Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκπιπτώμενες δαπάνες ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,8k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αν μπορειτε καποιες διευκρινησεις γιατι η φτωχεια φερνει γκριναι και εγω γκρινιαζω πολυ με το λογιστη μου τωρα τελευταια.

Αν χρησιμοποιω το αμαξι ή το μηχανακι της γυναικας (για τη δουλεια μου) μπορω να περασω αυτα τα εξοδα?

 

Αναφερθηκε πριν οτι τα εξοδα περνανε αν το οχημα χρησιμοποειται για τις αναγκες τις επιχειρησης. Δεδομενου οτι τα εξοδα γινονται αποδεκτα κατα 70 ή 35% (αναλογα τον κυβισμο), προφανως η σωστη διατυπωση ειναι "αν το οχημα χρησιμοποειται ΚΑΙ για τις αναγκες τις επιχειρησης". Δηλ πρεπει να αποδεχτει οτι το αντιστοιχο ποσο των εξοδων αναλογει πραγματικα στην επιχειρηση.

 

Σχετικα με το ποσοστο αναμορφωσης. Αναλαμβανω δουλεια εκτος εδρας. Υπογραφεται ιδ. συμφωνητικο και στο τελος εκδιδεται το αντιστοιχο παραστατικο. Τα εξοδα κινησης (βενζινες, εισητηρια) εκπιπτουν κατα 35% (εχω ΙΧ 2000κε) ή σε αυτην την περιπτωση εκπιπτουν στο συνολο? Αντιστοιχως αναλαμβανω εργασια (συντηρηση/ελεγχος) εκτος εδρας η οποια απαιτει την επισκεψη μου καπαοιες μερες το μηνα. Τα εξοδα αναμορφωνονται κατα τα γνωστα ή μπορουν να εκπεσουν στο συνολο?

Για να το πω με νουμερα (2η περ.) :

Τα εσοδα απο το συμβολαιο συντηρησης θα ειναι 1500€. Τα εξοδα κινησης (ας αγνοησουμε τα υπολοιπα) 750€.

Εγω θα φορολογηθω για 1500-750*0,35= 1237€  ή για 1500-750= 750€  ?

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια βρε παιδια για να καταλαβω. Τον απριλη εφταιξα μια εταιρεια (Ε.Ε) στην οποία ειμαι ο βασικός μέτοχος. Εχω ενα αυτοκινητο (οχι επαγγελματικο) στο ονομα της γυναικας μου. Μπορω να περναω στα εξοδα τα καυσιμα, ναι ή οχι και αναφερεται που αυτο στη νομοθεσια; Παρεπιπτοντως, ο λογιστής μου λεει οτι μονο έξοδα απο επαγγελματικο οχημα (και μάλιστα στο ονομα της εταιρίας) μπορω να περασω στα έξοδα. 

Edited by akot
Link to comment
Share on other sites

1. Nα κάνω και εγώ μια ερώτηση , τι είναι αυτή η κατηγορία "επαγγελματικό αυτοκίνητο " ? Υπάρχει ως ορολογία στη φορολογία εισοδήματος δηλ στο Ν 2238/1994 (που έχει ισχύ για χρήσεις που έληξαν την 31-12-2013 ) , ή στον 4172/2013 (που έχει ισχύ για εισοδήματα και δαπάνες που πραγματοποιούνται από 01-01-2014 ) ?

 

2. Υπόψιν ότι αυτά τα 35% κλπ δεν υπάρχουν στο νέο φορολογικό νόμο 4172/2013. Επομένως η σχετική δαπάνη θα εκπίπτει στο βαθμό που που γίνεται για τις ανάγκες της επιχείρησης και με το δεδομένο ότι δεν υπάρχουν (μέχρι στιγμής) συγκεκριμένα όρια και πλαίσια , αυτό σημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μπορούμε να αποδείξουμε στον φορολογικό έλεγχο τους όποιους ισχυρισμούς μας.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

2. Υπόψιν ότι αυτά τα 35% κλπ δεν υπάρχουν στο νέο φορολογικό νόμο 4172/2013. Επομένως η σχετική δαπάνη θα εκπίπτει στο βαθμό που που γίνεται για τις ανάγκες της επιχείρησης και με το δεδομένο ότι δεν υπάρχουν (μέχρι στιγμής) συγκεκριμένα όρια και πλαίσια , αυτό σημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μπορούμε να αποδείξουμε στον φορολογικό έλεγχο τους όποιους ισχυρισμούς μας.

