Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

.. δηλαδή υπάρχει λογική αναλογία τετραγωνικών μέτρων και τηλεφωνικής δαπάνης ?

Πως θα απομονώσεις τα έξοδα της οικογένειας από τα "επαγγελματικά έξοδα". Με ποιό κριτήριο ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να υποθέσω ότι αυτό που κάναμε τα προηγούμενα χρόνια πολλοί μηχανικοί να κόβουμε τιμολόγια και να εκπίπτουμε το ΦΠΑ τηλεοράσεων, DVD player, βιντεοκάμερες, δορυφορικές εγκαταστάσεις κλπ (βασικά για να γλυτώσουμε το ΦΠΑ τους καθώς τα έξοδα ούτως ή άλλως καλύπτονταν από τους συντελεστές) δεν μπορούν να σταθούν σε τυχόν έλεγχο, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

.. δηλαδή υπάρχει λογική αναλογία τετραγωνικών μέτρων και τηλεφωνικής δαπάνης ?

Πως θα απομονώσεις τα έξοδα της οικογένειας από τα "επαγγελματικά έξοδα". Με ποιό κριτήριο ?

 

Αυτή είναι και η ερωτηση μου , θα έπρεπε να υπήρχε αυτό το κριτήριο και να έχει νομοθετηθεί από τη στιγμή που μας γύρισαν σε έσοδα-έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Oι μηχανικοί δεν είναι και το κέντρο του κόσμου, μπορεί εσείς να ανακαλύπτετε τώρα τον λογιστικό προσδιορισμό , αλλά για πολλούς άλλους υπήρχε εδώ και καιρό.

Νομοθετικά τι να πουν ? Να σου ξεχωρίσουν τις οικογενειακές δαπάνες από τις επαγγελματικές ? Εδώ εσύ (εγώ κλπ) δεν μπορείς θα το κάνει ο νόμος ? Αν και νομοθετικά υπάρχει αυτό για την κατηγορία των δαπανών του ΙΧ αυτοκινήτου, αλλά να σου πεί πόσο ποσοστό δαπάνης από το ηλεκτρικό είναι οικογενεική δαπάνη και πόσο επαγγελματική το βλέπω αδύνατο (και ανόητο ) ή τι ποσοστό του ενοικίου σου αφορά επαγγελματική δαπάνη και τι οικογενειακή ή αν μπορείς να αποσβέσεις τμήμα της αξίας των επίπλων του σαλονιού σου (και πάει λέγοντας)

Οι δαπάνες αυτής της φύσεως και μορφής βρίσκονται σε γκρίζα ζώνη από άποψη φορολογικής αναγνώρισης γιατί στην συντριπτική τους πλειοψηφία αποτελούν δαπάνες διαβίωσης οικογενειακές τις οποίες λίγο πολύ έχει ο κάθε πολίτης.

Link to comment
Share on other sites

Oι μηχανικοί δεν είναι και το κέντρο του κόσμου, μπορεί εσείς να ανακαλύπτετε τώρα τον λογιστικό προσδιορισμό , αλλά για πολλούς άλλους υπήρχε εδώ και καιρό.

 

Η "εμμονή" όμως εδώ και 1 χρόνο αυτού του θιάσου που παριστάνει την κυβέρνηση της χώρας με τους Μηχανικούς και το ότι 20-30% (αν όχι το 50%) των "μεταρρυθμίσεων" περιορίστηκαν μόνο στους Μηχανικούς (ως "στόχο"), μήπως δείχνει ότι μας θεωρούν το κέντρο του κόσμου; Δεν έκαναν πρακτικά και τίποτα άλλο! Με εμάς ασχολούνται! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση ιδιόκτητου γραφείου (όχι έδρα στο σπίτι), τον λογαριασμό της ΔΕΗ μπορώ να τον περάσω στα επαγγελματικά έξοδα αν έχω οικιακό τιμολόγιο (Γ1, Γ1Ν, ΓΤ) ή πρέπει οπωσδήποτε να έχω τιμολόγιο γενικής χρήσης (για γραφεία, καταστήματα, κτλ. Γ21, Γ22 ή Γ23);

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω ότι αυτό που κάναμε τα προηγούμενα χρόνια πολλοί μηχανικοί να κόβουμε τιμολόγια και να εκπίπτουμε το ΦΠΑ τηλεοράσεων, DVD player, βιντεοκάμερες, δορυφορικές εγκαταστάσεις κλπ (βασικά για να γλυτώσουμε το ΦΠΑ τους καθώς τα έξοδα ούτως ή άλλως καλύπτονταν από τους συντελεστές) δεν μπορούν να σταθούν σε τυχόν έλεγχο, έτσι?

 

Αν μπορει και γνωριζει καποιος ας απαντησει παρακαλω γιατι κι εγω εχω την ιδια απορια...

Εχω την εντυπωση οτι η τηλεοραση αναγνωριζεται ως εξοδο και εκπιπτει και ο ΦΠΑ. Ενας φιλος μου αγορασε μια plasma για να την εχει στο γραφειο του με δικαιολογια.... να κανει παρουσιασεις των project του στους πελατες...

Εγω αγορασα τοστιερα και καφετιερα για παραδειγμα...

Δεν εχω δικαιωμα να φαω κατι και να πιω εναν καφε εν ωρα εργασιας στο χωρο μου δηλαδη? Δεν ειναι για την αναψυχη μου...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

με ενδιαφέρον διάβασα (http://www.tanea.gr/default.asp?pid=41&nid=1231099719) πως πλέον :

 

"από λογιστή-φοροτεχνικό θα υπογράφονται υποχρεωτικά οι δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος των επιχειρήσεων με ακαθάριστα έσοδα πάνω από 100.000 ευρώ και των ελεύθερων επαγγελματιών με ακαθάριστα έσοδα πάνω από 50.000 ευρώ, έναντι 300.000 ευρώ και 150.000 ευρώ αντίστοιχα, που ίσχυσαν με το προηγούμενο καθεστώς"

 

Υπάρχει μια καλύτερη και πιο διεξοδική πληροφόρηση για το συγκεκριμένο θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.