Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Κόιτα, ακόμα και να μην ισχύει, πράγμα το οποίο το θεωρώ απίθανο, υπήρχε και υπάρχει και στον νέο νόμο άρθρο που λέει οτι για τους νέους επιτηδευματιες, τα πρώτα 3 λογιστικα χρόνια δεν πάιρνουν προστιμα σε ενδεχομενες παραβάσεις, εκτος και εαν του ς έχει ηδη γίνει ΓΡΑΠΤΗ ειδοποίηση. Αυτο ίσχυε κατα κύριο λόγο για του συντελεστες καθαρου κερδους και την ερμηνία τους (εαν θα επρεπε να βαλεις πχ 22% ή 60%).

 

Μην μασάς με τους εφοριακούς και τους λογιστες που φοβούντα να πάρουν θέση.

 

Στην τελική, αυτο περι των 30,000 αφορολογητου δεν εχει να κανει με τι συμπληρωνεις στο Ε1/Ε3 αλλα με τα κεντρικα του υπουργείου που θα παραλάβουν την δήλωση σου. Το πολυ-πολυ να μην σου δωσουν αφορολογητο 30,000 αλλα 11,500... (τόσο δεν είναι?)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδή το συγκεκριμένο μέτρο αφορά τα εισοδήματα του 2010, οι εφοριακοί θα ασχοληθούν από του χρόνου τον Μάρτιο και μετά.

 

Οι λογιστές δε θυμίζονται για την κατάρτισης τους. Άμα τους τύχει το διαβάζουν. Αλλιώς...

 

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι αυτό που κατάλαβαν και οι συνάδελφοι πιο πάνω.

 

Έναρξη ας είναι όποια χρονιά θέλει (δηλαδή 2008, 2009, 2010)

Είσαι κάτω από τα 35 κατά την έναρξη. (άρα τα 2 επόμενα μπορεί να είσαι πάνω)

Έχεις αφορολόγητο 30000.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις Ο.Ε. όπου οι ομόρρυθμοι είναι κάτω των 35 κατά τη σύσταση.

 

Τώρα λογικά αυτό στο έντυπο του 2011 θα έχει κάποιο κουτάκι το οποίο θα τσεκάρεις για να δηλώσεις ότι εμπίπτεις στο καθεστώς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κάτω από τα 35 κατά την έναρξη. (άρα τα 2 επόμενα μπορεί να είσαι πάνω)

Έχεις αφορολόγητο 30000.

 

Το ίδιο ισχύει και για τις Ο.Ε. όπου οι ομόρρυθμοι είναι κάτω των 35 κατά τη σύσταση.

 

Για αυτό δεν είμαι σίγουρος. Το μέτρο αυτό έγινε για τους νέους επιτηδευματίες. Ηδη όντας 35 δεν είσαι και τόσο νέος... πόσο μάλλον οταν εισαι 37..

 

Εγω νομίζω οτι η λογική συνάρτηση ειναι "if_and_if_then"

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ζ΄

ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΚΙΝΗΤΡΑ

Άρθρο 69

Κίνητρα για ανάπτυξη της νεανικής

επιχειρηματικότητας

1. Στο άρθρο 6 του Κ.Φ.Ε. προστίθεται νέα παράγρα−

φος 7 ως εξής:

«7. Απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος τα κέρ−

δη από την άσκηση ατομικής εμπορικής επιχείρησης

ή ελευθέριου επαγγέλματος, μέχρι τριάντα χιλιάδες

(30.000) ευρώ, όσων υποβάλλουν δήλωση έναρξης εργασιών

για πρώτη φορά, για το έτος της έναρξης και για

τα δύο επόμενα έτη, εφόσον ο φορέας της επιχείρησης

κατά την έναρξη δεν έχει συμπληρώσει το τριακοστό

πέμπτο έτος της ηλικίας του. Με τις ίδιες προϋποθέσεις

απαλλάσσονται του φόρου εισοδήματος, μέχρι τριάντα

χιλιάδες (30.000) ευρώ, οι ομόρρυθμες εταιρείες εφόσον

συμμετέχουν σε αυτές αποκλειστικά φυσικά πρόσωπα

τα οποία κατά την έναρξη δεν έχουν συμπληρώσει το

τριακοστό πέμπτο έτος της ηλικίας τους.»

 

Αναφέρει το "κατά την έναρξη"

Τώρα αν δώσουν ερμηνεία C.L....

Τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα τυχερα δεν ταχαμε εμεις παλια

 

αλλα αυτο ισχυει 100%....ξερω γραφεια που βαζουν τους κατω 5ετιας εδω και καιρο να υπογραφουν επειδη εχουν αφολογητο

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση:

γράφεις:

"Τα αυτοκίνητα για τα οποία δηλώνουμε επαγγελματικά έξοδα πρέπει να είναι περασμένα στα πάγιά μας (λίστα παγίων στο τέλος του βιβλίου)."

 

Εγω δηλαδή που εχω αυτοκίνητο αγορασμένο μεταχειρισμένο απο ιδιώτη, πως θα ηταν δυνατόν να το περάσω στα βιβλία μου? Με τι παραστατικό? Τι σημαίνει αυτό, πως αν δεν αγορασω καινουργιο αυτοκίνητο, δεν εχω εξοδα κίνησης???

 

-------------------------------------------------------------------------

 

Ασφαλώς και έχεις έξοδα κίνησης. Δεν έχει σημασία αν το αυτοκίνητο είναι μεταχειρισμένο.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς, εάν στις εκπιπτόμενες δαπάνες ή στο δικαίωμα έκπτωσης του Φ.Π.Α., μπορεί να συμπεριληφθεί η αγορά δικύκλου μικρού κυβισμού.

 

Με βάση το άρθρο 30 παρ. 4ε του νόμου 2859/2000 δεν μπορείς να εκπέσεις τον ΦΠΑ της αγοράς καθώς και τον ΦΠΑ των δαπανών κίνησης , επισκευής και συντήρησης. Ο συγκεκριμένος ΦΠΑ ενσωματώνεται στην αξία του δικύκλου και θα αφαιρεθεί από τα έσοδά σου όταν θα υπολογίσεις την απόσβεση του παγίου.

 

δλδ εγω που κανω επιβλεψεις το 50% του τζιρου καθε χρονο εκτος αθηνων πουναι η εδρα μου δεν θα περνω πια ουτε το 3% των καυσιμων?

 

!!!

 

Από που προκύπτει αυτό ? (η κατάργηση του 3%)

 

Διορθώνω για το 3%, το οποίο όντως καταργήθηκε γιατί τελικά θα γίνεται η έκπτωση Των δαπανών με βάση τον κυβισσμό του ΙΧ.

 

────────────────────────────────────

Χρησιμοποιήστε το edit για να μην κάνετε συνεχόμενες δημοσιεύσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS σε ευχαριστούμε και εύχομαι να παραμείνεις να βοηθάς βάσει της επ. σου ιδιότητος και ίσως μπορούμε και εμείς να βοηθάμε σε απορίες που έχεις επί των δικών μας θεμάτων.

 

Επ ευκαιρίας να πω πως θα ήταν απίστευτα καλό να συμμετείχαν και άλλοι λογιστές, συνάδελφοί σου, που προσωπικά μιλώντας μετά από αλλαγή 3, έχω να πω πως έχουν οι περισσότεροι μαύρα μεσάνυχτα στα θέματα μηχανικών.

Βέβαια τώρα με τη κατάργηση ΜΣΣΚ τα πράγματα απλοποιήθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.