 

Σωτήρη στο νόμο μπορεί να μην υπάρχουν, αλλά στον πίνακα ΙΙ για τις δαπάνες αυτοκινήτων, αυτά τα νούμερα είχε πάλι φέτος για τις δαπάνες του 2013: 30% για μέχρι 1600cc και 65% για πάνω από 1600cc (ποσοστό δαπάνης που δεν εκπίπτει). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη στο νόμο μπορεί να μην υπάρχουν, αλλά στον πίνακα ΙΙ για τις δαπάνες αυτοκινήτων, αυτά τα νούμερα είχε πάλι φέτος για τις δαπάνες του 2013: 30% για μέχρι 1600cc και 65% για πάνω από 1600cc (ποσοστό δαπάνης που δεν εκπίπτει). Διόρθωσε με αν κάνω λάθος.

 

 

Η χρήση που έληξε την 31-12-2013 φορολογικά πηγαίνει με το Ν 2238/1994 και στο νόμο αυτόν (άρθρο 31 ) υπάρχουν αυτοί οι συντελεστές.Επομένως σωστά τα έβγαζε αυτός ο πίνακας II .  Ο 4172 είναι για τη χρήση 2014 , δηλαδή θα τον δούμε στις δηλώσεις που θα υποβληθούν το 2015. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως να αποδειξω στην εφορια οτι παω με το αυτοκινητο της γυναικας μου καθε μερα στη δουλεια? Να τους παρω τηλ 7η ωρα το πρωι να με τσεκαρουν :grin: ;. Σε καθε περιπτωση, αν και θεωρω την ερώτησή σου ρητορική, επαγγελματικό ο λογιστής μου θεωρεί το αυτοκίνητο που δεν έχει καθίσματα στο πισω μέρος (δηλ ή καρότσα ή κουβούκλιο) και η άδεια κυκλοφορίας αναφέρεται ρητά σε επαγγελματικό όχημα. Πάντως ευχαριστω για την απαντηση (εβαλα και +1) αν και μου μενει μια δόση αμφιβολίας ώς προς τη σωστή απόφαση. 

Link to comment
Share on other sites

.......2. Υπόψιν ότι αυτά τα 35% κλπ δεν υπάρχουν στο νέο φορολογικό νόμο 4172/2013. Επομένως η σχετική δαπάνη θα εκπίπτει στο βαθμό που που γίνεται για τις ανάγκες της επιχείρησης και με το δεδομένο ότι δεν υπάρχουν (μέχρι στιγμής) συγκεκριμένα όρια και πλαίσια , αυτό σημαίνει ότι σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να μπορούμε να αποδείξουμε στον φορολογικό έλεγχο τους όποιους ισχυρισμούς μας.

 

δηλαδη εμμεσως μου λες οτι:

- μπορω να χρησιμοποιω τα οχηματα της γυναικας για τις αναγκες τις επιχειρησης

- μπορω να θεωρησω ως εξοδα ολοκληρο το ποσο (100%) και να μην κανω αναμορφωση

- τα παραπανω ισχυουν εφοσον το δεχτει ο εφοριακος. Δηλ επαφιομαστε στις ορεξεις του καθενος και η αντιμετωπιση που θα εχουμε θα εξαρταται απο τον καθε ελεγκτη

- (ρητορικη ερωτηση) πως μπορω να πεισω το εφοριακο οταν ο λογιστης μου δε δεχεται να περασει τις δαπανες χωρις τα ποσοστα.

 

Παρεπιμπτοντως, καπου διαβασα εδω μεσα οτι οι δαπανες για τα δικυκλα αφαιρουνται στο συνολο. Ισχυει κατι τετοιο (για χρησεις μεχρι 2013)?

Link to comment
Share on other sites

 αν και θεωρω την ερώτησή σου ρητορική, επαγγελματικό ο λογιστής μου θεωρεί το αυτοκίνητο που δεν έχει καθίσματα στο πισω μέρος (δηλ ή καρότσα ή κουβούκλιο) και η άδεια κυκλοφορίας αναφέρεται ρητά σε επαγγελματικό όχημα. 

 

 

 Καθόλου ρητορική δεν είναι . Εγώ ξέρω ότι τα αυτοκίνητα χωρίζονται σε δύο  γενικές κατηγορίες  , σε επιβατικά και σε φορτηγά . Καθε μια απο αυτές εχει συγκεκριμένη ανντιμετώπιση από πλευράς φορολογίας εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.