Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Yποβολή των καταστάσεων (λογιστικές διαφορές, βεβαιώσεις για τους φόρους ) ηλεκτρονικά , από 01/06 έως 30/06/.

 

 

1) Την κατάσταση προσδιορισμού των λογιστικών διαφορών δεν την υποβάλεις στην ΔΟΥ , παραμένει στο αρχείο σου και θα χρησιμεύσει σε ενδεχόμενο έλεγχο για την επαλήθευση των δεδομένων της δηλώσεως.

 

....

 

 

Μπερδεύτηκα... τελικά την κατάσταση για φορολογική αναμόρφωση την κρατάμε μόνο στο αρχείο ή υποβάλλεται και ηλεκτρονικά με συγκεκριμένο έντυπο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το αυτοκίνητο είναι αγορασμένο με ΑΛΠ, στο όνομα του μηχανικού, οι σχετικές δαπάνες (βενζίνες, σέρβις, ανταλλακτικά, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας) στο αντίστοιχο ποσοστό με βάση τα κυβικά, μπορούν να περαστούν ως επαγγελματικές δαπάνες και να καταχωρηθούν στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ;

 

 

Ναι μπορούν. Η καταχώρηση θα γίνει στο 100% της δαπάνης. Η φορολογική αναμόρφωση στο Ε3.

 

Μπερδεύτηκα... τελικά την κατάσταση για φορολογική αναμόρφωση την κρατάμε μόνο στο αρχείο ή υποβάλλεται και ηλεκτρονικά με συγκεκριμένο έντυπο;

 

 

Οι συγκεκριμένες δημοσιεύσεις έγιναν υπό διαφορετικές συνθήκες. Οταν έγινε η πρώτη δεν υπήρχε πληροφορία (νόμος, απόφαση ) σχετική με την κατάσταση των λογιστικών διαφορών. Πρόσφατα το ζήτημα ξεκαθάρισε.

Πάντως όταν αναζητάτε σε παλαιές δημοσιεύσεις, πληροφορίες σχετικές με φορολογικά ζητήματα πρέπει να ελέγχετε (ενα είστε σε θέση ) και το πλαίσιο που ίσχυε όταν δόθηκαν οι απαντήσεις τις οποίες διαβάζετε.

Link to comment
Share on other sites

β) Η δαπάνη ιντερνετ τηλεφωνίας δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση για το πώς εκπίπτει (ΠΧ οπως το κινητό ) σωστά ?

Γιατί να είναι όπως το κινητο;

Για το κινητο υπάρχει ειδική ΠΟΛ

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη από που προκύπτει πως τελικά δεν θα περνάμε τη βενζίνη και τα έξοδα του αυτοκινήτου στα έξοδα μας?

Εγώ τις βενζίνες τις περνάω κανονικά στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και με έκπτωση του ΦΠΑ για όλο το ποσό. Το ίδιο κάνω και για το τηλέφωνο σταθερό με ιντερνετ και κινητό στο 100% του ποσού του λογαρασμού. Άρα κάθε τρίμηνο το φπα και αυτών των εξόδων το συμψηφίζω με το φπα των εσόδων και αποδίδω το αναλογούν ποσό. Είμαι λάθος :confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις βενζίνες τις περνάω κανονικά στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και με έκπτωση του ΦΠΑ για όλο το ποσό.

...

Είμαι λάθος :confused:

 

 

Ελπίζω να έκανες περαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Έναρξη έκανα κατά το 3ο τρίμηνο του 2010 και τα έσοδά μου δεν είναι πολλά - κάτω από 12.000 ή μάλλον τις 30.000 Ε που ισχύει για όσους έχουν κάνει έναρξη μέσα στο 2010. Παρόλ' αυτά κρίνεις απαραίτητη την περαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Και να θέλεις, αυτή τη στιγμή δυνατότητα περαίωσης δεν υπάρχει. Ούτως ή άλλως δε θα μπορούσε να γίνει περαίωση για μια χρήση της οποίας δεν έχουν καν υποβληθεί οι δηλώσεις εισοδήματος ακόμα. Είσαι πολύ "φρέσκος". Βρες έναν λογιστή να σου κάνει τροποποιητικές των περιοδικών και της εκκαθαριστικής που κατέθεσες, να σου πει τι γίνεται με το βιβλίο σου (αν και πως διορθώνεται αν το έχεις συμπληρώσει ήδη) και φρόντισε απλά να διαβάσεις από εδώ και πέρα περί φορολογικών αν θες να συνεχίσεις να παρακολουθείς μόνος σου τα λογιστικά σου.

