Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές νέου ελεύθερου επαγγελματία Μηχανικού


Recommended Posts

Το συνταξιοδοτικό το έχουν αναλάβει ειδικοί διαιτολόγοι - διατροφολόγοι.

 

Ασχέτως εισφορών, όσο νεότερος ο μηχανικός, τόσο περισσότερο θα πεινάσει στα γεράματα.

25311.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για τις εισφορές.Γνωρίζει κανείς για ένα νέο μηχανικό μέλος ΤΕΕ οκτωβρίου 2010, γραμμένη ουσιαστικά από 20/10/2010 πόσο πληρώνει μέχρι τέλος του έτους για να πάει να κάνει έναρξη επαγγέλματος;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είτε κάνεις έναρξη είτε όχι το τσμέδε θα το πληρώσεις.

Αναλογικά, ειναι τώρα 960-970 στους 12 μήνες...εχεις να πληρώσεις τους 2.5 περίπου, άρα πανω κάτω 350-360 ευρώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Δέσποινα

Η πρώτη μου εισφορά ήταν από 14/10/09-31/12/09 417.29 ευρώ. Κάπου εκεί να υπολογίζεις. Μετά αρχίζουν τα δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο εξάμηνο δε μου έχει έρθει ακόμα το χαρτί. Το πληρώνεις και μετάτο Δεκέμβριο ή πρέπει πριν? Μήπως πρέπει να ανησυχώ μη φάω και κανένα πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανικός, ούτε βιβλιάριο δε μου βγάλαν την άλλη φορά που είχα πληρώσει εισφορά μόνο για 7 ημέρες και αφού στέλνουν χαρτί για να πληρώσεις, πώς έχω προσαυξήσεις? Μάλλον θα πάω από κει ν' αρχίσω τα μπινελίκια. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.