Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είναι το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο, Μηχανικός;


BAS

Recommended Posts

Διαβάστε την ανακοίνωση του ΤΤ :

 

Με μία αίτηση, και χωρίς καμία άλλη υποχρέωση, το Τ.Τ. λανσάρει ένα νέο προϊόν, το «Ηλιακή Ταράτσα», και προσφέρει σημαντικά οφέλη για τα νοικοκυριά, συμβάλλοντας παράλληλα στην πράσινη ανάπτυξη. «Με μια απλή αίτηση, από τον Ιούνιο, το Τ.Τ. αναλαμβάνει τα πάντα: από τη δανειοδότηση, τη μελέτη και το σχεδιασμό της τεχνικής λύσης και τη διεκπεραίωση όλων των απαιτούμενων διαδικασιών για την εγκατάσταση φωτοβολταϊκού συστήματος στο σπίτι σας», επισημαίνεται στην ανακοίνωση της τράπεζας. Το πρόγραμμα είναι σχεδιασμένο, ώστε να αυτοχρηματοδοτείται από την πώληση της παραγόμενης ενέργειας στη ΔΕΗ, να αποπληρώνει το δάνειο χωρίς άλλη συνδρομή από τον πελάτη, αλλά και να δημιουργεί ένα σημαντικό κέρδος ετησίως - που μπορεί να φτάσει και τα 4.000 ευρώ καθαρά τον χρόνο, για τα επόμενα 25 χρόνια δίνοντας έτσι μια οικονομική ανάσα σε κάθε ελληνικό νοικοκυριό

 

σημ. Οι υπογραμμίσεις δικές μου .

 

Πως λέγεται αυτό το προιόν ?

 

Τραστ ?

Κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης ?

Οτι δηλώσεις είσαι ?

 

Δηλαδή αν το κάνουν αυτό όλες οι τράπεζες , αν αρχίσουν και κάνουν μελέτες - αδειες - δάνεια με χαμηλό επιτόκιο στους ιδιώτες , τι πρόκειται να γίνει ?

 

Και όλα αυτά από μιά κρατική τράπεζα .

 

Να γίνουμε και εμείς τραπεζίτες λοιπόν !!

 

Τα σχόλια σας παρακαλώ ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν βλεπω ακριβως το προβλημα..

Το Τ.Τ. δεν ειναι μηχανικος.. Αλλα εχει μηχανικους, ή συνεργαζεται με μηχανικους προσφεροντας ολοκληρωμενη υπηρεσια.. Δεν βλεπω καπου το προβλημα, οσο και αν δεν μου αρεσει απο επαγγελματικης αποψης..

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νόμος γιά τα ολιγοπώλια και γιά κατάχρηση δεσπόζουσας θέσης .

 

Νομίζω ότι το θέμα εμπίπτει εκεί .

 

Είναι προφανές ότι οι τράπεζες από την στιγμή που δανείζουν χρήματα και διαλέγουν αυτές το επιτόκιο , μπορούν να γίνουν πολύ ανταγωνιστικές σε κάθε κλάδο , έίτε είναι μηχανικοί , είτε γιά αυτοκίνητα , είτε γιά νοσοκομεία και ιατρικές πράξεις .

 

Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τον ελεύθερο ανταγωνισμό , καθότι μπορεί να κάνει πωλήσεις κάτω του κόστους .

Δηλαδή δωρεάν οι υπηρεσίες μηχανικού αν πάρεις το δάνειο από μένα .

 

Γιά σκεφτείτε το καλύτερα .

Link to comment
Share on other sites

Αν κολαει νομικα τοτε παω πασο.. Που εχει καποια λογικη να υπαρχει νομικο πλαισιο..

 

Αλλα κατα τα αλλα, αν δεν με χρεωνει ως ιδιωτη τιποτα επιπλεον, τοτε δεν θα πω οχι..

Link to comment
Share on other sites

ωραία, σκεψου τώρα να βγάλει ανακοίνωση που λέει

αναλαμβάνει τα πάντα: από τη δανειοδότηση, τη μελέτη και το σχεδιασμό της τεχνικής λύσης και τη διεκπεραίωση όλων των απαιτούμενων διαδικασιών

για ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΝΕΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ κλπ

νομίζω πως πρέπει να μας ανησυχήσει το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να μου αρεσει, αν δεν εχει νομικο κολλημα δεν μπορω να δω για τον ιδιωτη παντα καποιο αρνητικο.. Για μας σαν επαγγελματιες ασφαλως και ειναι προβλημα.. Ειναι κατι αντιστοιχο με την κουβεντα που ειχε γινει στο παρελθον σε περιπτωση καταργησης ελαχιστων αμοιβων, οπου λεγαμε οτι θα βγουν κατασκευαστικες εταιριες που θα αναλαμβανουν την κατασκευη κατοικιων "με δωρο την αδεια"..

Link to comment
Share on other sites

ωραία, σκεψου τώρα να βγάλει ανακοίνωση που λέει

αναλαμβάνει τα πάντα: από τη δανειοδότηση, τη μελέτη και το σχεδιασμό της τεχνικής λύσης και τη διεκπεραίωση όλων των απαιτούμενων διαδικασιών

για ΑΝΕΓΕΡΣΗ ΝΕΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ κλπ

νομίζω πως πρέπει να μας ανησυχήσει το θέμα

 

Δεν θα αργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω οτι θα ειναι χειροτερα απο το μεγαλυτερο ποσοστο των σημερινων "κατασκευαστων", και ειμαι 100% σιγουρος οτι καταλαβαινεις τι λεω.....

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε που θα καταληξουμε....

Ζητιανοι-μελετων....απο κατασκευαστη, σε μεγαλο γραφειο, σε τραπεζα για να υπογραψουμε καμια μελετουλα γτ αυτοι το μονο που δεν μπορουν ειναι να υπογραψουν....Μη σου πω οτι θα νοικιαζουν πτυχια απο το εξωτερικο και για 300-400Ε θα τους υπογραφουν 2 σειρες σχεδιων....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.