Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση αυθαιρέτου - πρόστιμα


chronism

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

αντιμετωπίζω μία περίπτωση στην πολεοδομία της περιοχής μου και δέν μπορώ να τα βγάλω πέρα. Σέ άδεια νέας ισόγειας κατοικίας που έβγαλα το 2010 μου υπέδειξε ο ιδιοκτήτης το σπίτι να τοποθετηθεί 2.5 μέτρα απο το πίσω όριο του οικοπέδου. Κατα την χάραξη, άλλαξε γνώμη και ήθελε να "κολλήσει" πίσω. Το οικόπεδο είναι λοξό, κολλήσαμε αλλά δημιουργήθηκε έτσι μία αύξηση στον σ.δ. περίπου 6 τ.μ. Το σπίτι είναι στη φάση της τοιχοποιίας, και βάζουμε τώρα φάκελλο αναθεώρησης γι' αυτή την μετατροπή. Ο μηχανικός που χρεώθηκε τον φάκελλο, μου λέει πως το σπίτι θεωρείται όλο αυθαίρετο και το πρόστιμο θα υπολογιστεί στο σύνολο του!! Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο? Εφ' όσον είναι σύννομη η νέα του θέση, γιατί να μήν υπολογιστεί το πρόστιμο για τα 6 μόνο επιλέον μέτρα? Ώς εναλλακτική μου έδωσε να ισχυριστώ στην μελέτη ότι ότι το σπίτι δέν κατασκευάστηκε, απαιτείται όμως ΚΕΝΑΚ και αυτό μου φαίνεται επίσης τραγικό.Άν υπάρχει κανένας συνάδελφος να με βοηθήσει....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατα την χάραξη, άλλαξε γνώμη και ήθελε να "κολλήσει" πίσω.

βρε παιδιά είπαμε, δεν κάνουμε ότι αρέσει στον ιδιοκτήτη :(

 

 

Ο μηχανικός που χρεώθηκε τον φάκελλο, μου λέει πως το σπίτι θεωρείται όλο αυθαίρετο και το πρόστιμο θα υπολογιστεί στο σύνολο του!!

αν και δεν είμαι ειδική

όχι!!!

κάνεις νομιμοποίηση με το άρθρο 22 ΓΟΚ

που αφορά υπερβάσεις που είναι σύμφωνα με το ΓΟΚ

 

Ώς εναλλακτική μου έδωσε να ισχυριστώ στην μελέτη ότι ότι το σπίτι δέν κατασκευάστηκε, απαιτείται όμως ΚΕΝΑΚ και αυτό μου φαίνεται επίσης τραγικό.....

γενικά δεν είναι δωστό να δηλώσεις ψέμματα επειδή ο πελέτης είναι αυθαίρετος

 

τον ΚΕΝΑΚ μάλλον τον έχουμε δαιμονοποιήσει

δε χαθηκε ο κόσμος να γίνει

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να δεις και τις αμοιβες σου.....γιατι σε βλεπω να σου ριχνει ευθυνες ο ιδιοκτητης και να τρως φεσια

 

επισης δεν μας λες σε τι φαση ειναι η κατασκευη....

 

αναλογα την φαση εχεις και διαφορετικες επιλογες....

 

σε περιπτωση αν θυμαμαι καλα που μεσα στο 9μηνο ''εκδοθει'' αδεια που καλυπτει την παρανομια τα προστιμα παυουν

 

εχεις θεμα μεγαλο παντως καλο κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γνωρίζω ότι δέν είναι σωστό να δηλώνεις ψέματα γιατί ο ιδιοκτήτης είναι αυθαίρετος, μετά όμως απο συμβουλές που πήρε άλλων "μηχανικών" στην περιοχή, μου ρίχνει ευθύνες γιατί δέν ανέλαβα την ευθύνη να κάνω την αναθεώρηση ισχυριζόμενη ότι το σπίτι δέν κατασκευάστηκε, και τώρα του βγαίνει πρόστιμο..Μάλιστα μου είπε να παραιτηθώ κι όλας απο την επίβλεψη γιατί ώς νέα μηχανικός που είμαι δέν γνωρίζω ακόμη καλά τη δουλειά μου! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στον υπολογισμό του προστίμου? Μιλάμε για 6 τ.μ κατοικίας και έναν εξώστη περίπου 5 τ.μ. στην περιοχή Κ. Μακεδονίας.Το σπίτι είναι στην τοιχοποιία. Έχω την αίσθηση οτι ο ΚΕΝΑΚ που ζητάνε στην περίπτωση που δηλώσω ότι δέν έχει κατασκευαστεί, μπορεί να κοστίζει περισσότερο. Γιατί έχω καταλάβει ότι το θέμα είναι πάντα να μήν μπεί το χέρι στην τσέπη, και άν αυτό επιβληθεί τελικώς να γίνει, να ρίξουμε τις ευθύνες οπουδήποτε αλλού εκτός απο τον εαυτό μας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαρα, για κατασκευές μεταγενέστερες του 2004.

 

Πρόστιμο Ανέγερσης = Εμβαδόν αυθαίρετης επιφάνειας Χ Τιμή Ζώνης Χ 0.30

Πρόστιμο Διατήρησης = Εμβαδόν αυθαίρετης επιφάνειας Χ Τιμή Ζώνης Χ 0.5 Χ Έτη

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας

 

πελάτης μου με άδεια του 1991 για ισόγεια κατοικία , σε εκτός σχεδίου περιοχή, έκανε αυθαίρετα υπόγειο 115 μ2 . Δεν έχει καταγγελία , αλλά ενδιαφέρθηκε να το νομιμοποιήσει. Ποιός έιναι ο νόμος που θα δώ πώς υπολογίζεται το πρόστιμο και ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και ότι άλλο σχετίζεται με τα αυθαίρετα , μιας και είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με κάτι τέτοιο;

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

... μετά όμως απο συμβουλές που πήρε άλλων "μηχανικών" στην περιοχή, μου ρίχνει ευθύνες γιατί δέν ανέλαβα την ευθύνη να κάνω την αναθεώρηση ισχυριζόμενη ότι το σπίτι δέν κατασκευάστηκε, και τώρα του βγαίνει πρόστιμο..Μάλιστα μου είπε να παραιτηθώ κι όλας απο την επίβλεψη γιατί ώς νέα μηχανικός που είμαι δέν γνωρίζω ακόμη καλά τη δουλειά μου!

μη μασάς δεν έχει και πολλές επιλογές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μαρα, για κατασκευές μεταγενέστερες του 2004.

 

Πρόστιμο Ανέγερσης = Εμβαδόν αυθαίρετης επιφάνειας Χ Τιμή Ζώνης Χ 0.30

Πρόστιμο Διατήρησης = Εμβαδόν αυθαίρετης επιφάνειας Χ Τιμή Ζώνης Χ 0.5 Χ Έτη

 

 

 

συναδελφε 0,05 θα παθει συγκοπη κανεις αν κανει καθε χρονο με 0,5 οχι οτι ειναι μικρα γενικα αλλα λεμε ;)

 

επισης υπαρχει και μειωτικος συντελεστης αναλογα τι εχεις κανει...αλλο ναχεις κλεισει η/χ αλλο ναχεις κανει στεγαστρο....αλλο να εχεις χτισεις στο δωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.