Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτιά στο κτήριο τράπεζας - 3 νεκροί - ευθύνες ιδιοκτησίας & δράστη


sundance

Recommended Posts

Επειδή είμαστε μηχανικοί και άρα πρακτικοί άνθρωποι, θα μπορούσε να μου πει κάποιος, στη επόμενη πορεία που θα γίνει για το ΔΝΤ, ποια είναι τα μέτρα που πρέπει να ληφθούν για να προληφθούν παρόμοια γεγονότα?

 

ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Μυαλό_Φιρίκι

Όταν έχεις ένα πλήθος εκατοντάδων χιλιάδων εξοργισμένων ανθρώπων για πιά μέτρα μιλάς;

Δεν υπάρχουν μέτρα που να σου εγγυηθούν πως δεν θα έχουμε έκτροπα!

Ακόμα και οι επιτελείς τις Ελλ. Αστ. που είναι πολύ έμπειροι σε τέτοια θέματα δεν μπορούν να τα καταφέρουν.

Εμείς είμαστε μηχανικοί. Το μόνο που έχουμε να πούμε είναι για τα τεχνικά μέτρα πρόληψης υλικών καταστροφών οι οποίες θα είχαν και ανθρώπινα θύματα.

Η επιστήμη η οποία έχει να κάνει με την ψυχολογία του πλήθους προσωπικά μου είναι άγνωστη.

 

Το μόνο που έχω να πω είναι πως ο σώσω εαυτό σωθήτω!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχουμε να πούμε είναι για τα τεχνικά μέτρα πρόληψης υλικών καταστροφών οι οποίες θα είχαν και ανθρώπινα θύματα.
άρα π.χ. η πυροπροστασία δεν είναι και τόσο κινέζικα αν τη συζητάμε ή καταλαβαίνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

ποια μέτρα πρέπει να παρθούν ώστε στην άλλη, στην παράλη δεν ξέρω γω πότε, πορεία, να μην έχουμε νεκρούς?

 

Ειδικά αστυνομικά οχήματα που εκτοξεύουν νερό. Πολύ αποτελεσματικά.

Επίσης όλοι αυτοί οι ψευτοαναρχοκουλτουριάρηδες που νομίζουν ότι με το να τα σπάνε θα βοηθήσουν την χώρα...πρέπει να τους μαζέψουν...

 

Κάτι άλλο προς το παρόν δεν...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμένα...εγώ προσωπικά θεωρώ οτι μια διαδήλωση στα πλαισια παντα της ειρηνης..ειναι υγιης....οπως το ίδιο ισχυει και στην απεργια....

Δεν μπορω ομως να καταλαβω κατι...

Τον (τσαμπουκα) των απεργων,το λεω αυτο επειδη πολλες φορες τυγχανει να εργαζομαστε την ημερα της απεργιας.

Χαρακτηριστικο παραδειγμα

Πριν ενα χρονο κατασκευαζαμε γνωστο σουπερ μαρκετ και υπηρχε χρονοδιαγραμμα..και ημασταν οριακα,με αποτελεσμα φυσικα να μην κανουμε απεργια.

Ερχονται λοιπον με εναν τσαμπουκα για να σε κρεμασουν...και εσυ να εξηγεις...το κορυφαιο απ`ολα ειναι πως αυτοι που μιλουσαν για δικαιωματα κ.τ.λ εχουν εκμεταλευτει απειρες φορες πολλους εργατες και οχι μονο.....

 

Κατι αναλογο εγινε και στην τραπεζα....η διοικηση αποφασισε να δουλεψουν....και οταν καιγοντουσαν, απο κατω φωναζαν...καλα να παθετε αφου πηγατε για δουλεια σημερα

ΕΛΕΟΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

...το κορυφαιο απ`ολα ειναι πως αυτοι που μιλουσαν για δικαιωματα κ.τ.λ εχουν εκμεταλευτει απειρες φορες πολλους εργατες και οχι μονο.....

 

Τι εννοείς με αυτό; Δεν καταλαβαίνω! Μπορείς να πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα σε παρακαλώ!

 

 

....η διοικηση αποφασισε να δουλεψουν....

 

Ακριβώς: Η διοίκηση αποφάσισε να δουλέψουν!!! Γιατί όποιος δεν δούλευε θα έφευγε! Αυτή είναι η δημοκρατία των εργοδοτών!!

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά κρίμα στους 4 αθώους που έγιναν θύματα άθλιων

 

Όμως...

Από την μια είστε όλοι δημοκράτες αλλά δεν σας αρέσουν τα κόμματα...

