Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ακρίβεια τοπογραφικών αποτυπώσεων


Recommended Posts

Διαφωνώ στο ότι νόμος δεν υποχρεώνει τους συμβολαιογράφους σε χρήση σωστών-εξαρτημένων διαγραμμάτων γιατί αποδεικνύω το αντίθετο.

 

Σίγουρα έχουμε την ίδια άποψη αλλά καλό είναι να τεκμηριώνουμε ό,τι γράφουμε γιατί διαβάζουν και πολλοί μή ενημερωμένοι συνάδελφοι. Πόσοι νέοι συνάδελφοι γνωρίζουν για αυτά που έγραψα;;;

 

Kasvan χωρίς να θέλω να κάνω τον έξυπνο, ο νόμος 651/77 προβλέπει ποινικές ευθύνες για τους υπογράφοντες μηχανικούς αλλά για τους συμβολαιογράφους μόνο πειθαρχικές!

Αυτό για μένα σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι στημένο με ασυλία υπέρ κάποιου κλάδου. Κάτι σαν τον επίκαιρο νόμο περί ευθύνης των υπουργών, βουλευτών δλδ. Άρα τα περί τεκμηρίωσης μάλλον χρήζουν επανεξέτασης, διότι οι νόμοι εκτός από την εφαρμογή τους πρέπει να προβλέπουν και επιπτώσεις για τη μη τήρησή τους, διαφορετικά είναι σαν τα τρύπια δίχτυα...

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θεμα ειναι οτι θα δωσουν το Ελαιοκομικο στο Εθνικο Κτηματολογιο και θα μεινουμε ανεργοι,διοτι αν το κανουν αυτο δεν αποκλειετε στη συνεχεια να δεχονται στο Εθνικο και τοπογραφικα με gps xειρος.

αντε να δουμε τι δουλεια θα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

qmd ας πετύχουμε κατ΄ αρχήν τα αυτονόητα που είναι η εφαρμογή των νόμων κτλ της χώρας και μετά συζητάμε τα περαιτέρω

 

γιατί μας λείπουν τα αυτονόητα και τα ελάχιστα

 

γενικά δε νομίζω να διαφωνούμε σε κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσω και εγώ με το Πάρη με τις τοποθετήσεις του και για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω ότι επικροτώ να εξαρτούνται τοπογραφικά συμβολαίων ή αδειών με GPS χειρός απλώς εξέφρασα ένα ευσεβή πόθο για τα τοπογραφικά που συναντώ κατά καιρούς και που αναγκάζομαι να τους διώξω από το γραφείο γιατί αν δεν γνωρίζουν οι ίδιοι την τοποθεσία δεν μπορώ να κάνω τίποτα Αλλά το παίρνω πίσω γιατί σκέφτηκα ότι αυτά που γράφει ο Πάρης έχει δίκιο.Α και να πώ και κάτι για τα τοπογραφικά που γίνονται σωστά και ο πελάτης αντιδρά για το κόστος ή τον χρόνο παράδοσης Από την εμπειρία μου έχω διαπιστώσει ότι μπορεί μακροπρόθεσμα να φανεί η αξία του σωστού τοπογραφικού ( ο κόσμος ειδικά σε μικρές κοινωνίες τα συζητά) Σας πληροφορώ ότι έχω διαπιστώσει ότι έχουν περισσότερη δουλεία σε βάθος χρόνου τουλάχιστον εδώ οι συνάδελφοι (για να μην γράψω μονο για τον ευατό μου) που κάνουν σωστά την δουλειά τους . Π.Χ. φαίνεται ένα λάθος εξαρτημένο τοπογραφικό στο Δασαρχείο ή σε υπηρεσίες που τα ελέγχουν ή σε διακαστήρια όπου γίνονται πραγματογνωμοσύνες (κάποια στιγμή θα φανεί το λάθος τ.δ.)ή αν δεν είναι καθόλου ο <<πελάτης>> καταλαβαίνει το λάθος του να συντάξει το τοπογραφικό με το τρόπο που του έκανε ο συνάδελφος που δεν το εξάρτησε ή με όχι τις απαράίτητες πληροφορίες που πρέπει να έχει το τ.δ. και αυτό παει από στόμα σε στόμα.Με αποτέλεσμα να πάνε εκεί που γίνεται σωστή δουλειά (χωρίς να λοίπουν και οι εξαιρέσεις αλλά είναι λίγες)

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε απο οτι εχω καταλαβει εισαι εμπειρος μηχανικος,οποτε κατανοεις μερικα πραγματα .

