Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Η απόσβεση αφορά χρήση.

 

Αγόρασες pc 1000€ στις 01.07.2010.

 

Μπορείς είτε να αποσβέσεις και τα 1000€ για τη χρήση 2010 ή

να διαλέξεις συντελεστή από 24%-30% (στο παράδειγμα που ακολουθεί διαλέγουμε 30%)

και κάνεις απόσβεση ποσού: 30%x(6μήνες/12μήνες)x1000=150€ για τη χρήση 2010 και έχεις εναπομένουσα 850€

και στη συνέχεια:

2011: απόσβεση 300€ και εναπομένουσα 550€

2012: απόσβεση 300€ και εναπομένουσα 250€

2013: απόσβεση 250€ το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ζητάς από τμήμα μηχανογράφησης του ΤΕΕ, με απλή αίτηση, να σου στείλουν λίστα εκτελεσθέντων ιδιωτικών έργων.

 

Σε αυτή την αίτηση πρέπει να εμφανίζονται:

Ονοματεπώνυμο

Ειδικότητα

ΑΜ ΤΕΕ

αριθμός ΕΤΕ

Διάστημα που θα αφορά η βεβαίωση (όλο το χρόνο δλδ)

Αριθμός φαξ για να σου στείλουν την βεβαίωση (προαιρετικό)

Διεύθυνση για να σου στείλουν τη βεβαίωση.

Σφραγίζεις και υπογράφεις.

 

Αποστολή του φαξ στο 210.3291630

Τηλέφωνο επικοινωνίας: 210.3291612

 

 

Υπάρχει κάποιο πρότυπο ή μια απλή κλασσική αιτηση σαν αυτες που φτιαχνουμε καθημερινά?

 

έχει φτιάξει κάποιος κάτι που θα μπορούσε να το ανεβασει?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο πρότυπο ή μια απλή κλασσική αιτηση σαν αυτες που φτιαχνουμε καθημερινά?

 

έχει φτιάξει κάποιος κάτι που θα μπορούσε να το ανεβασει?

 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Γράψε "ΑΙΤΗΣΗ" σε μια Α4 και "Παρακαλώ στείλτε μου αναλυτική κατάσταση των κρατήσεων υπέρ ΤΕΕ για το διάστημα τάδε έως τάδε" και τα στοιχεία που αναφέρθηκαν. Υπόγραψε και σφράγισε και στείλτο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕΤΕ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΛΙΣΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ.

 

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ:

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ:

Α.Μ. Τ.Ε.Ε:

ΑΡΙΘΜΟΣ ΕΤΕ:

ΔΙΑΣΤΗΜΑ: 01/01/2010 – 31/12/2010

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ:

 

Ο ΑΙΤΩΝ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Sothris

Λιγότερο σχετική ερώτηση: δόση αγοράς αυτοκινητου ως τι λογίζεται; έχει κάποιο τεκμήριο κτήσης;

 

 

Υπολογίζεται στο τεκμήριο απόκτησης περιουσιακών στοιχείων.

Στο νέο έντυπο φορολογίας εισοδήματος (Ε1) τα ποσά αυτά θα αναγραφούν στον κωδικό 719 και 720 (σύζυγος).

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να μου διελευκανει καποιος κατι σχετικα με δαπανες για φωτοβολταικα? Εχω καταθεσει στο ονομα μου στη ΔΕΗ φακελο για εγκατασταση φ/β σταθμου 100kw πληρωνοντας το αντιστοιχο παραβολο 500+φπα. Να ρωτησω εαν οντως το ΦΠΑ του παραβόλου αυτου εκπιπτει σαν δαπανη κ τι περναω στα βιβλια μου? Επισης δεν εχω προσθεσει ακομη σαν δραστηριοτητα την παραγωγη ηλ/κου ρευματος, πρεπει να το κανω αμεσα πριν καταθεσω ΦΠΑ (εφοσον το βαλω εξ ολοκληρου ως δαπανη) ??

Link to comment
Share on other sites

Η απόσβεση αφορά χρήση.

 

Αγόρασες pc 1000€ στις 01.07.2010.

 

Μπορείς είτε να αποσβέσεις και τα 1000€ για τη χρήση 2010 ή

να διαλέξεις συντελεστή από 24%-30% (στο παράδειγμα που ακολουθεί διαλέγουμε 30%)

και κάνεις απόσβεση ποσού: 30%x(6μήνες/12μήνες)x1000=150€ για τη χρήση 2010 και έχεις εναπομένουσα 850€

και στη συνέχεια:

2011: απόσβεση 300€ και εναπομένουσα 550€

2012: απόσβεση 300€ και εναπομένουσα 250€

2013: απόσβεση 250€ το υπόλοιπο.

 

Το αποσβένων για κάθε χρήση ποσό ειναι επι της αρχικής αξίας (στο παραδειγμα 30%*1000) σίγουρα; δεν είναι επι της αναπόσβεστης; γιατί αν ισχύει το 2ο κανεις χρόνια να αποσβέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η απόσβεση (με τη σταθερή μέθοδο) υπολογίζεται επί της αξίας κτήσεως του παγίου (πλέον της αξίας των προσθηκών και βελτιώσεων αν υφίστανται τέτοιες) πχ. έχεις προς απόσβεση το γραφείο-επαγγελματική έδρα , με συντελεστή αποσβέσεως 5% θα αποσβεστεί πλήρως σε είκοσι χρόνια (στην πραγματικότητα θα έχεις απόσβέσεις για 21 χρόνια , εκτός αν η απόσβεση τρέχει από 01/01 του έτους κτήσεως ).

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη δώσε μας τα φώτα σου..αν πχ δηλώσω καθαρό εισόδημα 10000, κ εχω 5000 ευρω δόση αυτοκινήτου +3600 αντικειμενική δαπάνη, είμαι εντάξει με τα τεκμήρια κτήσης/ διαβίωσης;

Link to comment
Share on other sites

Το αποσβένων για κάθε χρήση ποσό ειναι επι της αρχικής αξίας (στο παραδειγμα 30%*1000) σίγουρα; δεν είναι επι της αναπόσβεστης; γιατί αν ισχύει το 2ο κανεις χρόνια να αποσβέσεις...

 

Έτσι όπως το λες μου θυμίζεις το μύθο του Αχιλλέα με τη χελώνα που στο τέλος δεν θα τη φτάσει ποτέ.Δηλαδή δεν θα κάνεις ποτέ απόσβεση εάν ισχύει το 2ο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.