 

Επανέρχομαι στο θέμα των εκπιπτόμενων δαπανών κίνησης αυτοκινήτου. Δε μπορώ να καταλάβω το λόγο για τον οποίο θα πρέπει τα έξοδα ασφάλισής του να τα "μοιράζω" με βάση την περίοδο ασφαλιστικής κάλυψης. Αυτό είναι θέμα που αφορά εμένα και την ασφαλιστική μου. Δηλαδή αν π.χ. ασφαλιστήριο 6μηνης κάλυψης εκδόθηκε (και πληρώθηκε) την 1η Οκτώβρη του 2010 με ποσό 250Ε, θα πρέπει να θεωρήσω δαπάνη 3/6 (για τον χρόνο που υπολείπεται στο 2010) και 3/6 για κάλυψη μέσα στο 2011 στην επόμενη διαχειριστική περίοδο; Γιατί να γίνει αυτό; Εγώ από την τσέπη μου τα λεφτά τα έβγαλα και τα έδωσα 1/10/2010. Και ποιός προεξοφλεί ότι στις 15/12/2010 δεν τράκαρα το αυτοκίνητο π.χ. οπότε και ακυρώθηκε η ασφάλεια και πήρα το υπόλοιπο πίσω; Την ίδια απορία έχω και για το κόστος του ΚΤΕΟ το οποίο καλύπτει 2 χρόνια. Θα καθόμαστε να μοιράζουμε τα 40Ε δηλαδή σε 3 χρήσεις; Πάλι κι εδώ το ίδιο μπορεί να συμβεί! Να πλήρωσα ΚΤΕΟ τον Απρίλη του 2010, να άλλαξα αυτοκίνητο τον Ιούνιο του 2010 και να χρειάστηκε να περάσει ΚΤΕΟ το νέο αυτοκίνητο άμεσα οπότε στο 2010 έχω πληρώσει 40Ε+40Ε.

Link to comment
Share on other sites

Yποβολή των καταστάσεων (λογιστικές διαφορές, βεβαιώσεις για τους φόρους ) ηλεκτρονικά , από 01/06 έως 30/06/.

 

 

1) Την κατάσταση προσδιορισμού των λογιστικών διαφορών δεν την υποβάλεις στην ΔΟΥ , παραμένει στο αρχείο σου και θα χρησιμεύσει σε ενδεχόμενο έλεγχο για την επαλήθευση των δεδομένων της δηλώσεως.

 

....

 

 

Μπερδεύτηκα... τελικά την κατάσταση για φορολογική αναμόρφωση την κρατάμε μόνο στο αρχείο ή υποβάλλεται και ηλεκτρονικά με συγκεκριμένο έντυπο;

 

 

Ας διευκρινήσει κάποιος αν γνωρίζει: έχουμε υποχρέωση ηλεκτρονικής υποβολής κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης ή απλά τη διατηρούμε στο αρχείο για ενδεχόμενο έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις βενζίνες τις περνάω κανονικά στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και με έκπτωση του ΦΠΑ για όλο το ποσό.

 

Παρόλ' αυτά κρίνεις απαραίτητη την περαίωση?

 

Αν καταλαβαίνω σωστά, εκπίπτεις το ΦΠΑ από τα τιμολόγια της βενζίνης.

Επειδή αυτό απαγορεύεται δια ροπάλου σου προτείνω να κάνεις άμεσα τις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις. Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε βοηθήσει. Αυτή είναι η συμβουλή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.