Τωρα καλο ειναι να επαγρυπνουμε ολοι μη τυχον και "νομιμοποιηθει" το gps χειρος μεσω της αναφερθεισας κινησης της Υπουργου Γεωργιας γιατι αυτο θα σημανει την πληρη απαξιωση μας με οσα θα ακολουθησουν.

(εχει νομιμοποιηθη δηλαδη οταν εχει επιλεγει σαν μεθοδος συνταξης του Ελαιοκομικου,το θεμα ειναι να μην επεκταθει και στο Εθνικο-ειναι πολυ ορατος ο κινδυνος .)

ας ελπισουμε η σημερινη διοικηση του ΠΣΔΑΤΜ να αντιδρασει εντονα.για το κεντρικο ΤΕΕ δεν ελπιζω το ιδιο)

Link to comment
Share on other sites

Η όλη αμαρτία ξεκινάει από τον μη έλεγχο των τοπογραφικών διαγραμμάτων για δικαιοπραξίες.

Σε κάθε ευνομούμενο κράτος, πριν καταλήξει το διάγραμμα στον συμβολαιογράφο θα έπρεπε να ελέγχεται από κάποια αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία .

 

Για τα ελληνικά (αργά τα ζα) δεδομένα, θα μπορούσε να γίνεται κάποιος έλεγχος του τοπογραφικού από το πολεοδ. γραφείο μέσω ορθοφωτοχαρτών μεγάλης διακριτικής ικανότητας . Και ένα μικρό ποσοστό με επιτόπιο ελέγχο.

Πίεσε ο ΣΑΤΜ να γίνει ; Όχι. Μήπως μας αρέσουν οι χαλαρές καταστάσεις και ο μη έλεγχος ; Ναι.

 

Και στις περιπτώσεις όμως που γίνεται έλεγχος ,στις άδειες πχ, είναι οπτικός . παρατηρήσεις για ανούσια ζητήματα . Για γραμματοσειρές , για ορολογίες , κλπ κλπ . Συνάδελφος ΔΥ με παρατήρησε διότι έβαλα σαν κλίμακα την 1:100 σε τοπογραφικό διάγραμμα (Λόγω μικρού οικοπέδου το έκανα) . Είπε δεν είναι τοπογραφική κλίμακα ... !!!

 

Ο φόβος λένε φυλάει τα έρμα . Όταν δεν υπάρχει κανένας έλεγχος είναι επόμενο να υπάρχουν τοπογραφικά με το μάτι, με το πόδι και με το GPS χειρός .

 

 

 

Συμπέρασμα . Με μηδαμινό έλεγχο και ελαστικές προδιαγραφές δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα . Θα κυριαρχεί η ασυδοσία και η παρατυπία .

Link to comment
Share on other sites

πολύ σωστό thomas στο δασαρχείο εδώ υπάρχουν ορθοφωτοχάρτες και γίνεται έλεγχος , θα έπρεπε το ίδιο να γίνεται και στην πολεοδομία και η πλάκα είναι ότι το υλικό υπάρχει (το διαθέτει το δασαρχείο)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι, γίνεται τοπογραφικό αγροτεμαχίου για οικοδομική άδεια (εκτός σχεδίου) μόνο με το rover διπλόσυχνου GPS; Είναι ανεκτή αυτή η ακρίβεια; Ή θα πρέπει να χρησιμοποιήσω base που θα τοποθετηθεί σε σημείο στάσης και ταχυμετρία/χάραξη με το rover;

Link to comment
Share on other sites

εννοείς με Hepos ? κατά την γνώμη μου ναί

αν πρόκειται για χρήση ιδιωτικού δικτύου σταθμών αναφοράς χρειάζεται κάποιος έλεγχος

πρόταση

είτε με Hepos είε με ιδιωτικό δίκτυο κάνε έναν έλεγχο σε βάθρο ΓΥΣ

κάποιος συνάδελφος σε όμορο γεωτεμάχιο μπορεί να εξαρτηθεί αποκλειστικά απο ΓΥΣ

και να υπάρχουν επικαλύψεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.