Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοσιεύθηκε σε ΦΕΚ ο νόμος "Ταυτότητα κτιρίων, υπερβάσεις δόμησης κλπ"


achille

Recommended Posts

βαλτα ΟΛΑ.....

 

 

εχει καποιος καταγγελια.....και γραφει η αυτοψια 8 τμ.......εσυ θα κανεις χωρις τοιχους 7.5 τ.μ.....επομενως θα υπαρχει ενα μπερδεμα στην διαδικασια...

 

 

επισης το ιδιο μπερδεμα μπορει να υπαρξει σε περιπτωση μελλοντικης καταγγελιας.....

 

εμενα ετσι μουπανε οπως και με διαιρεση η/χ / σ.δ ναμαι ενταξει στα σιγουρα...

 

 

0,5 και 1 τ.μ παραπανω ειναι δεν ειναι 70 ευρω παραπανω.....

 

εγω το κανω να ειμαι σιγουρος να κοιμαμαι ησυχος δεν εχω ορεξη για 232 να με τηλ μετα απο κανα 5 χρονια και να τρεχω σε απιστευτες διαδικασιες.......

 

το εξηγησα και σε 2 πουχω συμφωνησανε και τελος.....

 

ο καθενας πραττει οτι πιστευει καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, δεν υπάρχει πρόβλημα στη διαδικασία. Η διεκρινηστική εγκύκλιος είναι σαφής!!! γράφουμε το καθαρό εμβαδόν χωρίς τις τοιχοποιίες.

Μελλοντική καταγγελία (???) για νόμιμα τακτοποιημένο χώρο, μπορεί να υπάρξει?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι δικό σου. Απο την στιγμή που θα κάνεις ότι γράφει η εγκύκλιος είσαι καλυμένος. Ποιο πολύ για ευθυνοφοβία της πολεοδομίας μου κάνει αυτό που σου είπανε. Αν στην άδεια εκτός δόμησης είναι μόνο το καθαρό και οι τοιχοποιίες έχουν υπολογιστεί κανονικά στη δόμηση τί θα κάνεις;

Και μια ερώτηση ΣΔ βάζουμε τον πραγματοποιούμενο ή τον μεγιστο.

Link to comment
Share on other sites

σε πολεοδομια μουπανε καλυτερα ασχετα τι λεει ο νομος καλυτερα να βαζω ολα τα τετραγωνικα που λεει η αδεια....γιατι αν γινει καταγγελια θα βγει αυτοψια πχ με 8 τ.μ απο αδεια..... και εχεις τακτοποησει 7,5 μπορει να υπαρξει θεμα.......ακομα χειροτερα αν εχει γινει καταγγελια ειναι καταμετρημενα τα 8 τ.μ και τακτοποιησεις τα 7,5

 

ρε φίλε ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ,ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ????

 

Ποιά καταγγελία κ πρασινάλογα λένε τα βούρλα???Δεν έχουν το θεό τους........πάνε να ψαρέψουν όσο το δυνατόν περισσότερα.......

 

Νοείται καταγγελία αν έχεις ρυθμίσει/τακτοποιήσει το χώρο?

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην υπαρξει?

κανονικα και με τον νομο.....

 

ξερει ο γειτονας αν εκανες την διαδικασια η οχι?

 

σου ακνει καταγγελια ο γειτονας

η πολεοδομια ερχεται και ελεγχει.......

σου βγαζει τα προστιμα....

 

και πας το χαρτι σου......

σε βιβλιο θαναι και αυτα περασμενα οπως σουφλια λες να καθησουνε να ελεγξουνε αν εχεις κανεις εσυ την ρυθμιση?

γιαυτο εχεις και αντιτυπο

 

επισης η εγκυκλιος ειναι σαφης.....

 

 

εγω ειπα και το ξαναειπα οτι ετσι μουπανε για να κοιμαμαι ησυχος....

 

δεν ειπα οτι ετσι λεει η εγκυκλιος.....

 

μην παρεξηγηθουμε και απο πανω....

 

 

υγ.ge_liakos εγω βαζω οτι λεει η αδεια.......διαμερισμα ταδε τοσα μετρα η/χ....αν δεν εχουνε υπολογιστει οι τοιχοποιιες τοτε δεν θα μπουνε ετσι και αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισα περίπτωση που τα παράβολα για έναν Η/Χ και έναν κλειστό φωταγωγό σε ένα διαμέρισμα είναι συνολικά 250+350=600€ και το πρόστιμο βγαίνει 120€ λιγότερο από αυτά. Πώς θα επιστραφούν αυτά στόν ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα επιστραφούν. Το παράβολο πιστευω πως παίζει το ρόλο του ελάχιστου προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς, και απαντώ στόν ευατό μου::rolleyes:

 

γ. Παράβολο υπέρ του ελληνικού Δημοσίου ύψους 250 ευρώ για τους ημιυπαίθριους χώρους και 350 ευρώ για τους υπόλοιπους χώρους της παραγράφου 1, επί ποινή απαραδέκτου, για κάθε αυτοτελή ιδιοκτησία, το οποίο σε καμία περίπτωση δεν επιστρέφεται, αλλά συμψηφίζεται με το ειδικό πρόστιμο που προβλέπεται στο άρθρο 6.

Link to comment
Share on other sites

το εμβαδό της γης που αντιστοιχεί στη συνολική επιφάνεια του οικοπέδου,

δηλ. η έκταση της γης που προκύπτει από τη διαίρεση του εμβαδού του δηλούμενου χώρου με τον ισχύοντα Σ.Δ. του ακινήτου

 

Εμβαδό ΗΧ/ ΣΔ

 

πάντως όταν είναι 2 οι ιδιοκτήτες χρειάζεται εξουσιοδοτηση και από τους 2

 

Ακριβώς. Απλά κάνει ο ένας εξουσιοδότηση στον άλλο ή και οι δύο στον μηχανικό για να διεκπερεώση την διαδικασία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνοψιζοντας, τι καταθετουμε στην πολεοδομια για τακτοποιηση Η/Χ?

1)Τοπογραφικο

2)κατοψη οροφου σημειωνοντας τον Η/Χ

3)Τεχνικη εκθεση

4)Αμοιβες ΕΤΕ

 

Πιστοποιητικο ιδιοκτησιας?

Βεβαιωση χρησης γης χρειαζεται?

Κατι αλλο που ξεχασα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.