Δεν θέλετε το ΔΝΤ αλλά θα το καταπιείτε κι αυτό όπως και τόσα άλλα...

Αναρωτιέμαι τι μέτρα πρέπει να παρθούν ώστε να πάρετε τους δρόμους... Ποιά είναι τα όριά σας για να αντιδράσετε...;

Θα έπρεπε όλοι να είναι στους δρόμους κι όχι να λέμε και να λέμε...

Ήρθε η ώρα να μιλήσει ο λαός κι ο λαός μόνο στο δρόμο ακούγεται...

 

Αλλιώς καθίστε αναπαυτικά να σας κλέβουνε τα όνειρα και τις ζωές σας και περιμένετε 3,5 χρόνια να ψηφίσετε τότε Σαμαρά για να κάνει κάθαρση/νοικοκύρεμα κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό; Δεν καταλαβαίνω! Μπορείς να πεις ένα συγκεκριμένο παράδειγμα σε παρακαλώ!

 

Στο συγκεκριμενο περιστατικο μου μιλουσε ο προεδρος του σωματειου,για δικαιωματα του προσωπικου μου,συνταξεις...κ.τ.λ τα γνωστα...βεβαια ο συγκεκριμενος ειχε (φαει) πολλα ενσυματα και μεροκαμματα εργαζομενων και φυσικα δεν ειχε δουλεψει ποτε στην ζωη του...οταν πηρα το λογο μαζευτηκε γιατι ηδη γνωριζα πολλα περιστατικα....“Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί μόνο να είναι τίμια, πρέπει να φαίνεται οτι είναι τίμια”.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η συζήτηση είναι απογοητευτική. Κάποιοι θυμήθηκαν τη Μακρόνησο, την Οκτωβριανή επανάσταση, το ΚΚΕ, ζητήματα τελείως άσχετα με το θέμα της συζήτησης. Φίλε VVT θέλω να πιστεύω ότι απλά είσαι αφελής. Στη προκειμένη περίπτωση της marfin, ΟΥΔΕΙΣ φώναξε "καλα να παθετε αφου πηγατε για δουλεια σημερα" ... αυτά είναι αυθαίρετα συμπεράσματα και εικασίες.

 

Επίσης εφιστώ την προσοχή σε όλους στο εξής. Κλέφτες ΔΕΝ είναι μόνο οι πολιτικοί. ΣΥΝΕΝΟΧΟΙ είναι οι επιχειρηματίες και οι μεγαλοεργολάβοι επίσης. Διότι όταν κοστολογείτε π.χ. μια προμήθεια αξίας 1000 ευρώ για 10.000, τα ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ τα πέρνουν οι προμηθευτές που είναι ΙΔΙΩΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ και όχι απλοί δημόσιοι υπαλληλοι. Και αν υποθέσουμε ότι οι βουλευτές είναι όλοι κλέφτες (υπόθεση εργασίας), τότε έχουμε από τη μια 300 κλέφτες και από την άλλοι 30.000 ή 300.000 ΙΔΩΤΕΣ, ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΕΣ, (ο περιβόητος ιδιωτικός τομέας), χώρια τους τραπεζίτες, χρηματιστές κλπ, που συμμετέχουνε στην απάτη και βγάλανε λεφτά από υπερκοστολογημένες προμήθειες και υπηρεσίες σε βάρος του Ελληνικού λαού.

 

Αρκετά πια αυτή η προπαγάνδα με την "αθωότητα" της ελεύθερης αγοράς και της ιδιωτικής πρωτοβουλίας και από την άλλη των "κακών" και "τεμπέληδων" δημοσίων υπαλλήλων. Στη διαφθορά συμμετέχουν ΟΛΟΙ.

 

Σε ότι αφορά το περιστατικό στη τράπεζα της Marfin, μαζί με τους κουκουλοφόρους δολοφόνους πρέπει να δικαστεί και ο διοικητής της τράπεζας για εγκληματική αμέλεια. Εξήγησα προηγουμένως γιατί.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να μιλήσει ο λαός κι ο λαός μόνο στο δρόμο ακούγεται...

Και που βγηκε;;;;Παλι τα περασαν...τον εγραψαν κανονικα....το αλλο το μαθατε??

Το παραδειγμα μας (στις περικοπες των δημοσιων υπαλληλων σε μισθους,συνταξεις)θα το εφαρμοσει και η Ρουμανια και η Βουλγαρια...και στην Γαλλια σε 2 που θα συνταξιοδοτουνται ενας θα προσλαμβανεται!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.