγής στη ρύθμιση αυτή έχουν οι χώροι που η άδεια τους εκδόθηκε η αναθεωρήθηκε μέχρι τις 2.7.2009 και όχι οι χώροι που δημιουργούνται μετά την ημερομηνία αυτή με έκδοση Οικοδομικής Άδειας ή αναθεώρηση. Μεταγενέστερη αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τον ρυθμιζόμενο χώρο (πχ. αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, παράταση ισχύος της άδειας κλπ) δεν απαγορεύει την υπαγωγή του στη ρύθμιση.

 

Αρα επιβεβαιώνω την myri.

 

Εγώ θέλω να ρωτήσω τα εξής:

Πιλωτή, που ΔΕΝ μετράει στον όγκο της οικοδομής π.χ. είναι 200 τ.μ. Εστω ότι υπάρχει και κατάστημα 50 τ.μ. εκεί. Αν το κατάστημα στην πράξη έγινε π.χ. 70 τ.μ. μπορεί να τακτοποιηθεί και γιατί?

α.-Δεν είναι μέσα στον κτιριακό όγκο αλλά είναι μέσα στο κέλυφος

β.-Αναφέρετε ως χώρος που μπορεί να τακτοποιηθεί αλλά ΠΟΙΟΣ είναι ο ιδιοκτήτης?

γ.-Αν στην επέκταση υπάρχει θέση στάθμευσης (με πράξη) τι γίνεται?

δ.-Αν περνάει το 50% της κάτοψης με την νέα επέκταση και χάνει την έννοια της

πιλωτής τότε τι γίνεται?

(Αυτά για να μην πω και άλλα....)

Link to comment
Share on other sites

με την ασάφεια που είναι γραμμένος ο νόμος θεωρώ πως "τακτοποιείται" ως προς τον νόμο Μπιρμπίλη

 

τώρα τι γίνεται με τα λοιπά θέματα, θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

το 10% που θα τακτοποιηθουνε θα περασει και επιτροπη μετα...

 

Παρ. 5. Επανέρχεται σε ισχύ το άρθρο 4, του ν. 3212/03, με το οποίο θεσμοθετείται υποχρεωτική διαδικασία ελέγχου ποσοστού τουλάχιστον 10% (τυχαίο δείγμα) των οικοδομικών αδειών, που έχουν εκδοθεί από τις πολεοδομικές υπηρεσίες. Από τις παραπάνω ελεγχθείσες οικοδομικές άδειες ποσοστό 2% θα ελεγχθεί από το Σώμα Ελεγκτών Επιθεωρητών Δημόσιας Διοίκησης.

 

Υπάρχει κάπου που αναφέρει για 10% έλεγχο των υπό τακτοποίηση χώρων γιατί το παραπάνω είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

ppetros είχε αναφερθεί από τους κυβερνώντες - δεν ξέρω όμως αν τελικά νομοθετήθηκε - έλεγχος όλων των υφιστάμενων οικοδομών από το 1980 έως σήμερα σε ποσοστό 10% κατ' έτος. Προς το παρόν βέβαια ελέγχουν μέσω google earth αλλά δεν αποκλείεται να δούμε τους ελεγκτές να βγαίνουν στο κυνήγι.

Link to comment
Share on other sites

@birdou....αν μπορείς να με βοηθήσεις..... με τι παράβολο πήγες να καταθέσεις φάκελο στην πολεοδομία;γιατί με την εφορία της περιοχής μου δεν βγάζω άκρη....με ποιον ΚΑΕ σου έκοψαν αποδεικτικό είσπραξης;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.